• ismi macarca zoltán fábri şeklinde yazılan (tabii ki) macar yönetmen
    15 ekim 1917'de budapeşte'de doğmuş, aynı yerde 23 ağustos 1994'te 77 yaşındayken kalp krizinden ölmüştür..
    benim gözümde en önemli özelliği 1967'de pal sokagi cocuklari'ni filme çekmiş olmasıdır
    filmin orjinal ismi: a pál utcai fiúk
    tabii ki the boys of paul street adıyla ingilizcesi de var, hatta en iyi yabancı film dalında akademi ödülüne aday olmuş (bkz: oscar) ama alamamış (yuuuh)
  • macaristantan cikan en onemli yonetmenlerdendir. macarlar ve agit en onemli filmlerindendir. fabri'nin sinema tarih bulusmasi icinde gosterilmis* olan requiem agit adli filmi bir basyapittir. en yakin zamanda bir festivalde tekrar bulusulasi olu yonetmenlerdendir kendisi.
  • macarlar adlı filminin kesinlikle izlenmesi gereken yönetmen..orjinal ismi "magyarok"tur..
  • bir de cehennemde iki yari (ket felido a pokolban) adli filmi vardir ki, savas tutsaklari nazilere karsi mac yaparlar, pek aciklidir, pek guzel filmdir.
  • cehennemde iki yari filminde insan onurunun ne demek olduğunu görürsünüz..
  • izlediğim tüm filmlerini beğeniyle hatırladığım macar yönetmen. macarlar ve requiem'i sinemada, cehennemde iki devre ve pal sokağı çocukları'nı ( o pal sokağı çocukları ki çocukluğumda döne döne okuduğum, yakınımdaki herkese de okutmaya çalıştığım muhteşem kitap -milliyet yayınları- ) televizyonda izledim. hepsinin üzerinden çok uzun zaman geçmiş. ne yazık ki bugün online film izlenebilecek sitelerin hiçbirinde (bildiklerimden) zoltan fabri'nin bir filmini bile bulamadım. sine-göz'de bile... üzücü tabii.
  • feci halde sartre'a benziyor.
  • akbank sanat sayesinde geç de olsa tanıştığım şahaneli macar yönetmen.
    filmleri ellerim ceplerimde, hüzünle karışık bir mutlulukla budapeşte sokaklarını turluyormuşum hissiyatı veriyor. bela tarr izleyebilmeyi henüz başaramamış bünyeme ilaç gibi gelmiştir.
hesabın var mı? giriş yap