• özet:

“gayrimenkul alım satımında tl kullanılacak ve yapılmış sözleşmeler bir ay içinde tl’ye dönüştürülecek.”
  • acaba dovize cinsinden degil de dovize endeksli olabilir mi dedirtendir. malim ben kopruyu dovize endeksli kiraliyorum vin vin gelip giderken
  • dogru karardir. dolarla kira alinmasi cok sacma.
    ornegin avm'de dukkanin var dolarla kira odedigin, avm'nin hangi maliyeti %75 artti da kiralara %75 zam geliyor.

ticari kiralamalardaki artis da aynen ev kiralari gibi tefe/tufe ortalamasina gore olmali.
    yoksa geciren gecirene olur.

diger bir sorun, dolarla yapilan sozlesmelerin ticari faaliyeti yavaslatmasidir.
    ornegin neredeyse butun franchise veren isletmeler dolar ustunden para istiyor, cig kofteci acacak olsan bile dolarla hava parasi oduyorsun markaya. e bu kadar artisin oldugu ortamda kimse enayi degil gidip yuzbinlerce dolar yatirarak riske atsin kuracagi isi.
  • aynı performansı devlet projelerinin ihalelerinde de görmek istediğimiz khk’dir kendileri.
  • peki köprü geçiş ücretleri niye dolar bazında yapıldı da yandaş firmaların kasasına devletten milyarlarca lira cukkalandi acaba diye düşündüren kanun vs dir.
  • o "bakanlıkça belirlenen haller " de kesin, döviz üzerinden verilen geçiş garantisi ve benzerleridir.
  • sabah namazına kalkacaklara şakkadanak açıklanmış karar.
  • gecenin bu vaktinde şakkadanak böyle bir bildiri yayınlanan bir ülkede yatırımcının güvenliği olmaz. yatırımcı güvende histtemediği ülkeden aynı bu bildirinin yayınlanışı gibi şakkadanak parasını çeker. yatırımcı parasını alıp siktir olup gidince türk parası daha da değer kaybeder, işsizlik daha da artar vs
  • gayet mantıklı olan karardır. ancak uygulamasını bekleyip görmek ve fiyatların yabancı para cinsinden tl ye çevrildikten sonra emlak sektöründeki oluşması muhtemel aşırı fiyat artışlarını da takip edip gerekirse müdahale ederek dengelemek gerekmektedir.
  • peki benim dövizle aldığım mal ne olacak. yurt dışı da bizden tl ödemeyi kabul edecek mi? burada tl sözleşme ile sat diyorsun vadeler zaten 3 ay 5 ay benim zararım ne olacak? ha döviz kurunu düşüreceğiz diye garanti verebiliyorsan o ayrı.

edit: aşağıda bir dalyarak ithalat yaptigimiz için fırsatçı hirsiz demiş, aldığımiz malı da gotume sokmuş. bizim gibiler icinmis bu kanun. yani üstün zeka diyor ki, sen 6 dan al 5 ten tahsil et 1 lira da senden olsun. bu sekilde caliş. sen bu mali ürettin de biz mi almadik embesil. benim söylediğimden bunu mu cakardin? ne hirsizligimi gördün?

bunun gibiler varken bu ülke düzelmez.
hesabın var mı? giriş yap