• onun arabası var güzel mi güzel, şöforü de var özel mi özel, bastımı gaza gider mi gider, peki benim neyim var lan?!! sebebinden ortaya çıkan bir öfkedir.
  • zenginlerin parasının hep haksız görülmesinden kaynaklanan öfkedir. ben de yok bu herifte ne hakla var kesin çalmıştır tarzı bir bakış açısından ötürü zengin görülenin seviyesine* gelinmeden dinmesi zordur.
  • servet düşmanının sahip olduğu öfke.
  • genellikle "o parayı gönül rahatlığıyla harcayamayasın emiii", "allah cezanı versin" şeklinde tepkilerle belli edilen öfkedir.
  • öfke, zenginlerin bu parayı çalıp çırparak edindiği yonundeki izlenimden kaynaklanır.. kapitalist liberal sistemin doğası temelde herkese eşit hak ve özgürlükler vermesine rağmen bunu kullanabilme lüksü pratikte elinde sermaye bulundurandadır.. he ben bu guc elimdeyken çalayım çırpayım paranın mına koyayım şeklinde büyüyenler hiç de azımsanacak gibi değildir ama kurunun yanında yaş da yanıyor..
  • zengin olundugunda gececek olandir. tela$a mahal yok.
  • ülkemizdeki zengin örneklerinin çoğunun gelirlerinin nereden geldiğinin muamma olmasından kaynaklanır. kim bilir ne yaptı da zengin oldu durumu.
  • fakirin doğası gereği sahip olduğu öfke. zenginin görevi fakiri ezmek, biz fakirlerin görevi de bundan nefret edip zenginlerin ellerindeki almaya çalışmaktır. ama günümüzde zenginler görevlerini yerine getirirken, fakirler sınıf bilincine sahip olmadıklarından ve din denen afyonla uyutulduklarından (aslında 2.si 1.sinin nedeni de denebilir) zenginlerin ağzına ağzına sıçamamaktadırlar.
  • bana hep meclis muhteviyatına duyulan sebepsiz ve fakat bitmeyen öfkeyi hatırlatır..

meclistekiler ve kişilikleri hakkında her olduk olmadık mekanda (t.b.m.m. elbet bu meclis, aile veya dost meclisi değil) harala gürele atılır, tutulur, çoğunlukla olumsuz eleştiriler yağdırılır mütemadiyen, allah ne verdiyse artık..

gelin görün ki, tüm bu atar-tutar takımının eline meclistekilerin elindeki fırsatlar ve dahi meclise bu ellerindekiyle dalabilme fırsatı hasbelkader tutuşturuluverilebileydi, kaçta kaçının şu anda eleştirip durdukları o çizginin dışında kalabileceğini hep merak ettim, hep de merak edeceğim.. (ama kaba bilimsel tahminim % 1.13 civarında geziniyor)

zenginler için de aynı hesap işte.. mesela zenginlerin hayırsever olması gerektiğini savunan insan evlatlarından kaçı sahiden zengin olaydı hayatını hayır işlerine adardı acep? gelin, çıkın işin içinden..
  • (bkz: beyaz turkler)
hesabın var mı? giriş yap