• bestesi ve güftesi alaeddin yavaşça'ya ait hicâz makâmında bir tsm eseri.

güftesi şöyle :

ümitsiz bir aşka düştüm
    ağlarım ben hâlime
    gönlüm kırık, bağrım yanık
    hasretim ben yârime

senden ayrı yaşasam da
    hayât ölümdür bana
    hasretim ben yârime

(bkz: serbest çağrışım)
    (bkz: hastayım yaşıyorum)
  • kimseye etmem şikâyet isimli esere de benzer biraz biraz...
  • turk muziginin kilometre taslarindan biridir. "bagrim yanik" derken soyleyenin de, dinleyenin de bagrini yakar.
  • müzeyyen senar'dan dinlediğinizde, "hasretim ben yarime" kısmı daha çok yakmaktadır bağrı.
  • "1951 yılında istanbul üniversitesi’nde prof. dr. tevfik kazancıgil’in hocalığında, operatör doktor kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak mezun olan genç doktor aynı yıllarda istanbul radyosu’ndan da güzel sesini duyurmaya başlamış.

bu delikanlının adı alâeddin yavaşca’dır.

idealleri, prensipleri olan bu çalışkan doktor hayatını kurma aşamasında ilk olarak muayenehane açmak, eğitim hastanelerinden birinde çalışmak hedefleridir.

etrafını saran genç kızlar ise çeşitli hayaller kurarak genç doktorun peşini bırakmazlar, bunlardan birisi genç doktorun kalbine girmeyi başarmıştır.

aralarında başlayan sevgi tomurcukları filizlenirken iki tarafın aileleri bu arkadaşlığı öğrenmişler, genç kızın annesi bu arkadaşlığı hemen evliliğe bağlamak ister, delikanlıyı iç güveysi gibi görmektedir.

yavaşca ise evlilik gibi kutsal müesseseyi aceleye getirmek istemez. ailesi de aynı fikirdedirler.

ama genç kız annesinin tesiriyle “ya hemen evlenelim yoksa ayrılalım” şeklinde dayatması yavaşca’ya ters gelir ve genç kızı çok sevmesine rağmen ayrılmaya karar verir aşkını kalbine gömerek.

“ümitsiz bir aşka düştüm ağlarım ben halime
    gönlüm kırık bağrım yanık hasretim ben yarime
    senden ayrı yaşasam da hayat ölümdür bana
    gönlüm kırık bağrım yanık hasretim ben yarime”

yavaşca yazdığı bu güfteyi 21.04.1951 tarihinde hicaz makamında besteler."

ayten yavaşça
    efece haber gazetesi
    16.05.2009
  • plağa ilk okuduğu dönemlerden bestekârın kendi sesiyle:

http://www.youtube.com/watch?v=f_uzkkb0wym
  • alâeddin yavaşca'nın 21 nisan 1951 tarihinde bestelelediği ilk esermiş.
    gül yazıcı yorumuyla: https://www.youtube.com/watch?v=x-od8myr2tg
  • ...
    hasretim ben yârime

yağmur döverken camlarını, duvarları müzik ile telkin ediyorum. hem gurbet, hem yalnızlık duygusuna çatlamış toprak misali su veriyor bu kıymetli eser.

tanım: bestesi ve güftesi alaeddin yavaşça'ya ait olan bir eser.
  • ilk müzeyyen senar’dan dinlemiş olmama rağmen alaeddin yavaşça’nın yorumunun bir başka olduğu kanaatinde olduğum hicaz makamanından bir şarkı.

kısacık sözleri olsa da, derdinizi anlatmak için yeterlidir.
hesabın var mı? giriş yap