• kenan dogulu'nun ilk albumunun adi. ayni isimli $arki, "$aparim bilirsin" $eklinde yorumlanmi$tir, "foru de var" efsanesiyle ba$aba$ mucadele etmektedir.
  • ortaokul yillarimda efsane olan bu eser saparim bilirsin de cok "deligim gotu kara deligim" olarak yorumlanmis, o sekilde itibar gormustu.

sarkinin bir yerinde igrenc bir synth ses girdiginden bu sarkiyi dinleyen gavur evlatlari bu sesi duyduklari andan itibaren gulmekten yerlerde yuvarlanmislar, istek uzerine elli kez caldirip eglenmislerdi.

sozleri soyle olsa ne yazar olmasa eksik olur mu bilmiyorum

engel mi mesafeler*
    ask yolunaaa mesk yolunaaa
    deger mi hic sebepsizken ayriliga?
    bas koydum ben seninle mutlu
    ask yoluna mesk yoluna
    bulurum kaf dagina kacsan daaaag
    asiklar anlar beni
    her halimden sevdigimi
    dunyada bensiz birakmaaam seni
    aydinlar(?) anlar beni her halimden sevdigimi
    hayatta terketmem seniii

ssshaparim bilirsin! (o sshhh sesi reverse cymbaldan geliyor bu arada)
    deligim gotu kara deligim
    yakarim romayi da yakarim
    ben bulurum seni yine bulurum
    olurum yine senin olurum

rooeeahhhhhhshaparim bilirsin!
  • insanları aptal yerine koymaya çalışan televizyon kanalının bir yarışması. yarışmacılardan belma hanımı gözüm bir yerden ısırıyor dedim ki.

http://www.vidivodo.com/…a-misafir-karsilama/552444

bu video hatırlamama sebep oldu.

belma çağdaş
    http://www.kuklacasting.com/koyuncular.php?paged=2

bu da hanımefendinin bağlı olduğu cast ajansı.

yok artık ya. bunları bulmam iki dakikamı bile almadı. bu zamanda insanları kandırmaya çalışmak bu kadar mı kolay. bu kadar mı düştün show tv. bari başka bir oyuncu çıkar oraya da hatırlamayalım. ajans aynı oyuncuda ikinci kullanımda % 50 indirim falan mı yapıyor. mali sıkıntı çekiyorsun tamam ama bu kadarına da pes.

edit:daha önce bu konudan bahsedilmiş. kadını bulup şok olup sinirlenince bakmak aklıma bile gelmedi.
  • ben bilmem eşim bilir'in başarısının kaymağını yemeye çalışan program. nefret ediyorum böyle durumlardan. ellerini attıkları hiç bir işi tutturamıyorlar ve sonra işin kolayına kaçarak diğer bir kanalın, sunucunun izleyiciye sevdirdiği konseptin üzerine atlıyorlar. gidip ben bilmem eşim bilir'in stüdyosunda çekselermiş bari. para sıkıntısında boğuşan show tv'ye yük olmazmış böylece.

daha ilk programda cast ajansından yarışmacı seçmesi de cabası:

http://www.kuklacasting.com/detay.php?id=837

belma adlı yarışmacı daha önce yemekteyiz'de de vardı.
  • türk popunun mütis bi ivme yakaladigi 90 lar basinda dönem türk popunun lokomotifi olmus, mihenk tasi olmus berbat sarki. klibi de berbatlikta sarkiyla yarisacak tadda bi kliptir. klipte kenan dogulu pezevenk misali yer yer yesil yer yer mor takim elbisesiyle saclarini savurur, kardesi ozan dogulu mütis bi yelek sapka kombinasyonuyla boy gösterir, lavuk lavuk klavye calar, kenan roma yi yakacagini iddia eder, güllü o pezevenk cekektinle nereyi yakiyosun essek, gülerler adama be diye bekvokal yapar arkadan.
  • kenan dogulu'yu cennet vatanımıza musallat eden talihsiz sozler bütünü...
  • efendim soyle basliyim, 80’leri gormus ve 90’lari survive etmis bir genc olarak, bu arada bu 90’larin survivor olma hikayesi de kanimca amerika’da en cok tassak gecilen yillarin aslinda 70’ler olmasi ve benim sahsi nazarimda turk insanininda ilerleyen yillarda donup de gecmisi dusundugunde en cok dalga gecilecek yillarin 90’lar olmasi. ben 8 senedir turkiye’den uzakta oldugumdan mutevellit konuya da hakim degilim, belki de su anda bile en cok tassak gecilen yillar 90’lar olabilir.. eger degilse ilerde gerceklestiginde nurettin sevisken demisti dersiniz..

imdi, benimle ayni donemleri yasamis ve bu donemlerden aldigi hazzi her daim ifsa eden bir yakin arkadasimin gonderdigi linkle altust olan dunyami paylasmak uzere basladim yazmaya.. linke bakin aha bu http://www.youtube.com/watch?v=hov3bawzhfm

kenan’i kenan yapmis * yaparim bilirsin parcasinin mahsun kirmizigul yorumu, olayimiz bir evin salonunda geciyor. yuksek ihtimal nisantasi ya da sisli’de 3 oda bir salonun dosenmis salonundayiz..

