• bilkent kutuphanesinde senaryosunu ve filmle ilgili yazılmış yazıları bulabileceginiz film.
  • filmin en sonunda elinde "çiköfte" tepsisi ile yürüyüşü unutulmazdır.
  • ekonomik kriz dönemlerinin vazgeçilmez filmlerinden. züğürt ağa patates de satar bu filmde. patatez repliği de var. öyle damardan söylenir sener sen tarafından.
    (bkz: filmlerin vazgecilmez figurani)
    edit patatez değil, domatezmiş replik.
  • muhtesem bir filmdir, turk sinemasinin yuzaklarindan denebilir. unutulmaz replikleri, unutulmaz karakterleri vardir. sadece guldurmekle kalmaz, dusundurur de ayni zamanda. kopartici sahnelerinden biri de, zugurt aga ile istanbulda yasayan askerlik arkadasinin ilk karsilastiklarinda birbirlerine soyledikleri ozlem ve sevgi dolu sozlerdir. zugurt aganin dukkana girerken arkadasinin dikkatini cekme sekli de ayriyeten bi fenomendir

zugurt aga : hiiooaaaaaah
    asker arkadasi : kime bakmistin efendi?
    zugur aga: efendi senin babandir ulen.
  • filmin sonunda sener senin o yürüyüsü yok mu! omuzlarından agalık yüküyle beraber attıkları sayesinde ne kadar rahatlamıstır o zaman... demek ki iyi agalarda varmıs...
  • şener şen'in gövde gösterisi yaptığı, sistem eleştirisi yapan, "göç etmeyin arkadaşım, sonu boktur." mesajı verilen film.

bitde alakalıdır belki; (bkz: çıplak vatandaş)
  • $anliurfanin viran$ehir ve harran ilcelerinin koylerinde cekilmi$ olan film.
  • ağa ve şıh* yağmur duasına çıkıp da sadece 3 damla yağmur yağdıktan sonra

ağa: senin ettigin dua da bugader olır.
    şıh: benim duam sağlamdır. lakin aramızda cünub vardır
    ağa: ula senden büyük cenabet mi var memlekette ??

repliğiyle koltuktan düşmeme sebep olan film
  • ne yonuyle bakarsaniz bakin, turk sinemasinin butun tarihinde cikardigi en iyi 10 i$ten birisi.
  • okudugum kadariyla herkesin baska bir seyler kaptigi film. tabi bu da guzel bir sey. kimi diyor ki bu film bana sunu ogretti, kimi diyor ki bana bunu ogretti. valla onu bunu bilmem ama bana ogrettigi, "hayatta ne olursan ol ama belli bir konuda adam gibi bilgin olsun"'dur. yani simdi o aga sunu diyebilirdi, "benim hicbir sey bilmeme gerek yok, tum gun yatip kicimi buyutebilirim, etrafimda yuzlerce u$ak, hizmetci var". ama i$ hic de oyle degil, gun olur devran doner bir gun sen de zora du$ebilirsin. i$te o zaman ayakta kalabilmen senin yetenek ve bilgine kalmistir. zugurt aga'ninki ise cig koftedir. filmin sonundaki o manali yuruyusu ise o gune kadar el attigi tum isleri yuzune gozune bulastiran aga'nin hayatta en iyi bildigi isten* para kazanmasi ve basarili olmasinin verdigi mutluluk ve gururdur.
hesabın var mı? giriş yap