• ilk yarisi ile ikinci yarisi taban tabana zit olan ve umarim bu son sac bas yolduran besiktas macidir dedigim, ama yine de gelecege yonelik umutlarimin sondugu karsilasmadir.

tigana'nin elinde elbette sihirli degnek yok, takim ve pozisyonlardaki degisiklikler oldukca iyi... ama hala sergen'e alternatif uretilemeyisi bile cok cok onemli. sergen cikinca besiktas'in duzeni tamamen degisti, orta sahada top yapamadik, yine de zenit de cok beceriksizmis neyse ki, gol yemedik.

ahmed hassan kendini attirmak icin cok ugrasti, ancak o konuda bile basarisizdi. sadece sinirleri germekle kaldi.

bir besiktas hikayesi daha, maalesef bilinen sonla bitti. artik seneye...
  • ahmed hassan'ın formasını sıyırmaktan bi hal olduğu maç.
  • gerçekten yazık olmuş bir maçtır. beşiktaş kesinlikle galibiyeti haketmişti. uzun süredir seyrettiğim en iyi beşiktaş olmasına rağmen oturup düşünülecek bir şeyler kaldı geriye. artık bu ülkeye yabancı futbolcu diye getirdiklerimizi "futbolcu"lardan seçelim. ailton gibi daha başkan kokan balıklara bu memleketin paralarını saçmayalım. gelecek yabancıya bu ülkedeki takımların iyi ve kötü günleri olduğunu ve ilk fırsatta kaçmaya çalışacak, terbiyesizlik yapacak adamlara yer olmadığını anlatalım. gidip bu ne idüğü belirsizler yerine türk gençlerini oynatalım, kaybedeceksek böyle kaybedelim. ilk yarıda beşiktaşın eksiği ailton'du ama bu kadroda öyle bir eksiklik olduğu için alınmıştı zaten, futbolcu olduğu için alınmıştı. ikinic yarı gereksiz forvet olarak oralarda gezindi. kleberson konusuna hiç girmiyorum. ailton yükünü almış, yaşı geçmekte olan bir futbolcu ama kleberson gibi dünya kupası kaldırmış üstüne manchester united gibi bir takımda oynamışsan. e kardeşim 4 aydır doğru dürüst antreman dahi yapmayan sergenin yorgun halinden bile kötü performans segileyeceksen ne işin var çek git memleketine. çağdaş diye bir adam oynadığı yeri yadırgamasına rağmen, yetenekleri sınırlı olmasına rağmen kıçını yırtıyor. bu maçta ahmet hassan'ı bile beğendim ama daha fazla para verip, ümit bağlayarak getirdiğimiz yabancılar daha takıma geleli bir ay anca olmuş yabancı bir teknik adam tarafından bile oyuna sonradan alınıyor.

fenerbahçeli olarak tek isteğim yabancı sınırlamasının kalkmaması yoksa bu sahada yürüyen, ilk tökezlemede sağa sola beni alın diye haber gönderen ve sadece parasını alırken veya almadığında profesyonel olduğunu hatırlayan müsvetteler ile dolacak bu ülke. bizde olcan ne zaman oynayacak, semih, ibrahim akın,caner ve ne kadar u17 ve genç milli takım varsa o futbolculara ne olduğunu soracağız. tahminen hepsi ilhan iremin yanında bu sisteme küfür ediyor olacaklar.*

