• kelime anlamı olarak "uyanıklık" demektir. ama kullanımı gayet çeşitlidir; gözler kapalı olmasına rağmen uyanık olmak, uyanıkken rüya görmek veya bu dünyanın bir rüya olduğunu farkedebilecek kadar "uyanık" olmak gibi ifadelerde tercih edilir, edilmiştir, ediliyor*.
  • "uyku ve uyanıklık arasındaki hâl" şeklinde tanımlanabilir kısaca... "uykuda mıydım uyanık mıydım bilemiyorum; rüya mı gördüm yoksa?" diyorsanız eğer o tanımlamaya çalıştığınız hâliniz yakaza'ya girer... yakuza ile ilgisi yoktur...
  • uyanıklık, yarı uyanıklık gibi anlamları olan yakaza sözcüğü ilahi ilhamla gaflet uykusundan* uyanma anlamını da taşır. uykuyla uyanıklık arasındaki kişi ölmüş yakınlarını görebilir; bu durumun halisünasyonla bir ilgisi yoktur. yani sır kapısı gibi programlarda sıkça rastladığımız bu ve benzeri bir durum başımıza geldiğinde gönül rahatlığıyla tırsabiliriz ne de olsa bilinçaltımızın kurgusu değil gerçektir.
  • tasavvufda merâtib-i sülûk (sülûkun mertebeleri)'un 100 adımından ilkidir...

arapça da uyanıklık hali demektir. aydınlığın tecellisi ile insanın gafletten kurtuluşu, kendine gelişi, uyanması.
  • uyanıklık halidir. allah'a doğru çıkılan tehlikelerle ve tuzaklarla dolu yolculukta ilk adımdır yakaza. insanda kendine gelme, kendini saran gafket uykusundan uyanma anlamında bir yeti.
  • uyku ile uyanıklık arası durumdur. o esnada gördüğünüz şeyde halisünasyon ile rüya arası bir durumdur. halisünasyon diyemeyiz alakası yoktur. rüyaya daha yakındır ancak tam anlamıyla rüyada değildir. üstteki entrylerde bahsettikleri gibi lucid dream hiç değildir. yakazada yönlendirme yada yönlendirmeme durumu etkilemez. ancak rüyalarınızı yazan biriyseniz ve yakaza anında görüldü gibi ayrı bir not düşmeniz faydanıza olur.

şu #61958609entrye bakmanızıda ayrıca öneririm.
  • (bkz: teyakkuz)
    (bkz: müteyakkiz)
  • son 10 gündür içinde bulunduğum haldir. günlerden en sevdiğim şairin ölüm yıldönümü, annemin ölüm yıldönümü ve idolüm uğur mumcu'nun doğumgünü. güzel günler diliyorum hepimiz için. rüyayla uyanıklık arasında kalan tüm peter pan'lere sonsuz sevgiler
  • doğduğumdan beri içinde bulunduğumu düşündüğüm yarı uyanık hal.
  • bedük’ün house prodüksiyonlarında kullanacağı dj personası. ilk olarak dünya hep böyle dönsün remixi ile hayat buldu.
hesabın var mı? giriş yap