şükela:  tümü | bugün
 • essex'te bulunan bir universite. kampus dahilinde gecirdigim birkac gunden aklimda kalanlar ortasindaki yapay gol, golun etrafindaki kazlar ve ordekler (hayir onlar yapay degil baya bir gercek), o ordeklerden birini yakalayip pisirdigi icin okulla basi belaya giren bir cinli ile ilgili efsaneler ve kutuphanesinde ust katlara ulasmak icin kullanilan pek ilginc asansorlerdir.
  ayrica (bkz: colchester)
 • ufacik kampusune ragmen yine de gayet guzel sayilabilecek universitem.. kampus dahilinde 1 bar, 1 pub, 2 de club vardir, alkol tuketimi ve sigara gibi unsurlar tum yurtlarda serbesttir, ufacik ve pahali "bakkal"ina ragmen, hemen yani ba$inda tesco oldugu icin bu markete ufak tefek $eyler almak di$inda pek ugranmaz. sene boyunca pek oyle turkiye'de ali$ilan konserdir $enliktir pek gorulmez. ufak kampusune ragmen geli$mi$ computer lab ve network sistemi ile, yurtlarin internet baglantisi oldukca iyidir. kutuphanesindeki asansorlerle sonsuza dek donebiliyorsunuz, ayrica kolunuzu saga sola kaptirma olanaginizi da test ettim, asansor ciki$indaki yerler oynak, tek yonlu mente$eler asansor yonune gore kivrilip ilginc insanlari tek parca ta$imaya yardimci oluyorlar. (binanin icinde bant sistemiyle donuyorlar, siz de donuyorsunuz.)
  muzisyen arkada$lar icin not, davulu cift kros bir mapextir.
 • her sene boğaziçi sports fest'e gelirler, gayet iyi bi basket takımları vardır. amerikalılarla kapışırlar genelde finalde.
 • yurtlari icin dunyanin en buyuk internet kafesidir de denilebilir.
 • colchester sehir merkezinden yuruyerek 45 dk. otobusle 15 dk. olan ingiltere’nin taninmis universitelerindendir. insan haklari konusunda avrupa'da bir numaradir. ders veren hocalarin bir cogu dunya capinda taninmis insanlardir. insan haklari yuksek lisans programi llm ve ma olarak ikiye ayrilir. ayrica, ekonomi ve bilgisayar muhendisligi bolumlerinin de cok iyi oldugu soylenir.

  ogrencilerin cogu okul yurtlarinda kalmaktadir (university quays, south courts, south towers, north towers ya da houses). university quays iki yil once yurtlarin yetersiz kalmasi nedeniyle 15 dk. kampusten uzaga insa edilmistir. eskiden master ogrencileri en guzel ve yakin yurt olan south courtlarda kalirken artik cogunlugu quayslerde kalmaktadir.

  okulun sagladigi her turlu olanak cok basarilidir. spor salonunda yoga, aerobik, ve bilimum acaip ders verilmektedir, yapay tirmanma duvari, squash, tennis, badmington kortlari ve futbol, basketbol sahalari vardir.

  okuldaki en buyuk acaiplik labirent seklindeki binalardir. 1 yil kalirsiniz, sene sonunda hala basladiginiz yerde oldugunuzu gorursunuz. bir rivayete gore (gercek de olabilir), butun binalarin birbirine gecisli olmasinin nedeni yagmurlu gunlerde (yani hemen hemen her gun) ogrencilerin ve hocalarin islanmadan derslerine gitmelerini saglamak icindir. kampusun icinde bes meydan vardir: square 1, square 2, square 3, square 4, square 5. barlar, cafeler, alisveris edilecek yerler ve bankalar (sigorta sirketi ve kullanilmis kitap satan magaza da olmak uzere) square 3 ve 4’de bulunmaktadir.
 • hayatımın en az bir senesini daha önce hiç gitmediğim bir memlekette geçirirken bana eğitim öğretim verme misyonunu üstlenecek kurum. türkiye'de bile bilgisayar mühendisliği ve insan hakları çok meşhurdur akademik çevrelerde. ayrıca içinde club vesaire olduğunu duyan istisnasız her gencin "oo sabah akşam bar disko yapılacak galiba" gibi dahiyane fikirlerle çıkagelmesinin müsebbibidir.
 • "hangi üniversiteye gideceksin?" sorusuna cevap olarak verildiğinde tepki olarak herkesin öncelikle "kızları güzel olur" dediği üniversite. (anakha ile denenmiş ikide iki aynı cevap alınmıştır)
 • kızlarının güzel olduğu hurafesinin nerden çıktığını bilmediğim, öğrencilerinin genelde çinli, japon ve yunan olduğu *, sakin mi sakin, rahat mı rahat, hayatınızın çok güzel 1, 3, ya da 5 yılını geçireceğiniz, hep iyi yanlarını, günlerini hatırlayacağınız güzel okul.
 • tüm kızların deliler gibi güzel olduğunun hurafe olduğunu gördüğüm kurum, öte yandan kızlar güzel değil de denemez. bir sürü yabancı öğrenci olmasına rağmen ingiltere'ye gelen herkesin bir şekilde değindiği aşırı uzak doğulu popülasyonuna da rastlamış değilim; ama her tarafta bir iki tanesi görülüyor tabi. milliyete dair ilginç birkaç nokta da akın akın gelmiş olan yunan ve türkler. kampüste birinci haftamı noktalarken gerek kampüs içerisinde gerekse colchester'dan londra'ya kadar uzanan bir yelpazede ingilizce konuştuğum kadar türkçe de konuştum sanırsam.

  lakin okulun bu tür sınıflandırma kulvarında en çok dikkat çeken noktası, hanımkızların genel giyim tarzı. ingiliz kızlarının genel rahatlığına ilaveten, essex girl tabir ettiğimiz bir format bu ilim irfan yuvasını kasıp kavurmakta, her cuma düzenlenen "skool disco" gibi konseptler içeren "flirt! night" adlı ivente bağlı olarak giyilen lise üniforması (etekler ortalama üç parmak uzunluğundadır), kimi lise fetişisti platformlarda akademik başarıyı baltalamaktadır.

  bunun haricinde okulda sakinlik arayışı da fevkalade yanıtlar bulmaktadır. gerek yemyeşil kampüs ve gölet, gerek gölet üzerindeki ördekler, gerekse de ortalıkta şuursuzca zıplayan sincap ve tavşanlar insanı pastoral bir huzura sevkedip, akabinde kırmızı şarapla dolduran kimi nitelikleri işbu kampüsün.