• arkadaşımın başına gelen olayı direkt onun diliyle aktarıyorum;

5 nisan akşamı saat 21:30 civarında aracımla evime doğru seyir halindeyken ataşehir’de ışıklarda sözlü başlayan taciz (sağa çekip arabalarına binmem üzerine kurulu mide bulandırıcı sözler) evimin bulunduğu sitenin otopark yokuşunun bitimine yani site sınırlarının içine kadar devam etti. aracımın camları filmli, camlar vs kapalı. adamlar her şeyi bağıra bağıra söyledikleri için hemen hemen çoğunu duydum çirkin sözlerin.
    kadınız ya işte günün her saati bunlar gibiler karşımıza çıkıyor.
    site sınırları içerisindeki otopark yokuşundan aşağı inenlere ilk defa denk geliyordum. üstelik tampon tampona kovaladılar beni. ben kapıdan girerken şansıma otopark kapısı muhtemelen benden önce girmiş olan biri sayesinde açıktı. yoksa bir de kapının açılmasını bekleyecektim adamlar arkamdayken. eve çıkıp soluklandım biraz kendime gelip geç saatte sitenin güvenlik amirine gittim durumu aktardım ve görüntü kayıtlarını tutmalarını istedim çünkü şikayetçi olacağımı bildirdim.
    amir yarım saat sonra beni aradı. görüntüleri izlediğini söyledi. hatta aynen şöyle aktardı ‘’hanımefendi allah korumuş sizi, kameralardan eşkâlleri net seçiliyor. ardınızdan arabadan inmişler polisler de kayıtlarda görecektir zaten ama tipler çok fenaymış allah muhafaza.’’
    ben de kendisine görüntüleri saklamalarını rica ettim emniyetten ya da savcılıktan yazı gelene kadar. tamam dedi sağ olsun epeyce ilgilenip. ertesi gün mail yoluyla bir uyarı yazısı aldım site yönetiminden. aynı zamanda aşağıda detayı geçecek olan uyarı yazısını ‘’tebligat’’ adı altında gece yarısı 23::52’de! evimin kapısını çalarak elden almam konusunda ısrar ettiler. hatta aşağı inip kamera kaydına aldım güvenlik görevlisine nasıl bu saatte kapıyı çalarsınız diye çıkışımı.
    cevap netti: yönetim böyle emretti.
    kaldı ki eşim iş seyahati için yurt dışında ve evde tek başımayım bu olaylar olurken. tebligatta şu cümlelere yer veriliyor:
    1- site dışında ihtilaf yaşadığınız veya sizi kasıt nedeniyle takip eden araçtan kendinizi korumak için sitenin kapalı otoparkına girmeniz sizi içinde bulunduğunuz riskten korumayacağı gibi bu gibi durumlarda kolluk kuvvetlerine başvurmanız gerekir.
    2- sitemizde görev yapmakta olan güvenlik personelleri 5188 sayılı özel güvenlik kanununa göre görev yapmakta olup, bu personellerin adli olaylara müdahale kabiliyet ve yetkilerinin sınırlı olduğunun gereğini bilgilerinize sunarız.

taciz edildim taciz! tanımadığım ve muhtemelen bilmem ne haplarını yutmuş sağa sola sarkan ve amire tipler allah muhafaza dedirten türden bir grup adam tarafından trafikte zorla arabaya bindirilmek için kovalandım!!
    bunu amire açık açık anlattım. amir tutanaklara taciz diye geçti olayı. sitenin yönetimi ise ihtilaf demiş ihtilaf! bu maili ve tebligat örneğini sitenin yönetimini yürüten firma olan tsp’deki bir müdür ve bir direktöre hem sözlü( yüz yüze) hem de yazılı olarak aktardık. önce hop oturup hop kalktılar. ‘’bu nasıl bir tebligat?! olamaz böyle bir şey’’ dediler. vay be dedik. tsp ne duyarlı bir şirketmiş. arkasını bırakmayız işin dedik. bunu insiyatif kullanarak gönderten sizin atadığınız çalışanınız dedik. bu işin hesabı sorulur dediler. peki dedik. aradan 8 gün geçti. biz aradık.

aaa unutmuşuz diyeceklerdi utanmasalar. dedik hani yaptırım?? bunu yazıp gönderen vicdansız burada görev yapamaz. sonra aradılar. dediler ki siz haklısınız, dedik ee?? dediler olayın üstünü kapatın artık. biz arkadaşı uyardık. uyardık?? e uyardık işte bir daha sizi bu türden talihsiz bir tebligatla rahatsız etmeyecek. üstünü kapat demenizin sebebi bu beyefendinin tsp’nin ortaklarından birinin ahbabı olmasının etkisi var mı dedik. ki ses gelmeyince adamı araştırdık 1 hafta boyunca. baktık ki tsp’den birinin bir şeyi şimdi burada açık etmeyelim fazla. sorumuza şu cevabı aldık: ‘’evet yani vardır illa birileriyle bir yakınlığı. siz de sitede huzurlu oturmak için konunun üstünü kapatın artık.‘’ taciz edilip ve evine kaçınca ‘’ bir daha böyle bir şey buraya girme kolluk kuvvetlerini ara buradakiler seni korumakla yükümlü değil’’ diye tebligat! al. sonra da aynı tebligat elden verilmek üzere ertesi gün gece yarısı 23:52’de aynı yönetimin emriyle güvenlik kapını çalsın.
    üstü örtülecek bir yanı kaldı mı bunun? neresinden tutsak açıkta kalıyor. tsp ise çalışanını koruyup huzur istiyorsan üstünü kapa bu işin diyor kısacası.

