• atlantik kiyisindaki 2 milyon nufuslu minik bati afrika ulkesi gambia'nin diktatoru.

iktidara 15 yil once gelmis, ama daha cok genc, 46nci yasgununu bile kutlamadi.
    1994'te, daha 29 yasinda genc bir tegmenken, birliklerindeki askerlerle baskent banjul'u kusatip ele gecirmis, sonra da iktidara gelmis. o zamandan beri bildigin diktator. gostermelik secimler vesaire de var, dostlar alisveriste gorsun diye.

ulkedeki butun escinselleri oldurmekle tehdit etmis, kendi yarattigi bir bitki macunuyla aids hastalarini iyilestirebilecegini iddia etmis falan. yani ayni zamanda da catlak yonleri var. bir ara buyuculuge kafayi takmis, emrindeki askerler buyucu olmasindan suphelenilen binlerce gambia'liyi zorla alikoymus, zehirli iksirler icirmis, iyilessinler diye.

gencliginde gambia ordusu'nda gorevliyken abd'de okumaya gitmis bir donem. batiyla iliskileri de iyi tutmaya calismis - international parliament for safety and peace denilen ufurukten bir kurum araciligiyla abd'nin kentucky eyaleti valisinden oduller bile almis.
  • soy ağacının incelenmesi gereken kişi.
    gürcistan tarafından genler almış olabilir. hatta biraz daha incelense rize'den bile çıkabilir.
  • bizim uzunun zenci versiyonu.
  • senegal'in verdiği ve cuma 12'de dolan ültimatom sonucu, koltuğunu bırakmayı kabul etmiş. "gereksiz yere kan dökülmesinin anlamı yok" diye de eklemiş.

gambiyali reis iki gün önce atıp tutuyordu korkusuzca oysa ki.
  • bu başkanın yaşadığı süreci, yakın bir gelecekte kendi başkanımızda da göreceğiz gibi. at fava bekle...
  • elinde kuran'ı tesbihi ve birde asası ile türkiyeye gelmiş türkçe öğrenmek isteyen gambiya cumhurbaşkanı. hadi kuran'la tespihi anladım o asa ne ola ki?
  • bu da ayrı bir cins. tutmuş, "yok, gitmem, ohal ilan ederim, kimse bana bir şey diyemez" diye ona, buna, senegal'e filan atarlanıyor. olm, insan bir haritaya bakar, "ben kimim, neredeyim, ülkem nasıl bir yerde" diye sorar. senegal ne diyorsa onu yapacan işte, ne uzatıyon?
  • resmi ünvanı his excellency sheikh professor alhaji dr. yahya abdul-aziz awal jemus junkung jammeh naasiru deen babili mansa olan devrik gambia başkanı.

ünvana bak: ekselansları şeyh profesör hacı doktor yahya abdul-aziz awal jemus junkung jammeh dine yardım eden köprü yapan. ne çeşit bir manyak olduğu ünvanından bile belli. beterin beteri var.
  • ismine mandinka dilinde "nehirlerin fatihi" ya da "baş köprü mimarı" anlamına gelen babili mansa sıfatını ekleyen gambiya devlet başkanı.
    bu sıfatı da 1994'den beri iktidarda olduğu dönem sırasında yaptığı köprülere borçluymuş. gambiya nehri'nin iki kıyısına kurulmuş olan ülke içi ticaret ve ulaşım için bu köprüler çok şey ifade eder. gambiya ülkesi coğrafi olarak tamamen senegal tarafından çevrelendiği için jammeh'in köprü yapmakla, nehir ticaretini canlı tutmakla övünmesi normal görünüyor.
  • dev gibi gözükmektedir
hesabın var mı? giriş yap