• https://twitter.com/…tatus/1348511083015843840?s=21

her meslekten yüzlerce mağdur var. bu mağdurlardan bir tanesi bu kişi. sürekli yeni mağdurlar görüyoruz. gene bir kişiye paylaştığı için dava açılmış. 30.000 lira para isteniyormuş. bu kişi de dayanamamış yaşadıklarını flood’da anlatmış. 4.500 lira maaş aldığı için parayı ödeyince evini geçindirmeyeceği söylüyor. ama zaten çaresizliği fotoğraftan anlıyoruz.

ama bu fotodaki hüzün beni çok üzdü? bu kişiye böyle üzüntülü foto çektirmeyi becerdiler ya bu karikatüristler, ömür boyu artık karizmalarını toplayamazlar. avukatlarıyla bir olmuşlar dava açıyorlar. aslında matematiksel olarak kazanan sadece avukatları. avukatlarının dava balı 6000tl gibi bir rakam aldığı söyleniyor. karikatüristler o kadar kazanmıyor. e niye bu kadar gaza geldiler ki? hukuk bürosunun bilerek uzlaşmaya yanaşmadığı söyleniyor. uzlaşırsa davadan gelecek parayı alamayacağı işin bunu yaptığı iddia ediliyor.

konunun sağlıkçı olmasıyla bağlantısı şu. her meslekteki hatta işsiz insanlara açılıyor bu dava. işine gücüne hayatına odaklanamıyor bu insanlar. hepimiz iyi olmaya çalışan insanlarız, hayatınızda hiç kötülük olarak adlandıracağınız muhatap oldunuz mu? ya şu parayı ver ya da hapis diyen ve geri adım atmayan bir hukuk anlayışı ile muhatap olmak insanı depresyona sokuyor. belli ki bu kişi normal giden hayatında böyle bir kötülük olarak adlandırdığı şeyle karşılaşmış ve ağır depresyonda.

https://twitter.com/…tatus/1348509659842408451?s=21

görsel
    görsel

(bkz: erdil yaşaroğlu’nun herkese telif davası açması)

şöyle bir yöntem olduğu iddia ediliyor:
    3 karikatürist 1 avukatla 3 dava açıyor. uzlaşmada yüksek rakamlar veriliyor. uzlaşılmasın diye çünkü avukatın asıl beklentisinin davadan gelecek 5900lira civarı para olduğu söyleniyor. 3 ceza davası sonrasında 3 tazminat davası avukat 6 tane avukatlık ücreti kazanacağı iddia ediliyor. 6 çarpı 5900lira 36 bin lira falan avukat kazanırken karikatüristler 300-500 lira arası anca para kazanacağı iddia ediliyor. böyle iddia var. bu doğruysa karikatüristler yok yere kendi kitlesini mağdur ediyor.

şöyle bir çözüm önerisi var:
    https://twitter.com/…tatus/1348579278246567942?s=21
  • adam belli ki çok üzülmüş.

yemin ederim ki içinde erdil yaşaroğlu veya selçuk erdem isimlerinin olduğunu bildiğim hiçbir şeye hayatım boyunca bulaşmayacağım. ne dergilerini satın alacağım (ki alırdım) ne de bunların bir karikatürünü sosyal medyada beğeneceğim (ki beğenirdim) ve bunların reklamlarını yaptığı ürünleri alacağım (ki tercih ederdim). açıkçası bu iki karikatüriste bundan sonra sanki hiç yokmuş gibi yaklaşacağım.

onlar insanlara böyle davranıyorsa ben de böyle davranacağım.

insaf!
  • savcılar bu organize suç örgütünü daha ne kadar izleyecek merak ettirmiş olay.

adamlar resmen çete kurmuş. insanlara tuzak kurup beğendiğiniz karikatürleri paylaşabilirsiniz diyip sonra uyarmadan korkutarak para istiyor. bunun için avukatlık bürosunun kardeşine yazılım yaptırmışlar bir de. üstelik paylaşanlar sitelerin sahipleri de değil. üyeler profil resmi veya mesajlara koymuş. takibi çok zor.

ayrıca neden facebook, twitter ve instagram'a dava açmıyorlar? onlar da internet sitesi değil mi? yoksa yemiyor mu?

