şükela:  tümü | bugün
 • sihirli bir kalbi vardı...kısacık ömrüne bir sürü başyapıt sığdırıp aramızdan ayrılmıştır.ilk piyano dersleri almaya başladığım zamanlarda onun kınalı bebek şarkısının girişinde çaldığı barok tarz solo beni benden almıştır.daha sonra onun müziklerini dinleyerek ve analiz ederek büyüdük adam olduk.
 • kaybettiğimizde sadece ve sadece yirmibeş yaşında olan, dünya yakışıklısı ve anlatılanlara göre inanılmaz espirili ve beyefendi kişi.

  sezen aksu onun uzaylı olduğunu söylüyordu ve haklı sanırım..
 • uzay 41 yaşinda ya da 90’lar biraz karanlikti

  son zamanlarda türk pop müziğinin ortaya koyduğu eserlerin çoğu tahmin ediyorum 15 sene sonra hatırlanmayacaklar. bu yazıda anlatılan ve uzay’ın emeğinin geçtiği eserlerin en yenisi 15 yıllık ve hala dinliyorum.

  levent yüksel’in ”yeter ki onursuz olmasın aşk” şarkısının klibini televizyon’da dönmeye başladığında şarkıyı beğenip albümünü almıştım. albüm bir bütün olarak çok başarılıydı. aynı albümde ”yeter ki onursuz olmasın aşk”ın yanısıra tek başına bir albümü kaldırabilecek “med cezir”, “bu gece son” ve uzay’ın bestesi “kadınım” vardı. işte bu unutulmaz albümün aranjörü tam adı reşat rony uzay heparı olan uzay’dı.

  ermeni bir anne ve yahudi bir babaya sahip uzay ailesinin yönlendirmesiyle küçük yaşlarda piyano çalmaya başlamış ve konservatuar’da klasik müzik eğitimi almıştı.

  aklında sahne müzisyeni olmak vardı ancak ilk denemesinde klavye(keyboard)’deki tecrübesizliğinin kurbanı olup sezen aksu’nun orkestrasından atılmıştı. klavyede tecrübe kazanıp kısa sürede sezen aksu’nun orkestrasındaki yerini aldı.

  1991

  nisan 1991’de sezen aksu’nun gülümse albümü çıktı.

  1991 büyük değişimlerin yaşandığı iç sıkıcı bir seneydi. sscb dağıldı, doğu bloğu çöktü, ülkeler bölündü, baba bush’un yönetimindeki abd irak’a girdi, trt bize canlı yayında kahvaltı eden abd askerlerini gösterdi(soğuk bir ocak sabahıydı). şehirlerde dev-sol, güneydoğu’da pkk sürekli silahlı eylem yapıyordu. pkk bu dönemde gerilla taktiklerini bırakıp 500 kişiyle saldırı yapıp(dağlıca) gövde gösterisi yapıyordu. darbe sonrası siyaset yapması yasaklanan 80 öncesi parti liderlerinin siyaset yasağı kalkmıştı. bir sene içinde 3 başbakan değişti(yıldırım aktuna, mesut yılmaz, süleyman demirel). o kadar sıkıcı bir yıldı ki “bizimkiler” izlemek bile eğlenceli geliyordu.

  bu yıl aşkın nur yengi’nin “hesap ver” albümü çıktı. bu albümden bugün hala hatırlayabileceğimiz “serserim benim” şarkısının bestesi ve düzenlemesi uzay’a aitti. zaten oldukça ön planda olan klavye sesi, şarkının bir klavyecinin elinden çıktığının kanıtıydı. bu şarkının bir diğer özelliği de o dönem aralarındaki yaş farkından dolayı çok tartışılan uzay-sezen aksu ilişkisini sezen aksu’nun kaleminden açıklamasıydı.

  bir yanda sen, bir yanda tövbeler
  bir yanım karşı koyar bir yanım ister

  serserim benim, deli dolu sevgilim
  kor gibi sıcak yada sular gibi serin
  gelme uzak dur korkuyorum çok
  çılgınlık bu halim yok


  1992

  1992 yılında sezen aksu’nun başka bir yardımcı vokali sertab erener “sakin ol” albümüyle hızlı bir çıkış yaptı.