bu klipte oncelikle kimi inceleyecegiz ona bir goz atalim, kisaca karakterleri taniyalim. onceligi kesinlikle ve kesinlikle kovboya veriyorum kovboy kimdir nedir birazdan anlatacagim. ikinci karakterimiz sarisin,. ucuncu karakter motorcu, bu elemani da ilerleyen paragraflarda kisaca tanitmaya calisacagim. diger karakterlerimiz de sirasiyla esmer, stallion, mavili,ve zevksiz.

onceligi kovboya vermistik o zaman kovboyla basliyalim. kovboy isimli karakterimize ismini veren olay tamami ile outfit olup turkceye cevrilisi kilik, kiyafettir. bu arkadasimiz partiye blue jean ve jean ceket kombinasyonu ile istirak etmis, ustelik jean ceketinde amerika’da spagetti filmlerinden de tanidigimiz kovboy dizayni mevcut. kendimi klibi izlerken bir kac kez o puskullerin guzelligine kaptirip su analizi bitirebilmek icin defalarca klibi bastan izledigimi de animsatayim.. kovboy klibin hemen basinda acayip bir hiper modda. yaklasik 1 dakika kadar donen, gobek atan kovboy en nihayetinde partiye gelis amacini kavriyor ve sureler 1.12 iken basliyor sarisina yazmaya, kizi burda ablukaya alan kovboy 1.38’de eller havaya moduna giriyor ve daha sonraki dakikalari ortamin tadini cikararak eller havada, alkis kombinasyonu ile tamamliyor. klibin 2.10 ile 2.16 lik 6 saniyelik bu bolumu kovboy’un sarisina yazma ani ve bunun slow motion hali. akabinde gelisen olaylar hep ayni kovboy egleniyor, kovboy dans ediyor, kovboy gobek atiyor, kovboy lip sync yapiyor, vb vb..

sarisini da aslinda fazla anlatmaya gerek yok, sarisin dedigimiz hatun yanniz acayip derecede aysun kayaci’ya benziyor ama emin olamadim. hatta burda karakterini zikretmedigimiz ara ara kameranin zoom yapip profilden gosterdigi bir hatun var ki o da alpayin esi cansel olabilir ona da emin olamadim.. imdi, bu sarisin kizimiz 3 dakika 39 saniyelik vidyoda oraya eglenmeye, cosmaya gelmis tek karakter.. herkes kendini kasim kasim kasarken ablamiz guluyor, egleniyor, hopluyor, zipliyor.. etrafinda onca denyo varken ne isim var lan benim burda demiyor tadini cikariyor.. aferin sarisin su klipteki tek favorimsin.. geri kalan herkes sinirlerimi geriyor, ortamda olsam onlari yumrugumla oldureyim o derece..

geldik ucuncu karakter motorcuya, oncelikle tasvir edelim, karakterimiz kafasinda bandana, ustune beyzbol sapkasi, ikibinli yillarda amerikadaki zencileri kasip kavuracak muazzam bir dizayna imza atmis ve kalkip klibimize girmis, motorcu abimizin aslinda oyle pek de bir arizasi yok, belli kenan hayrani bir genc sarki suresince lip sync ve dans figurleri arasinda gidip gelmis, arada bir ulan sarisini kovboydan kapar miyim ben bugun modunda takilmis ama oyle pek de ekstrem bir hareketini gormedim.. su klipte kim olmak isterdin nurettin deseniz , olmak isteyecegim ikinci adam motorcudur derim.. ceket guzel bir kere, ona da not duselim.

esmer dedigimiz ablayi su entry’de paragraf malzemesi yapmamim tek bir aciklamasi var o ani yasamak icin size direk klibin 3.06 daki anina goturmek istiyorum. klibin basindan bu yana hic kadraja girmemeye ozen gostermis uzak cekimlerde bile sadece ellerini cirpan, atraksiyondan uzak duran hanim kizimiz, 3.06 da yakin cekim yakalaninca kafasini hafif yana yatirip lan benim ne isim var burda bakisi atiyor ki sahsi nazarimda gordugum gorebilecegim en guzel ne isim var lan benim burda bakisi. gerci sonrasinda 2005’de anelka geldi ondan su ne isim var lan benim burda bakisinin agababasini da gorduk * ama dedigim gibi 94 imkan ve olanaklari dahilinde tek kelimeyle muk kemmel bir bakis.

klibin kovboydan sonraki en bomba karakterine gelmis durumdayiz. stallion. stallion denen abimizin ilk kadraja girisi 0.12 ile 0.17 arasi, abim gunde 7 saat cikmadigi body building sayesinde kollarini ve upper body dedigimiz kismi arnold’a benzetmis ortamlarda beygir gibi takilmaktadir. daha once de belirttigim gibi stallion abimiz 0.12 de kadraja giriyor ve klip suresince yanindan ayrilmayacagi motor ablamizla kollar icice gecirilmek sureti ile kadeh tokusturuyor. 31 senelik omru hayatimda evlendigim gun de dahil olmak uzere hic yapmadigim yapamadigim o estetik kadeh hareketine kendimi kaptirmis gidiyorken farkina vardigim diger bir ayrinti da elemanin ceketinin tek kolunu koldan gecirmeyip omzunda kendine sal haline getirmis olmasi. stallion denen abimiz bugun nerdedir, kimledir nasil bir hayat surmektedir, o vucuda ne olmustur hakkat cok merak icerisindeyim.. bak arnold gitti vali oldu, belki stallion da kucuk bir kasabada ne biliyim beldede falan muhtar olmustur, olmadi antalyada tatil koyunde barmen olmus da olabilir.