bir kaç hafta sonra psv-fenerbahçe maçı var. o maçta hüsranla biterse şapkaları önümüze koyma vaktidir. senin takım benim takım demeden gençlere yönelik ve iyi altyapı almış futbolcular oynatabilmemiz lazım, yoksa bu iş seneye daha da kötü. olacak şey ise önümüzdeki sene yabancı sınırlamasının kalkması ve şu aralar popüler olan brezilyalı futbolcuların memlekete dolması gibi görünüyor. yabancı kontenjanı brezilyadan, avrupa birliği kontenjanı da eski demir perde ülkelerinden tamamlanır. milli takım bir daha dünya kupası, avrupa şampiyonası göremeyeceği için biz de brezilya milli takımı ile çek'leri tutarız. ne olacak ki 2006 almanya'da öyle yapmayacak mıyız?
  • elde kalan birkaç meşaleyi yakmaya çalışan 2-3 taraftarı durdurmak için onlarca polisin kapalı tribüne akın ettiği ve oldukça sert bir müdahalede bulunduğu, ortamın gerilmesiyle kapalı tribünde bulunan taraftarların kısmı ve polis arasında orta çapta bir arbedenin yaşandığı karşılaşma olmuştur. ekran başındakilerin olanı biteni merak etmelerinden anladığım kadarıyla tv'ye yansımadı bu olanlar ama önce yanan bir sürü meşale ve onların dumanı, ardından havada uçan cop ve koltuklar yüzünden kapalı tribünün alt kısmında tahminen 10-15 dakika kadar maç izlenemedi. gerçi beşiktaş'ın 2. yarıdaki etkisiz oyununu düşünürsek pek de birşey kaybetmedi maçın o bölümünü çeşitli sebeplerden ötürü izleyemeyenler.
  • klasik avrupa ve besiktas ikilisini ve malesef bunlarin uyusmazligini bir kez daha hepimize gosteren mactir...kabul edilir ki besiktas bu sene ligde de kotu ama biz ligde iyi oldugu zamanlari da bilirdik diyerek takimin kotulugunun genel performans dusuklugunun avrupa basarisizliklari icin bir mazeret olmadigini dusunmekteyim.(bkz: bu iste bir is var ama ne)
  • futbol hakkında çokça yazılıp çizildi, yazılacak da.. banane futboldan, birisi bana burasının hangi ülke olduğunu söylesin. bu ülkede polis neye, ne zaman, hangi durumlarda müdahale eder bilelim. sonra da kim sorumluysa bu kepazelikten; kalksın inönü stadı kapalı tribününde tek bir itiş kakış dahi yokken, meşalelerden biri dahi sahaya atılmamışken, ve o sırada tek meşale yanmıyorken beyaz kasklı bi düzine polis tribüne niye girip, taraftarı tahrik edip üstüne de coplarla saldırmıştır açıklasın. ben kaldıramıyorum bunu, niye orada durduğunu bilmediğim çevik kuvvetin durup dururken seyircinin içine girip kavga çıkarmasını anlayamıyorum, hazmedemiyorum. o eğlenen taraftarın çökmesine, hızlanan takımın sürekli yan gözle tribüne bakmasına neden olan zihniyeti çözemiyorum. korkunç derecede tiksiniyorum. hala da yazamıyorum, maçın ortasında gözlerimi dolu dolu edip, kime şikayet edeceğimi bilemeyip beni göğe haykırtan bu adamlara varsa bir üst kurul bilmiyorum.. etmiyorum hakkımı helal. allah kahretsin ne işin var benim tribünümde..
  • emniyetin avrupa birligi kriterlerini avrupalilara uyguladigi mac olmus, kapalida savunmasiz insanlarin ortasina copla dalip kafasina koltuk vurula vurula kacan emniyet mensuplari, mesale yakip saga sola atan ve kendilerine saldiran zenit tafatarlarinin oldugu tribune hic mudahalede bulunmadan cikmistir.
  • hesapta seyircinin güvenliğini sağlamak gibi bir görevi olan polisin durup dururken tribünün ortasına girip taraftarları coplamaya başladığı, ardından da bi güzel sopa yiyerek tribün dışına çıktığı maç. bu olaylardan 10-15 dakika sonra zenit taraftarları taşkınlık yapınca aynı emniyetin bi halt etmemesine diyecek bi şey bulamıyorum artık.

maç öncesi orta sahaya açılan colaturka reklamına kapalının sikilmiş colaturka diye tezahürat yapması kopardı.
hesabın var mı? giriş yap