  1992 yılı bizim neslimizin yıkıcı depremin ne olduğunu erzincan depreminde öğrendiği yıldı. 1992 nevruz’unda 57 kişi öldürüldü. beyaz balina aydın bu sene misafirimiz oldu.vergi rekortmeni matild manukyan’dı. polisle dev-sol arasındaki kan davası devam ediyordu. oturduğum mahallede bir otomobil bombalandı. galata köprüsü yandı/yakıldı. show tv yayın hayatına başladı.

  işte böyle bir dönemde çıkmıştı “sakin ol”. albümdeki şarkıların çoğunun düzenlemesi uzay’a aitti. “sakin ol” şarkısının bestesi uzay ve sezen aksu’nun ortak eseriydi. bu albümden hatırlayabileceğimiz “vurulduk” uzay’ın tek başına yaptığı bir besteydi. bizim neslimiz “sakin ol”un deli saçması klibini hatırlayacaktır. klipte “yorum yok, sorun yok” olarak tanımlanan takma burunlu karakteri uzay canlandırmıştı.

  1993

  1993 yılına geldiğimizde uzay’ın üretiminin hızla arttığına şahit oluruz.

  1993 türkiyesi’nde bizde iz bırakmış pek çok olay olmuştu. uğur mumcu bu sene katledildi. adnan kahveci öldü/öldürüldü. jandarma genel komutanı eşref bitlis öldü/öldürüldü. özel radyolar bir süre kapatıldı. beyaz balina aydın tekrar karadeniz’de görüldü. bugün yaşadığımız türkiye’nin baş mimarı turgut özal bıraktığı iyi ve kötü eserlerle öldü/öldürüldü. pkk otobüslerden indirdiği 33 silahsız eri kurşuna dizerek şehit etti. sivas’ta aydınlar yakıldı.

  bu kadar kötü olay art arda gerçekleşirken kariyerinin zirvesinde yıldızlar istanbul’a yağıyordu. 5 ay içinde guns n’ roses, metallica, bon jovi, michael jackson, madonna istanbul’da sahne aldı.

  işte böyle bir dönemde uzay’dan 2 bomba albüm(levent yüksel-med cezir ve sezen aksu-deli kızın türküsü) ve ilk oyunculuk denemesi geldi. “gece, melek ve bizim çocuklar” oldukça ağır tempolu bir film olmasına rağmen izleyiciyi içine çeken bir atıf yılmaz yapımıydı. film çekildiği dönemin iç sıkıcı havasını taşıyordu. bu filmde başrol oynayan 2 genç oyuncu da şuan aramızda değil.

  müziğe dönersek bence “med cezir” albümünün türk pop’unda önemli bir yeri vardır. uzay’ın aranjörlüğünde aynı sene çıkan “deli kızın türküsü” albümü de biz hala dinlediğimiz çok güzel şarkılarla tanıştırdı. “masum değiliz”, “kalbim ege’de kaldı” ve “küçüğüm” şarkılarını bu albümde dinledik. “masum değiliz” şarkısıyla uzay’ın besteci kimliğiyle de genç yaşta ne kadar başarılı olduğunu görürüz. “masum değiliz” şarkısının sözlerini sezen aksu’yla birlikte meral okay yazmıştı.


  kalbini bir mektup gibi buruşturulup fırlatılmış
  kendini kimsesiz ve erken unutulmuş hissediyorsan
  içindeki çocuğa sarıl sana insanı anlatır
  eller günahkâr
  diller günahkâr
  bir çağ yangını bu bütün
  dünya günahkâr
  masum değiliz hiç birimiz


  sude” uzay’ın hayran olduğu bir mfö şarkısıydı ve farklı bir düzenlemeye sahipti. “küçüğüm” şarkısında uzay’ın albümlerde çok sık çalmadığı piyano’yu nasıl çalabildiğini bizlere dinletiyordu.