(bkz: erdil yaşaroğlu'na vergi incelemesi kampanyası)
  • erdil yaşaroğlu da serkan altuniğne de selçuk erdem de (selçuk bu diğer ikisinden çok daha iyi olsa da) karikatür camiasında birer 'star' değiller. hiçbir zaman yiğit özgür veya umut sarıkaya'nın eriştiği mertebeye erişemediler. penguen'de ve uykusuz'da aldıkları sayfalar, köşeler koyunun olmadığı yerde keçi abdurrahman çelebi'liklerinin eseridir.

yiğit özgür'ün veya umut sarıkaya'nın şu habere konu olabileceğini düşünüyor musunuz? düşünemezsiniz. tarkan'ın avukatlarla düğün salonu basıp telifle ilgili tutanak tutturması kadar absurd geliyor insana bunu düşünmek. gerçek bir sanatçı eserlerinin daha fazla bilinmesini ister. böylece kıyıda köşede kalmış potansiyel sanatseverlerle bir bağ(lantı) kurabilecektir.

oysa burada ne görüyoruz? kendini akıllı sanan, insanların adliyeye hiç yolu düşmemiş olmasının yarattığı tedirginlikten, korkudan faydalanarak onlardan bir karikatür için 30 bin lira istemeyi hukukçuluk zanneden, elini kolunu sallayanın avukat olabildiği ülkede kolayca avukat olabilmiş birilerinin gazına gelerek haksız kazanç peşine düşmüş kendini bilmez birkaç karikatürist görüyoruz.

bunların yaptıkları yasal falan değil. bunlar tutturabildiğimizden ne kadar para koparırsak kardır düşüncesiyle hareket eden ve bundan utanmayan kişiler. kalibreleri bu kadar.

bu konuda dava açılsa, emin olun hakim bu karikatürleri paylaşarak kazanç sağlamamış kimse aleyhine tazminata hükmetmez. instagram'da karikatür üzerine sayfa açıp örneğin yarısını senin karikatürlerinle bezeyen biri olsa ve bu işten iyi de para kazansa, o zaman davanda haklı olabilirsin. sonuçta sen de hayatını çizerek kazanan bir insansın. ama kalkıp da yıllar önce sağlıkla ilgili forumda, blogda paylaşılan karikatürlerle ilgili bu 'cevval' avukatları vatandaşın peşine takıyorsan, insanlar durumu sana anlatmak isteyip de sana hiçbir şekilde ulaşamıyor veya senden dönüş alamıyorsa, kusura bakma ama sen de en az o 'cevval'ler kadar suçlusun, en fazla onlar kadar ahlaklısın.

yıllar geçer, internetin derinliklerinde, bu yaşananlar okunur, bilinir bir gün. işte o gün geldiğinde yiğit özgür ve umut sarıkaya yine insanları güldürürken siz ancak küfürlerle anılırsınız.

bu kadar basitleşmeyin. milyonlarca insana hitap edebilmiş kişiler olarak paradan öncelikli bazı değerleriniz olsun. mesela ahlak. ahlak nedir biliyor musunuz? başkasının hakkına girmemek. sadece insanın değil, hayvanın, hatta bitkinin hakkına girmemek. sen bir karikatür için 30 bin lira istenmesine, bunu bildiğin halde ses etmiyorsan ahlaksızsın demektir.

insanları korkutup para sızdıran bu kişilerin yöntemi yeni değil. adnan hocacılar da aynen bu yöntemle milyonlarca lira haksız kazanç sağladı. yararlandıkları endişe için şöyle buyrun:

(bkz: #16949605)
  • sağlıkçılar ve eğitimciler hemen her konuda ayrım bekliyorlar. neden kardeşim. sağlıkçı olmanla konunun bağlantısı nedir? makine mühendisi olsan "iyi olmuş siksinler kendine gel" mi diyecektik.
  • demek ki neymiş, adamların derdi telif falan değilmiş. adamlar para istiyor para. yasal yoldan dolandırıp zengin olmak istiyor. yıllar önce küçük bi blog açtığın ve kullanıcının birisi sitende karikatür paylaştığı için donuna kadar almak istiyorlar. hala da bunu savunan var çok ilginç

