• istanbul devlet tiyatrosu tarafından sergilenmiştir. deniz akel'de oynamaktaydı.
  • fenerbahçe'de de dolanan papağanlardır.
  • validebağ korusunda şahsen ve de bizzat 4 tane saydığım papağan çeşididir.
    daha çok varmış diyorlar. iki üç yıl sonra taşyapı koru sitesi olunca birşeycikler kalmaz.

edit: iki üç yıla da kalmayacak galiba. şu anda elimize ulaşan habere göre taşyapı stfa'nın altunizadedeki yerini
    bilmem kaç milyon dolara satın almış.
    not: altunizade stfa arazisi ile validebağ korusu kapı komşudur.
  • ankara ulus parkında da görüldükleri rivayet edilir. sonuçta papağanlar ortama çabuk ayakuydurabilen hayvanlardır. kargalar da papağandır mesela.
  • trabzon hurmasına bayılırlar. kiiek, kiiek diye öterek çalıştığım iş yerinin arka bahçesindeki hurma ağaçlarına dalarlar. gün boyu dikkatimiz bahçededir. kargalarla boyutları aynı olsa da kargaların bunlardan çekindiğine şahit oldum. insana bile kafa tutan, zeki, gotik akımının temsilcisi kargaların, bu tiky felsefesini benimsemiş yeşil papağanlara pabuç bırakmasına anlam veremedim. herhalde dillerinden çekiniyorlar. kafeslerde görmeye alıştığımız bu hayvanların özgürce doğada yaşamalarını görmek mutluluk verici. bu günlerde popülasyonumuzda arttı. gruba yavruların da katılmasıyla 10 kadar papağan var artık arka bahçede. umarım kimse tarafından yakalanmazlar.
  • vakti zamanında kuş ithalatçısı bir firmanın kaza sonucu kaçırdığı yüzlerce papağan türü istanbulun iklim koşullarına alıştı ve üremeye başladılar. kozyatağı eski ptt hastanesi bahçesinde ve erenköy ruh ve sinir hastalıkları bahçesinde onlarcasını defalarca izlemeye gittik. genelde çam ağaçlarında bekleşiyorlar ve besleniyorlar. ekonomik olarak fazla bir değeri olmadığı için de kimse onları kovalamıyor. kakadu papağanı olaydı bunlar da ben göreydim bizim milleti ağaca nasıl tırmanırlardı.

önemli bilgi: pendikde bu isimle bir de petşop bulunmaktadır.
  • bahsedilen papağan türü indian ringneck'tir, yanılmıyorsam adı pakistan papağanı olarak da geçiyor ülkemizde. (bkz: #33673842)
hesabın var mı? giriş yap