  küçüğüm daha çok küçüğüm bu yüzden sonsuz endişem
  savunmam bu yüzden bu yüzden bir küçük iz bırakmak için didinmem
  ne kadar az yol almışım ne kadar az yolun başındaymışım meğer
  elimde yalandan kocaman rengârenk geçici oyuncak zaferler


  hiç de oyuncak olmayan başarıla imza attığında uzay sadece 25 yaşındaydı. uzay’ın tamamını yaşayabildiği son sene 1993’tü.

  1994

  1994 yılının ilk 5 ayında olanların çoğunu hala hatırlıyoruz. zorunlu askerlik 15 aydan 18 aya çıkarıldı. hasan mezarcı(sonradan mesihliğini ilan edecek arkadaş) atatürk’e meclis çatısı altında küfretti. dep başkanı hatip dicle bombalı saldırıda şehit edilen yedek subay(asteğmen) öğrencileri için “yedek subay öğrencileri askeri hedeftir” açıklamasını yaptı. sonraki süreçte dep’li milletvekilleri meclis çıkışında gözaltına alındı. recep tayyip erdoğan’la bu sene belediye başkanı olunca tanıştık.

  aynı dönemde uzay 2 albümün aranjörü olarak çalışmalarını sürdürüyordu. bunlardan biri demet sağıroğlu’nun “kınalı bebek” albümü, diğeri sertab erener’in “lâ'l” albümüydü.

  her iki albümü de bitiremeden 20 mayıs 1994’te demet akbağ’ın viyadük üstünde duraklama yapan otomobiline motosikletiyle çarptı. 11 günlük yoğun bakım döneminden sonra 31 mayıs 1994’te hayatını kaybetti. uzay’ın sahnede kullandığı klavyelerden biri yamaha dx7 synthesizer idi. motosikleti de yamaha tdm850 idi. uzay’ı hayata bağlayan da alıp götüren de bir yamaha’ydı.

  baba olacağını öğrendikten 1 gün sonra kaza yaptığı için kendisine çok benzeyen oğlunu hiç göremedi. öldüğünde 26 yaşını bitirmemişti ama geride pek çok eser bırakmıştı.

  yazımı ben değil uzay bitirecek.

  “genel bir sorumsuzluğum var hayata karşı
  tek sorumluluğum piyano, müzik
  ne yapacağımı bilememek özgürlüğümü yaşatıyor bana
  ve bu durum çok hoşuma gidiyor
  yaşlılığı çok düşünüyorum ben
  yaşlandığım zaman bu heyecanları yine taşıyacağım mı diyorum
  attila ilhan'ın bir lafı vardır ya, aslında idam mahkumlarıdır yaşlılar, diye
  bu yüzden her şeyi yaşamak istiyorum
  hızlı yaşamaktan ben de zaman zaman korkuyorum
  ama ilerisini şimdiden göremem
  yani hızlı yaşayıp bütün yaşanacak şeyleri tüketmekten korkuyorum
  bazı keyifleri belirli yerlere bölmeye çalışıyorum ama
  yaşanacak çok şey de var”
 • şahsına münhasır mükemmel sanat adamı. sezen'in deli kızın türküsü albümü hala arşivimde bekler bir gün plaklar gibi değerlenmeyi. zira içinde uzay heparı var. türk pop tarihinin zirvesi sayılabilir. sezen aksu'nun kendisi için '' daha öyle birisini, o yaşta, hiç tanımadım''. bilinmesi gereken bir adamdır. pop müziğin kaybettiği irtifanın farkında olan herkes için...
 • 1994 yılında etiler'de demet akbağ'ın aracı yol üzerinde arızalanır ve akbağ aracını sağ tarafa çekmek zorunda kalır. ancak bulunduğu yer kör nokta sayılabilecek, bir virajdan sonra 200 metrelik bir mesafede, hızlı gelindiği takdirde görülemeyecek bir yerdedir.