edit: hala kendi sitesinde paylaşmış haketmiş diyen garip suserler görüyorum. arkadaş bu insanlar karikatür sitesi mi açmış? kadın sağlık sitesi diyor sağlık. sağlık alanında çalıntı bir karikatürle ne kadar tıklama almış olabilir hiç mi düşünmüyorsunuz. hadi diyelim ki sağlık alanındaki sitesinden karikatür ile para kazanmış olsun, adamlar demiyor ki kazandığın miktar kadar ödeme istiyoruz. saçma sapan bir miktar istiyorlar. resmen dertleri yüksekten açıp üç beşi ödetip davayı çekmek. bu saatten sonra bu adamları gidip çalıntı karikatür ile kupa, tişört basan adamlara bile dava açsa hiçbir şekilde desteklemem. şuana kadar yoldukları sıradan insanlara saysınlar
  • uzlaşmak için 30 bin tl'nin üzerinde talep istemek ne demek ya, vakti zamanında bunları bir şey zannedip her hafta hevesle dergilerini alıp okuyorduk. vallahi tiksindim artık insanlıktan da insanlardan da.

kaldı ki 3.8m takipçisi var twitter'da ve hiç bir şey olmamış gibi hayatına devam ediyor inanamıyorum artık bu yaşananlara. bu para yüzünden insanlar daha ne kadar eğilip bükülecek hayretle izlemeye devam ediyorum.
  • lisedeyken ve üniversitedeyken bu abilerin dergilerini sırf ayakta kalabilsinler diye ikişer üçer alırdım. sevdiğim bir iki çizer dışında çoğunu okumazdım bile. şimdi bu yaptıklarını görünce karşılarına "çıkıp helal etmiyem" diye bağırasım geliyor.
  • sağlık çalışanı olmasını özellikle belirtmesi bu konu üzerinden sempati toplamaya çalışmasıyla ilgili. internet sitesi olan, siteden reklam geliri elde eden sağlıkçı, yersen.

geçiniz.
  • davalı durumunu çok güzel açıklamış. karikatür balonlarını değiştirip üzerine logomu basarak takipçi kasmadım, binlerce karikatür paylaşıp takipçi kastıktan sonra sayfa satan biri değilim, karikatürleri içeren dergi ve kitapları pdfler halinde basmadım, tişört ve bardaklara basıp satarak kazanç elde etmedim (ki burası çokomelli) diye özetliyor durumunu. yani şunlardan en azından birini yapsa tamam diyeceğim işin içinde intihal/haksız ticari kazanç var ama yok işte.

abiler, kabullenmeniz gereken bir şey var; paylaşım çağında yaşıyoruz. madem güzide eserlerinizin yayılımından rahatsızsınız, en başında bunu belirtseydiniz de insanlar sizin aslında pek de matah olmayan çizimlerinizi paylaşmasalardı.

diyorlar ki emek veriyoruz karşılığını alamıyoruz. eğer kitaplarınız, dergileriniz istediğiniz satışlara ulaşmıyorsa başka şeyler sorgulayıp (mesela yeterliliğinizi) ona göre adımlar atmanız gerekirken, neden insanların üzerine kabus gibi çökmeyi seçiyorsunuz ki?

böyle bakınca yiğit özgür'ün açtığı davalarla türkiye'nin en zengin 2. adamı olması gerekiyor (birinciyi tahmin etmek zor değil). ya da nejat işler'in tüm facebook halkına dava açması lazım. adamın hayatında kurmadığı salak saçma cümleleri "nejat işler" imzasıyla paylaşa paylaşa helak oldu facebooklular. twitter camiası hepten sıçtı, direkt kitap alıntıları paylaşan sayfalar var. hatta bu işin ucu bize de dokunabilir sözlük. gecelere bıraktığımız şarkılar, iz bırakan kitap cümleleri, sevilen şiirin en vurucu cümlesi falan hep tırmalayabilir bizi :(

bu dava işi bana aşırı saçma geldiği için ilk haber olduğu günden itibaren takip ediyorum. daha bir tane kurumsal firmanın dava edildiği örneğine denk gelmedim. eğer denk gelen varsa mesaj kutum açık, entrye eklerim. çalışan veya çalışmayan fark etmez, akp çocuğu olmayan herkes korkunç bir enflasyonla yaşamaya çalışırken, insanların cebindeki üç kuruşa göz dikmek bana müthiş derecede ayıp geliyor.

davalıya da geçmiş olsun, umarım sesi haksız tüm davalılar için duyulur. vay arkadaş ya, gülmek, keyiflenmek cidden yasak ülkede. insan keyiflendiğine pişman olur mu? oluyor, ediyorlar.
hesabın var mı? giriş yap