yavas yavas sona yaklasiyoruz ama henuz bitmedik iki karakter daha var tahlil edecegimiz, birincisi mavili. bu mavili arkadas sarkinin baslamasi ile kadraja giriyor surekli bir pop dans modunda millet gobek atarken, eller havadayken bu eleman ayni surdurdugu ritmini hic bozmuyor, ortamda kizlar sebilken elemanin bir kiza yan gozle bakmisligi, bir kiza da gel dans edelim demisligi yok. gene de bomba karakter, giyim o donem icin kotu sayilmaz en azindan onumuzde kovboy gibi ekstrem ve siktiriboktan bir ornek varken mavili abim de ayni mahsun gibi hic siritmadan videoyadi her bulundugu karede kendine hayran birakiyor. bu arada videonun hasi ve her erkegin kesinlikle olm orda olsam su olmak isterdim diyecegi karakter de mahsundur bunu da belirtmeden gecmek istemem. kiz olsam da ya sarisin olmak isterdim ya da o surekli profilden gosterilen aklislamaktan baska bir bok yapmayan ama asiri derecede cansele benzeyen hatun.. hakkat cansel mi lan o, bir bilen varsa mesaj atsin.

son karakterimiz zevksiz, bej pantalon ve beyaz gomlek altina siyah tisort giyebilecek kadar zevkten ve renk harmonisinden nasibini almamis bu abim, klip boyunca hep mahsunun arkasinda durup alkislamaktan baska bir bok yapmiyor. ne bir tebessum, ne bir kivrak dans figuru hicbirsey..cat cat cat cat da cat surekli alkis.. ayrica dikkatli bakinca zevksizin binbir gecedeki ali kemale ne kadar benzedigine de hayretler icinde sahit olacaksiniz.

efendim karakterlerimizin hepsi bu, bunlari taniyan bilen varsa bugun nerde olduklari, ne yaptiklari hakkinda bilgi verecek olursa hakkat cok makbule gecer, zira meraklar icerisindeyim..
  • 2007 eurovision şarkı yarışmasında ülkemizi temsil edecek zatın, türk pop müziğindeki ilk icraatidir. sene 1994...
    şimdilerde hakkında "sersem sikin mahsülü", "gerzek şarkı" türevi değerlendirmeler yapan ve 80'lerde velet, 90'larda da ortaokul talebesi olma tecrübesini yaşamış birçok bireyin, o zamanlar henüz boku çıkarılmamış müzik sektöründe alternatifsizlikten ötürü bayıla bayıla dinledikleri şarkıdır aynı zamanda. zaten o yıllarda pop müzik piyasasında topu topu 4-5 adam vardı; tarkan, mustafa gondol, yalnızlıklardan mütemadiyen sıkılıp bunalan bir burak kut ve de bu şahıs işte... ikisi de ayrı birer antipati yumağı olan burak kut ve mustafa gondol ikilisi, ağızlarıyla kuş tutup kıçlarıyla çinekop yakalasalar dahi yaranamayacaklarından dolayı at kuyruklu mor ceketli kenan doğulu'ya ve yaparım bilirsin'e mecburi bir yönelim, sempati vardı. aslına bakılırsa o kadar kötü bir şarkı değil. sadece, ara geçişlerde kullanılan bir enstrümanın çıkardığı ses ile "yaparım bilirsin" sözlerinin çakışması ve sözlerin esnekliği yüzünden zamane gençliği arasında "deliğim götü kara deliğim" gibi modifiye girişimlerine meze olması talihsizliktir. yoksa kötü olan şarkı değil, klibidir. hatta kllip kötü bile değil, bomboktur.
  • her zamanki gibi "güzel giden bir program konseptinin nasil amina koyariz" temali televizyon programi.

ya bir kere de birbirinizden calmayin, bir kere birbirinizi kiskanmayin, biraz yaratici olun amk. türkiye'deki televizyonculuk resmen rezalet. hala yillar öncenin dizilerini gün boyu yayinlamak gibi boktan bir durum zaten var. gün icinde televizyonda degisen tek sey haberler. ha, arada sirada da adam gibi film koyuyorlar. bu.
  • evlenmeyi düşünenlere bir defa baştan sona seyrettirdiğiniz takdirde, ulan ya böyle olursak korkusundan ömrü billah evlenmeyecekleri yarışma. tiksindim. kocası bir tane bardağa zoptiri bir kesme şekeri sokamadı diye höyküren ve yapmak zorundasın diyen kadınlar var.
hesabın var mı? giriş yap