edit: yazılanlara cevaben;

güvenlik görevlisinin görevlerini yazan, arkadaşın maddi durumu üzerinden sert çıkanlar; sokakta bıçaklanan, tacize uğrayan, tehdit edilen kadın/erkek olsun dönüp bakılmasın da değil mi? biz çünkü bana dokunmayan yılan bin yaşadın derdindeyiz. bir başka konu ise şu; hadi güvenlik görevi icabı bakamazdı, hadi emniyet vardı tamam. peki ya şirketin tutumu? çok normal! biz kadınlar, evden burnumuzu çıkarmayalım. geçiniz arkadaşım. bu kafalar oldukça zaten bir gıdım ilerleyemeyeceğimizin resmidir alınan tavırlar. "mini etek giymeseymişiz"i haklı çıkaran bakış açılarınız yerin dibine batsın.
  • (bkz: çomar çomarı ısırmaz..)

senin arkanda tampon tampona bir kovalamaca yaşatan bir araba dolusu çomar,
    "güvenlikli" bir sitede oturduğunu düşün, nasılsa buraya giremezler de içeri sür..

ardından niye çomarları peşine taktın diyen güvenlikçi çomarlar gelsin
    gecenin bir yarısı uyarı versinler..

yok arkadaş, kadına şiddet falan durmaz bu ülkede..

geçmiş olsun,
    bugünü de sağ salim atlattın..
  • kendini güvenli hissedeceğin güvenlikli bir sitenin güvenliğinin site sakinlerini korumakla gorevli olmadigini gosteren rezalettir. guvenligin aslinda bahcedeki cimleri, yuruyus parkurunu, kapiyi, kendi kulubesini, agaclari, cicekleri, bocekleri korumak ile sorumlu oldugunu ogrenmis olduk. tesekkurler.
  • ilginç bir şekilde ilgi görmemiş olan rezalet. sanırım içimizda tacizci barındırıyoruz. şu saate kadar bu başlığa 100 entry girilmesi gerekiyordu. ülke olarak kadına yapılan tacizi normal olarak algılamaya başladık sanırım. (hukuk tarafından serbest bırakıdığı ülkede başka ne olabilir ki) şunu bilirim ki; bu tacizci pisliklere inat ne mahallemden gideceğim, ne 13 senedir ikamet ettiğim yerden, ne mini etekten vazgeçeceğim ne de şort giymekten!
  • şimdi biraz karışık olmuş ama filmin sonunda tacizcilerle yönetim arasında bağlantı çıkarsa şaşırmam.
  • işgüzarların hastasıyım. adama kendi evinde huzurla ve güvende oturmak için para veriyorsun herif utanmasa bir kereden bir şey olmaz diyecek.

en güzeli sitede imza toplayıp firma değiştirmek. zira bir daha nasıl güveneceksin?
  • fast food rezaletlerine yagdiran sigirlarin kendilerine yakin hissettikleri magandalara ses cikarmadiklari rezalettir. gecmis olsun.maalesef,kehretsin ve lutfen bir bayan olarak trafikte bu sigirlarin arasinda korna calarken bile 2 kere dusun.
  • birileri birilerinin birseyi diye tacizin üstü hep kapatılsın zaten bu ülkede! kadınız ya, taciz edilmek yol tarifi kadar doğal! ezan okunmadan evde olması gereken çocuklar gibi hissediyorum kendimi! bıktım bu ülkeden!
  • aynı sigorta şirketleri gibiymiş demek ki. hasar meydana gelmeden anlaşılmaz bu şirketlerin sizin yanınızda mı karşınızda mı olduğu.
    üstüne her ay aidat ile para ödediğiniz ve tek işi sizi korumak ve asayişi sağlamak olanların; tek yapması gereken işi yapmayıp, çamura yatması. ee? kime güvenicez biz?!

"...siz de sitede huzurlu oturmak için konunun üstünü kapatın artık.‘" yuh amk!!
    lan tam da bu işte! huzurlu ve güvenli oturmak için ödemiyor muyuz biz parasını!!!

çok geçmiş olsun.
  • ciddi rezalettir. site güvenliklerinin aslında ne kadar işlevsiz ve hatta bazen kötü niyetli olabileceklerini gösterir.

bizim sitedeki güvenlik de paramızı çalmıştı alanen yalan söyleyerek, yakaladık. bir şey olmadı tabi.

küfür sevmez biriyim, ama az önce deadpool seyrettim türkçe dublajlı, o yüzden siktiminin güvenlikleri demek istiyorum.
hesabın var mı? giriş yap