şükela:  tümü | bugün soru sor
 • trafik sigortasının yurt dışında geçerliliği için gerekli olan sigorta türüdür. bu sigorta yabancı ülkede kaza yapan, araç sahibi veya işletenin mali sorumluluğunu o ülkenin mecburi trafik sigortası limitlerine kadar öder.
 • motorlu tasit burosu'na üye ve anlaşmaya dahil herhangi bir ülkede yol açacağınız kazalar sonucu sorumluluğunuzu o ülke yasalarına göre karşılayan sigortadır.

  mesela aracınız ile italya'ya gideceksiniz. gitmeden buradaki bir sigorta şirketine gidin. yeşil kart sigortası yaptırın. sonra italya'ya gittiğinizde başka bir arabaya çarparsanız ya da birisinin ölümüne sebep olursanız ve tabi ki kusurlu iseniz. oradaki trafik sigortası limitlerine kadar sizin yerinize motorlu tasit burosu hasarı ödesin.

  (bkz: türkiye motorlu taşıt bürosu)
 • türkiye karayolları sınırlarında zorunlu motorlu taşıtlar sigortası ne ise uluslar arası yollarda geçerli olan sigorta biçimide yeşil sigortadır.
 • yurtdışında geçerliliği olan trafik sigortası sistemi. türkiye üye ülkelerden biridir ve tr'de bunu düzenletip yurtdışına aracınızla çıkabilirsiniz. sakın ola düz antetli kağıda yapılan sigorta kağıdıyla yunan'a falan gitmeye kalkmayın içeri almazlar illa özel formatı olan kağıt nüshaya dökümü yapılmalıdır. belli sayıda nüshası olan bu formun bir adedi geçiş yaptığınız sınır polisince saklanır. diğer nüshaları sizde kalır. ben mal gibi düz antetli kağıda olanı yaptırmışım yunana geçerken adam kabul etmedi tr tarafına gönderdi yeniden yaptır gel diye tr tarafına gittim sigortacıyı buldum bunu iptal etmeden yeni poliçe kesemeyiz acenteyi ara iptal ettir dedi ben o saatte gece saat 8 adamlara ulaşamadım ve yeni poliçe kesilemedi doğal olarak. gittim yunana dedim ben burda yaptıracam bunu iyi dediler içeride 15 günlüğü 63 euro olan poliçeyi bana 180 euro olarak 1 ay geçerli olacak şekilde düzenlediler. hem de bayram yoğunluğunda sınır kapısında ekstra 3 saatim geçti dandik bir sigorta acentesi hatası yüzünden. gece geç saatte otele giriş yapabildim bu yüzden. hemen pazartesi günü acenteyi aradım dedim bunu niye böyle yaptınız adam mırın kırın falan filan salladı iptal ederiz poliçenizi dedi. ben yunandan döndüm adam hala mırın kırın ediyor gittim bölge müdürlüğüne dilekçe verdim acentenin düzenlediği poliçe ve yunanda düzenlenen poliçe ile. hemen trdeki poliçeyi iptal ettiler bu arada poliçenin aslını da aldılar. böyle bir sıkıntı yaşarsanız iptal için muhakkak poliçe aslı dursun elinizde atmayın. gerekirse acentenin bağlı bulunduğu bölge müdürlüğüne başvurun. bakalım aradaki farkı alabilecek miyim? duruma göre editlerim bunu da. hatta sınırda kalabalık olur burda yaptırayım falan demeyin. bu tip sigorta, çıkış pulu falan gidin kapıda yaptırın zaten sıra olursa arabayı kenara parkeder halledersiniz bu işlemleri öyle geçiş yaparsınız. iki kişi ve fazlası varsa arabada zaten biri sıra beklerken diğeri bu işleri halleder.
  edit: aradaki farkı aldım tl olarak hesabıma yolladılar ama bunda anadolu sigorta bölge müdürlüğünün etkisi çok. ne varsa bilindik markalarda var.
 • avrupa'da bedava olan sigorta. her yeni araç sigortası ile birlikte, hiçbir ekstra ücret ödemeden sigorta şirketinden alınabilir.
 • bulgaristan'dan araba için 3 aylık olanı 130 levaya alınıyor. 65 euro yani.

  türk bilmem ne derneğine 42 euro fazladan domalmayın. bundan 3 sene önce 180 euro istiyordu dernekçiler. millet dışarıda yaptıra yaptıra fiyatı düşürmüşler. daha çoook düşecek göreceksiniz.

  malesef kağıdın bizzat bulgaristan'dan alınması gerekiyor. giden bir arkadaşa ücretsiz yaptırabilirsiniz.

  veya bunu yapan sigorta firmaları da 5-10 euro ek koyup satıyorlar. benim yaptırdığım firma tekirdağ'da ve 73 euro ödedim.

  tabi çıkmadan 2 gün önce halletmek gerekiyor.

  edit: eksik bilgilendirme için özür dilerim. altta kapsamadığı ülkeler yazılmış. bu ülkelerin hepsine girişte 15 euroya sigorta yaptırabiliyorsunuz. biz tatil için hep yunan tercih ettiğimiz için bu güne kadar sıkıntı yaşamamıştık. arnavutluk, makedonya, karadağ, sırbistan geçişlerinde yakalanmadan bu kartla geçtik. kartın rengini görüp geçirdiler. biraz kısmet yani. sadece makedonya çıkışında yakalandık. onda da 7 euro rüşvet verdik bir polise. ayrıca kosova yeşil karta dahil değil. oraya girişte mecbur 15 euro ödeyeceksiniz.
 • geçtiğimiz günlerde 3 aylık olanını 70 euro'ya edirneli bir firma üzerinden bulgaristan'dan aldım. fakat yalnızca ab ülkelerinde geçerli. yani makedonya, sırbistan, arnavutluk, karadağ, kosova, moldova, gürcistan'ı falan kapsamıyor.

  oysa turing'in sigortası bütün bu ülkeleri kapsıyor. dolayısıyla eğer yıl boyu farklı ülkelere seyahat eden / etmeyi planlayan biriyseniz 1 yıllık turing sigortası €236. 3 aylık sadece ab ülkelerini kapsayan bri sigortaya €70 vermektense, €236'ya 1 yıllık ve daha fazla ülkede geçerli bir sigorta almak bence çok daha mantıklı.

  bu 3 aylık sigortamın süresi dolunca, muhtemelen turing'den 1 yıllık sigortayı çakacağım.
 • uluslararası taşımacılık faailiyetinde bulunan firmaların araçları için maliyet hesabında yer alan sigorta türü.