şükela:  tümü | bugün
  • 1 ons altının amerikan doları cinsinden tutarını gösteren ikili gösterimdir. xau ve usd
  • bu hafta aşağı yukarı bol hareket edecek, haberlerden etkilenecek, fakat 1300'ü geçemeyecek, büyük kış düşüşüne başlayacak (bkz: emtia)'dır. ytd
  • yakında büyük altın rallysi başlıyacak, önümüzdeki sene için hedef 1500 usd uzun vade 10,000 usd.
  • ons altının 10k olması için kuzey korenin amerikaya nükleer atması yetmez, vurması falan lazım. ütopiktir. uzun vade derken yaklaşık 20-30 seneden uzun sürecektir.
  • 1256 dolar an itibariyle. dibe maksimum 10 20 dolar kalmistir. paramın çogu altında. 1235-40-45 civarinda tamamen long olurum. burdan ilk hedefim 1365 sonra 1500.
  • vollar çok düşük, kimse altına ilgili değil. fırtına yaklaşıyor. herkesin portföyünde mutlaka altin olmali.
  • 1000 usd yolculuğu başladı mı diye sorduran birim.
  • bugünü $1204 üzerinde kapatırsa long pozisyon açacağım değerli metal.

not: yatırım tavsiyesi değildir.
  • benim fikrim,
    1000$'ın altını görme ihtimalinin yüksek olduğu yönünde.
    bence, doların faizinin arttığı bir dönemde,
    faiz getirmeyen enstrüman olan altın, illa ki daha da satılacaktır.
    yani ben olsam, en azından 1000$'ın altını görmeden long açmazdım.
    çok kısa vadeli trade etmek için long açılır mı, açılabilir elbette, kar da edilebilir.
    ama bence orta vadede düşme ihtimali, çıkma ihtimalinden fazla.
    elbette bu fikrim, mevcut durumun aynı kalması durumunda geçerli.
    misalen, yarın usa, iran'a dalarsa söylediklerim yalan olur.
    p.s. = bunlar benim şahsi fikirlerim, yatırım tavsiyesi değildir.
  • 1000 dolar altına düşecek diyen arkadaşın şahsi fikirlerini dinlemezseniz iyi olur.
    zaten 1070 'in altına düştüğünde genelde maden çalışmaları duruyor.

ons altın çıkarma maliyetlerini biraz araştırırsanız bu durumu görebilirsiniz.

--- spoiler ---

her şey dahil altın üretim maliyeti 2016 yılında kuzey amerika’da 861 dolar/ons, avrupa’da 1.080 dolar/ons, asya’da 841 dolar/ons ve dünya ortalaması ise 852 dolar/ons oldu.
    --- spoiler ---

benim şahsi kanaatim yılbaşına kadar 1300 seviyelerine geleceği ardından klasik ocak-mart arası hareketini yapacağını düşünüyorum.