  kaderin cilvesi, uzay heparı da motoruyla hız yapmaktadır ve virajdan sonra aracı gördüğünde fren yapmaya başlar. ancak o kısa mesafede motoru durmaz ve akbağ'ın aracına arkadan bindirerek ağır yaralanır.

  bir kaç gün komada kaldıktan sonra vefat etmişti.
  olaydan 5 ay önce de ünlü modacı zeynep tunuslu ile dünya evine girmişti.
 • 17 yıl geçmiş üstünden.. o tarihlerde doğanlar şimdi kocaman adam oldular. ama kimse bir uzay heparı olmadı. olamadı be çocuk!
 • aramızdan bu kadar erken ayrılmasaydı, türk müziğini çok farklı yerlere taşıyabilecek bestekar-oyuncu. kısacık yaşamına öyle başarılar sığdırmış ki, o yaşarken daha doğmamış olan bir nesil bile onun şarkılarıyla büyüdü, hala onun şarkılarını dinliyor. öyle bir yetenek gelmedi 17 yılda. hem yetenekli, hem yakışıklı, hem sempatik, hem deli dolu, hem hayata bağlı... gerçekten çok büyük bir kayıp. yaşadığı dönemde maalesef, başarılarından çok karıştığı aşk dedikodularıyla gündeme gelmişti. genellikle yaşından çok daha olgun davrandığı için, kimse onun daha küçük olduğunu, hata yapabileceğini göz önüne almadı. ve maalesef, değeri vefatından sonra anlaşılan sanatçılardan biri oldu.
 • günün birinde bir oğlum olursa adını uzay koyacağım, sırf bu adam yüzünden sanırım. gece gece nereden esti bilmiyorum da, tesadüfen sertap erener'in vurulduk şarkısını dinlemeye başladım. haliyle kendisinin bestesi o şarkı. bir arkadaşım hep şey der "uzay heparı ölmese hepimiz türkçe pop dinliyor olurduk şimdi". hak veriyorum lan böyle anlarda. bir yavuz çetin'e çok pis üzülüyorum, bir de bu adama. günümüz türkçe müziği bambaşka olurdu gibime geliyor eğer yaşasalardı. bir de 94 senesinde 10 yaşında olan biri olarak, hatırlıyorum da komadaki halini ve o dönem yapılan, hakkında yazılan haberleri. komadaki halinin bir fotoğrafını koymuştu gazetelerden biri hatta. hep o fotoğrafı aklıma geliyor düşününce. büyük kayıp.
 • sezen aksu'yu yıldız tilbeyle aldattığı, yıldız tilbe tarafından itiraf edilmiştir.
 • sezen aksu'nun yasemin'in penceresinde uzay'dan bahsedildiğinde ve sonunda yasemin bozkurt ondan uzay için küçüğüm şarkısını mırıldanmasını istediğindeki yüz ifadesi, sakince ağlayarak "mırıldanamayacağım yasemin." diyişi, 25 sene gibi kısacık bir yaşam boyunca uzay heparı'nın bir kadının kalbine ömür boyu nasıl yerleştiğini gösteriyor. sezen aksu görüntüleri izlerken gözleri yaşlarla doluyor.

  "o kadar özel birisiydi ki, çok derin bir şefkat,derin bir sahiplenme hissettim ona karşı. .."oğluma ve kardeşime olan düşkünlüğüm. uzay olağanüstü bir yetenekti, çok ince süzülmüş, çok genç yaşta olgunlaşmış... çok derin bir sızı kaldı. o yaşta öyle birisini daha hiç tanımadım."

  uzay heparı çok iyi bir müzisyen ve aranjördü. ama hepsinden en önemlisi görülüyor ki, çok sevilen bir adamdı.

  http://www.youtube.com/watch?v=juorqgqyzc8
  http://www.youtube.com/watch?v=grpsvk17euk