• vakti zamanında trtde yayınlandığını hatırladığım epey eski ve komik bir dizi idi. bir malikhanede yaşananları anlatırdı.
  • ingiliz dizisi diye hatırlamaktayım. espriler pek bizim millete göre değildi. ısınamadı türk halkı bu diziye pek. sevenler de vardı tabii ama çoğunluk mecburiyetten seyrederdi.
  • parya ve efendilerinin iç içe geçmis lakin aslinda apayri yasamlarini irdeler bir diziydi. ardindan baris manço'nun falan konseri yayinlanirdi ki, izleyenleri de ekranda tutan diziden sonra baslayacak konser olurdu..
  • bir de kırmızı yanaklı, sarışın birtakım ingiliz kadınları hatırlıyorum diziyle ilgili olarak.
  • dizideki annenin titanic de öldugu gun ally mcbeal de olduğu kadar olmasa da bir çok ağlayan insan görülmüştü.
  • asmalı konak'ın ingiliz versiyonu bi yerde.
    (bkz: doğuş çay)
  • dizideki kırmızı yanaklı, sarışın ingiliz hatunları bugünün alkolik anneler cemiyetinin utanç duvarlarının kırmızılığı arkasında hala etkinliklerini sürdürmektedir (çok konuşma, surat sarkıtma, sebze doğrarken bir centilmen tarafından doğranmayı bekleme). aşağıdaki erkek cemiyeti, bugün lordlar kamarasında sürücü olmuş (yürü ya körüm, kim tutar seni), yukarıdakiler ise (kadını erkeği) nazgül artçısı (adını vermek stemeyen bazı sessiz sedasız sarsak kütleler) olmayı tercih etmişlerdir. aşağı yukarı hepsinin uykularında diş gıcırdattıkları ingilaz tabloit tuvalet kağıtlarına yansımıştır. diş bileyenler utansın.
    (bkz: dis gicirdatmak)
  • "hizmetkarlar evin alt katında, asil sahipler üst katta yaşar" fikrinden yola çıkılarak yapılmış olan ve son zamanlarda bütün yerli dizi yapımcılarının bir şekilde esinlendiğini düşündüğüm şeker ingiliz dizisi. bizdeki ilk örneği asmalı konak olmuştu, sonra zerda, bir istanbul masalı filan da geldi. orijinali nasıldı pek hatırlamıyorum ama asmalı konak dizisinde üst kata çıkıldığında gizemli bir hal alan müziğin alt kata inildiğinde tin tin mini mini min şeklinde bi cıvıklığa bürünmesi dizinin en sinir olduğum yanıydı. "asiller büyük ve görkemli aşklar yaşar, tutkuludur, sancılıdır, hizmetkarlarsa ne yapsalar komik olur, gülünür" mesajı.
  • 1800lerde ingiltere'de geçiyordu sanırım, yukardakiler sürekli aşağıdaki hizmetçileri hor görürlerdi, sinir olurdum.
  • bbc nin yeniden çektiği dizi. cnbc-e'de de yayınlanacakmış çarşamba akşamları.
hesabın var mı? giriş yap