• uzun adama "başkanlık, cumhurbaşkanlığı sıkıntı değil" dedirtmiştir.

eğer biraz daha yükselirse "bu cehape bi başkanlık tutturmuş gidiyor, parlementer demokrasinin neyi eksik" diyecek ve yüzde elli bunu alkışlayacaktır.
  • seyretmesi çok zevkli kur.
    o yükseldikçe sanki acayip bir haz alıyorum. keşke gün içinde 3,5 i görsek. hafta sonuna kadar 4 ü görse süper olacak.

maaşımın her gün eridiğini görmenin bu kadar zevkli olacağını hiç düşünmüyordum.

2007 de tecrübesiz ve yeni mezun olarak girdiğim işte 875 dolar maaşım vardı.
    10 yılda departman müdürü olmama ve sürekli zam almama rağmen maaşım şu an itibari ile 1145 usd 10 yılda verdiğim emeğin ve aldığım terfilerin iş tecrübelerinin kaşılığı 270 dolar.

su veren itfaiyenin hortumunu seveyim.
  • amerika düşünsün amk banane.
  • beni kur endişelendirmiyor. "amerika düşünsün amk banane." diyen gerizekalıların fazlalığı endişelendiriyor. "benim dolarım yok abi, çıksın insin ne farkader" diyen adam beni çok endişelendiriyor. aldığı ekmeğin fiyatı bile neredeyse doğrudan dolarla alakalı, samanı bile ithal ediyoruz haberi yok. alım gücü 3-4 senede en az %30 düştü ama hala diyor ki "ehonomi çoh iyi." sıfır araç listelerine gir bak bakalım orta sınıf, orta donanımda bir araç kaç para. 100.000 liranın altında araba kalmadı. bundan 5 sene önce 50.000 liraya aldığın araba şimdi 100.000 lira. bu beş yılda senin maaşın 2 katına çıktı mı? %30 bile arttı mı maaşın? kuzey kore gibi kapalı ekonomide yaşıyor olsan evet, dolar kuru hayatını hiç etkilemezdi, ama türkiye gibi bir ülkede doların hareketi senin hayatını bir amerikalıdan daha çok etkiler. ben hep 50 liralık aldığım için farketmiyor diyen adamdan farkınız yok ve bu aptallığınız hepimizin hayatını etkiliyor.

araba örneği vermemin tek sebebi türkiye'deki araba manyaklığı ve bu gerizekalı kitlenin en kolay anlayacağı örneğin bu olması. araba alıp yıllarca kredi ödeyen davarların sayısı hiç azımsanmayacak kadar çok. adam varoşta yaşıyor ama mercedes e220'ye biniyor. gerçekten çok enteresan.
  • paradan altı sıfırı atmak yerine direkt para birimi olarak bize doları kullandırmaya teşvik eden kurdur. ama unutma abd, dünya beşten büyüktür, dolar beşten küçüktür, pi'yi, 3 alırsak pi de dolardan küçüktür. öyleyse söyle ey abd sen kimsin ya?
  • 3.50'lere yaklaşırsa "ya şimdi referandum anayasa falan zaman kaybı, parlementer sistem iyi, biz önümüze bakalım" diye açıklama bekliyorum. ha gayret.
  • osmangazi köprüsüne giren kamyoncu 135,87 tl ödeme hayali kurarken bir kaç saniye sonra 136,29 tl ödeme yapacaktır.haberi yok çomarın parasının uçtuğundan "köprü çok güzel gelsene" diyor.

550$ borcum var. işi gücü bıraktım tüm ekonomi haberlerini stresle takip eder hale geldim. bir haftada 50 lira eridi gitti. ben onunla daha benzin alacaktım amk.
  • bir yakınım doları 2.87'den almış ve geçen hafta bozdurdu 100 bin tl kazanmış. soru şu yakınımın kaç doları var. bir yakınım derken gerçekten yakınım benimle hiç alakası yok.

100 bin tl. bir işçinin açlık sınırında yaşayarak 20 senede biriktirebileceği bir paradır. zengin daha da zenginleşti fakirde iyice fakirleşti söyleminin pratikteki karşılığını görmüş olmanın hüznü içerisindeyim.
  • 3,3127 olmuş bize ne!!!
    şimdi amerikalılar düşünsün.
    ekonomist bir arkadaşa sordum en fazla döviz büroları zarar eder dedi...
    zaten trump aramıştır obama'yı, nedir bu doların hali obama, ocak ayını bekleme kalk koltuktan demiştir.

imza: meryem gayberi
  • ekonomisi inşaata dayanan bir ülke için çok kötü kurlar bunlar.

daha önce döviz getiren turizm vardı. o da güncel uluslararası sorunlar ve terör yüzünden ayrıca teröristten hallice mafya kılıklı otelciler yüzünden bitti.

sanayi üretimi azdı, açıklanan rakamlara göre daha da düştü. tarım üretimi desen az, hayvancılık az. dana bile, buğday bile ithal.

ve insanlar çıkıp "abd düşünsün" diyebilecek kadar aptal.
    çok üzülüyorum
hesabın var mı? giriş yap