• şarkının ne hakkında yazıldığını eddie vedder sonunda açıklamış:

"the song was originally written about the first gulf war, and i’d created this image of a young guy with long hair and funny clothes, who had just got a yellow telegram telling him his brother has been killed in action. he’s walking by these conservative-looking, older folks on a porch, flying an american flag, and he waves to them in a show of solidarity, and they brush him off and give him the finger. so, you know, what did his brother die for?"
  • ilk olarak 1992 tarihli jeremy single'ında yer almış bir pearl jam şarkısı.

pearl jam'in en güzel eserlerinden biri olan bu şarkının ismi eddie vedder'ın eski bir arkadaşı olan tim ledbetter'dan gelmekteymiş.

asıl merak konusu olan sözlere gelince; denildiğine göre şarkının gerçek bir sözü olmamış hiç. eddie aklına ne geldiyse doğaçlama bir şekilde söylemiş en başta. ondan sonra da asla aynı şekilde söylememiş; zaten pearl jam'in official sitesinde de şarkının sözleri yer almıyor. bu değişime, gelişime açık şarkının sözlerinin live versiyonlarında olsun, albümlerde neyim olsun hep böyle yuvarlanarak söylenmesinin de yardımıyla her pearl jam fanı kendi kafasına göre şarkı sözünü uydurup şarkıdan istediği anlamı çıkarabilme şansına sahip. hey hey hey!
  • pearl jamin kesinlikle en anlasilmaz sarkisi. sözleri bir yerden görmeden sadece dinlemeyle çikarip yazabilecek türk yigitlerini alinlarindan öperim.
  • bu guzide parcanin sozleri anlamli gelmeye basladiysa, gercekten yardima ihtiyaciniz vardir.
  • (bkz: sozluk the lyrics base)

unsealed, on a porch a letter sat
    then you said, 'i wanna leave it again'
    once i saw her on a beach of weathered sand
    and on the sand i wanna leave it again, yeah...
    on a weekend, i wanna wish it all away, yeah...
    and they called and i said that i want what i said...
    and then i call out again...
    and the reason, oughta' leave her calm, i know
    i said, 'i know what i wear, not a box or the bag'
    ah yeah...can you see them?
    out on the porch, yeah, but they don't wave
    i see them, round the front way, yeah...
    and i know and i know i don't want to stay
    make me cry...

i see, ooh...i don't know why there's something else
    i wanna drum it all away
    oh, i said, i don't, i don't know a-where there's a boxer or the bag'
    ah yeah...can you see them?
    out on the porch, yeah, but they don't wave
    i see them, round the front way, yeah...
    and i know, and i know, i don't wanna stay alone...
    i don't wanna stay...yeah...
    i don't wanna stay... (2x)
    i don't, don't wanna, oh...yeah...ooh...ohh...
  • cok tipik bir pearl jam sarkisi...ruh halinize gore neseli de olabilir huzunlu de..
  • reddit'de "bilmediğiniz bir dilde en sevdiğiniz şarkı nedir?" sorusuna yanıt olarak verilip güldürmüştür.
  • anlamı anca yellow ledbetter fon müziğinde yaşanan iç acıması sonucu çıkartılabilirmiş bu eser geçerin.

verandada oturan bir kadın vardır, elinde aşık olduğu adamın mektubu: altı yürekten çizili "i wanna leave it again" lafı...

gitmeler vardır zira hep aklında, mülksüz, hiç bir yere ait olamadığını ama bir yandan da hiç bir zaman yalnız kalmak istemediğini bile bile gitmeler vardır hep adamın aklında...

iç dökülen, hiç birşey anlayamamaktan gelen -ben aslında herşeyi anlıyorum- temalı bahsi geçen mektubun özellikle okunma mekanının porch olması ise anca aynı isimli eserde geçen "there ain't gonna be any middle any more" ile açıklanabilir.

zira gitme, uzaklaşma isteği ile yanıp tutuşan ruhlar bilirler, asla ortasında olmak istemezsin hayatın. herhangi bir kararında, herhangi bir duygunda hep uçlar vardır, vasati yaşayabilenleri anlayamazsın, anladığın anda kaçarsın, gidersin ve sana asla el sallamazlar...

giderken istediğin kadar aşık ol ama yanında üzeceğin birini götüremezsin, bu yüzden hep ardında bırakırsın, ve hep geceleri ardıllarınla ilgili düşler kurarsın nereye çıkacağını bilmediğin yollarında ilerlerken...

kalmak istemeyenler ama giderken de olsa ağlayamayanlar için de çal şimdi mike * ve yalvarıyorum beni de ağlat...
  • yıl 2003. bir gün oda arkadaşım; "oğlum pearl jam diye bir grup var çok iyi ya, dinleyin oğlum bak çok iyi." diye girdi odaya. ne diye bu allahın denyosu diye suratına baktım, başta sarmadım. 2004'teydi sanırsam lost dogs yeni çıkmıştı o sırada, bizimki bu şarkıyı bulup açmıştı. yine ortalıkta "oğlum çok iyi yeaa" diye dolanıyordu. anlamsız bakışlar atıyordum. bir gün şarkıyı açıp gitti, winampta bir tek bu şarkı vardı. baya bi çaldı. dinledikçe sevdim, hoşuma gitti, çekti beni. üzerinden 1 sene geçti, pearl jam'e iyiden iyiye ısındım. evet geç kaldım, hayvan gibi geç kaldım hem de. üzerinden bir süre daha geçti, yellow ledbetter hayatımın şarkısı olmuştu. hayatımda fon müziği olmasını istediğim, hayatımda dinlemekten hiç sıkılmayacağım şarkı. hala ilk günkü gibi etkili, hala ilk günkü gibi taze. bana grubu sevdiren şarkılardan biri olan bu şarkı, benim hayatımda çok önemli bir yer edindi. evet belki anormal ama benim gibi yalnızsanız, friends ve yellow ledbetter gibi sanal şeyler hayatınızda çok önemli yer edinebiliyor.

konu o değil ama. geçen gün rock werchter vardı, aynı arkadaşım konserden beni arayıp bu şarkıyı bir süreliğine canlı dinletti. yıl 2012. 29 haziran 2012. bir sonraki hedef, direk konserde dinlemek, bana bu grubu sevdiren, hikayede adı geçen dostla birlikte.
  • friends'in son bolumunde* rachel "olmaz" diyip ucaga bindiginde calmaya baslayarak tuyleri urpertmis, ve bir hayli dumura ugratmis sarkidir.
hesabın var mı? giriş yap