şükela:  tümü | bugün
 • canlılık tarihinde görülen ilk cesetler bu canlıya (veya bir benzerine) ait olabilir.

  bir çok hücrenin küre formunda dizilerek oluşturduğu bu canlı, mükemmel bir simetriye sahip olsa da bir nevi başa ve kıça sahiptir; bu bakımdan hakiki bir birey, gerçek bir çokhücrelidir. bir tarafındaki hücreleri sahip oldukları pigmentler sayesinde ışığa daha duyarlı olduğu için yüzme esnasında hep aynı kutup öne bakar.

  bundan daha da ilginç olanı ise bünyedeki üreme yeteneği ile ilgili iş bölümüdür. üreme kabiliyeti, pandorina gibi tüm hücrelerine eşit olarak dağıtılmayıp sadece arka bölgede kalan hücrelerde bulunur. bu hücreler bölünmeye başladıklarında ana volvoxun içinde kalan yeni küreler oluşturur, büyür ve eski küreyi parçalarlar. bu da şu anlama geliyor: canlının devamını sağlayacak hücreler organizmanın sadece belirli bir bölümü olacaktır; diğer hücreler ise yavaş yavaş ölerek dünyanın en küçük cesetlerini oluşturacaklardır.

  ölümlülük ile ilk karşılaştığımız yer burası oluyor, diyor hoimar von ditfurth. elbette ölüm, hayatla yaşıttır. ama tekhücreli canlılar dünyasında, yaşlılıktan kaynaklanan ölüm yoktur. tekhücreliler, bölünerek çoğalırken arkalarında ceset bırakmazlar; bu bakımdan hepsi potansiyel olarak ölümsüzdür*. ama bir örneğini de volvoxta gördüğümüz herhangi bir çokhücreli, yalnızca üreme hücrelerinin devamını sağlayacak, diğer hücrelerini ölümün kollarına bırakacaktır. bu bakımdan biz insanların volvoxtan bir farkı yok; bütün hayatımız boyunca yalnızca üreme hücrelerimizden birkaçı hayata devam edebiliyor, diğer herşeyimiz ölüyor. bu ışık altından bakılınca, bütün bedenimiz üreme hücrelerini sağ salim yetiştirmek için kullanılan bir pakete benziyor, sonsuz hayatın üstüne giyip çıkardığı elbiseler gibiyiz.*
 • 1988 yılında şebnem ferah tarafından kurulan volvox'daki tüm parçaların söz ve müzikleri de şebnem ferah'a ait. ilk konserlerini 03 aralık 1988'de mirage * ile bursa'da veriyorlar. istanbul'daki ilk konserleri ise pangaltı inci sineması'nda oluyor.

  grubun ismi nereden geliyor?

  "anlamını düşünerek değil de söylenişi düşünerek karar verdik. sondaki –x de çok cazip gelmişti." (duygu) sonra, koloninin hiçbir şeyden etkilenmediği, biri ölse bile devam ettiği gibi bir anlam da çıkmış ama başlangıçta bunu düşünmemişler.

  bazı konserleri:

  02 şubat 1992 dünya öpüşme günü konseri: asım can gündüz, volvox, sawdust
  05 mart 1992 boğaziçi üniversitesi konseri: badluck, volvox (bilet: 15.000tl)
  21 haziran 1992 asm konseri: mind vortex, volvox
  27 haziran 1992 izmir çamlık senar açıkhava tiyatrosu: volvox
  x eylül 1992 harbiye açık hava tiyatrosu: pentagram, volvox, blue sisters, disgrace (35.000tl)

  1993 nisanında şebnem ferah, kendisine sorulan sorulara aşağıdaki cevapları vermesine rağmen volvox albüm çıkartamadan dağılarak türk rock tarihindeki yerini almıştır:

  - albüm çalışmalarınız nasıl gidiyor?

  gerekli materyal şu anda tamamen hazır. yalnızca kapak konusunda kesin bir karara varmış değiliz. haziran sonunda kayıtlara başlanacak. yapılması gereken ön çalışmalarla geçen yazdan beri uğraştığımız için kayıt esnasında, çok büyük terslikler olmadığı sürece problem çıkacağını sanmıyorum.

  albüme girecek parçaların dördü dışında tümü yeni. 11 ya da 12 parça düşünüyoruz…

  * *
 • 1988’de şebnem ferah tarafından bursa’da kuruldu.

  3 aralık 1988’de bursa tayyare sineması’nda çıktıkları ilk konserde mirage, bohem ve formula topluluklarıyla birlikte sahne aldı.

  1991’de istanbul’da konserler vermeye başlayan topluluk, basının da gösterdiği ilgiyle tüm türkiye’de adını duyurdu.

  1993’de topluluğa özlem tekin’in katılmasıyla, çeşitli barlarda cover çalışmalara yöneldi.

  şebnem ve özlem’in solo albüm yapma kararı üzerine, 1995’de volvox dağılma kararı almıştır,
 • hakikaten 90'lı yıllarda ciddi başarılı işler yapmış grup. keşke o yılların hatrına bir araya gelip konserler düzenleseler.

  nete düşmüş belli başlı canlı performansları vardı daha önce ama sanırım aşağıdaki bağlantıdan ulaşılacak videoyu yıllar sonra tekrardan izlemek isteyecek ve ömrü hayatında ilk defa izleyecek çok insan vardır!

  volvox - where does love live now :
  http://www.youtube.com/…yoghnnmofi4&feature=related

  edit: yeni link: https://youtu.be/rwrhncsvbiw
 • birçok kez sahneden inmek zorunda kalmıs döneminin basarılı sayılamayacak gruplarından biridir. tabi tamamen kızlardan olusmasıda ayrı bir özellik, şebnem ferah, özlem tekin, buket doran falan. isin garibi bu hatunlar izmir fuarında bir konser vermeye kalkmıslar. sahneye çıkıp son bir prova yapalım derken , ki çalacakları parçalar metallica coverlarından olusmakta. o sırada bir grup izleyici sahneye çıkıp burada metallica çaldırmayız diyerek grup elemanlarını tartaklamıslardır. aynı yıllarda la nuit barda bir konser vermek isteyen grup , konser gecesi sahneye çıkmıs ama parçalarını çalamayarak sahneyi terk etmistir.
 • (bkz: sebnem ferah) (bkz: ozlem tekin)
 • 93 senesinde filan kemancıda çalmış olan, hatunlardan oluşan ve o zamanlar bizim sınıftaki bütün erkeklerin tükürüklerini saçarak anlattıkları grup.
 • şebnem ferah - guitars, vocals
  duygu karpuz - gutars
  buket doran - bass, back vocals
  gül ağırca - drums
  özlem tekin - keyboard, back vocals
 • tek hucreliden cok hucreliye geciste ara yasam formu, ilk kez volvoxlarla beraber kismen hucre ozellesmeleri gorulur.
 • grupla ilgili değişik bilgiler http://ozlemtekin.wordpress.com/volvox/ linkinden elde edilebilir...