1. akıllıca bir tercihtir.
 2. işsiz kalmamak uğruna ölümü göze almaktır,başka bir açıklaması yok. 'şimdilik' doktor ihtiyacı nedeniyle iş sıkıntısı olmayan mesleklerden birisidir doktorluk. ancak yakın gelecekte,yaklaşık 10 yıl, şu anki sağlık politikaları nedeniyle seri üretime geçen tıp fakülteleri sayesinde doktorların sayısı ihtiyacın üstüne çıkarılarak en ucuz ve çok çalışanlar iş bulabilecektir.
 3. pişman olacağı bir tercihtir. hükümetinin sağlık anlayışı kelle başına para ola bir ülkede köle gibi çalışıp bin beşyüz lira kadar maaşa talim etmek zorunda kalacak olması bir yana her gün bir orospu çocuğu tarafından bıçaklanıp öldürülme riski olan bir işte çalışacaktır.
  onun yerine mümkünse polis akademisine başvurabilir bu akıllı bıdık mesela.. uzman doktordan fazla maaş alıp bir de isterse öğrenciye-memura orantılı güç uygulayarak rahatlama gibi bonusları vardır bu işin.
 4. "yüz nakli yapacak ellam." yorumlarına neden olmuştur.
 5. polis akademisi fikri gercekten iyi bir tercih.
 6. kimseyi ilgilendirmeyen, idealist bir tercihtir.
  "zenginin mali zugurdun cenesini" anasini satayim...
 7. kazanmasını garanti etmemektedir. neticede bu işin bir de ikinci sınavı var. daha orada puan yapmalı.
 8. yakınlarında,ailesinde doktor olmayan birinin yapacağı talihsiz tercihtir.zira ailesinde bir doktor olsaydı (özellikle klinisyen) onu engelleyecek her türlü savaşı verirdi.ha belki de vermiştir ama salaklık bu ya 'bu puanla başka ne yazayım' düşüncesine sahip olup eşek gibi tıp yazmak da var.tercihler açıklanıp da tıp geldiğinde herkesin ''ooo doktor hanım-bey,ooo bi tansiyonumu ölçersin,ooo ailede bi toktor var artık ehehe'' gibi şebekliklerine maruz kalıp iyice havaya gireceği ama okula başladığının 1.ayında götünden kan alınmaya başlandığının farkına varacağı tercihtir.tekrar düşünülmesi şiddetle tavsiye edilen tercihtir.

ygs birincisinin tıp seçmesi hakkında bilgi verin