şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir iş ve bir evden sonra sahip olma hayali kurulabilecek üçüncü şey..
  dolapdere böyle bi hayale güzel bi referans olabilir..
 • kiyafetlerini uzerlerinden alirken hicmi hic itiraz etmemeleri ile takdir toplayan mankenlerdir. kaprisleri yoktur. diger meslektaslari gibi kasintili falan degildirler. aksine, gurultu patirtidan uzak son derece sakin bir hayatlari vardir. kamera ya da fotografcisi karsisinda son derece sogukkanli davranabilirler. hatta o kadar sogukkanli davranabilirler ki kameraman nerede oldugunu bile sasirabilir.
  kendilerini size uydururlar.. elinden tuttugunuz takdirde sizinle olume bile hic gozlerini kirpmadan gelebilirler. vefalilardir.

  adi uzerinde oldugu gibi vitrin mankeni baska bir isi olmadigi zamanlarda vitrinde ikamet ederler. herkesin gozu onunde olmak kolay bir is degildir. isleri ne kadar zahmetli olsa da buna ragmen hicbir masraflari yoktur. gonullerini almak icin uzerlerine adam akilli kiyafetler giydirmeniz yeterlidir.
 • bir gün harekete geçeceklerinden devamlı korkulduğundan, sürekli bastırılıp türlü şekillere sokulmaya çalışılan aydınlanmış bir tür olup; insana benzemelerine rağmen insanlardan çıplaklıklarından utanmamaları ,etraflarını devamlı gözlemlemeleri ve gereksiz işlerle uğraşarak aptallaşmayıp günlerini düşünerek geçirmeleriyle ayrılırlar...
 • mağazaları süsleyen ,çeşitli ebatlarda ve farklı materyallerden yapılabilme özelliğine sahip,el,kol,bacak,ayak ve kafa* kısımları hareket ettirilebilen modelleri de mevcut olan ,cansiz mankenlere verilen diğer ad.
 • dolapdere'de bir çok imalat atölyesi bulunan, sevimli insan kopyası.
 • fazla kusursuz, fazla ideal olmaları ile tedirgin eden insanın kötü kopyaları. insanın aklına keşke; bazen vitrin dizaynı yapan bazı zevksiz dizaynırların zorla giydirdiklerine isyan etseler diye bir düşünce gelmesine neden olurlar.
 • bir sitede (bkz: http://www.kaanmanken.com/)
  bay, bayan ve cocuk olarak ayrildigini gordugum, gozlemledigim kadari ile gittikce daha da "ideal"lesen , olmadigi kadar yakisikli ve guzel hale gelen deneme tahtalari, "insan giysisi simulatorleri". pazarlanan urunleri, bize benzer yapilarin uzerinde gormek, onlarin "gercekten" nasil gozuktugunu (guya) gozler onune sermek icin, siseye eskisi cikarilip yenisi takilan gazoz kapaklari. parlak jantlar, aslinda hicbir "gercek" araba icin tasarlanmamis. gerceginden tek farklari dilsizlikleri ve itaatkarliklari. ben de merak ediyorum, en yuksek ozeni bunlara gosterseydik, astronomik paralar verseydik ve televolelere bunlari cikarsaydik, acaba daha mi iyi olurdu, daha mi duzgun bir ahlak anlayisi icinde olurduk televole izleyicisi bir millet olarak..
 • sapık ve abazan kişilerin tacizine ve hatta tecavüzüne maruz kalan vitrin çalışanı cansız eleman.

  haber için: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/3739940.asp
 • kara kitapta uzunca irdelenmis bir konu.