şükela:  tümü | bugün
 • 21 aralık 2008 pazar saat 13.30'da ankara kolej meydanında düzenlenecek mitingdir.

  http://img377.imageshack.us/…mage=18cu08jpg0mm1.jpg

  maalesef konu her zaman dönüp dolaşıp eczacının parasını alamamasına ve paragöz eczacılar muhabbetine bağlandığı için eczacıların sorunları halka bir türlü doğru şekilde aksettirilemiyor. oysa süreç doğru incelendiğinde eczacıların son 5 yıldır devam eden sıkıntılarının bu 5 yıllık zamanda yavaş yavaş uygulamaya konan sözde sağlıkta dönüşüm hareketleriyle doğrudan ilgisi olduğu görülür. serbest ekonominin kucağına bırakılmaya çalışılan sağlık sektörünün yaşadığı sıkıntılar devlet, piyasa, halk üçgeninde sıkışıp kalmış eczanelerde patlak veriyor önce. bugün veryansın eden eczacılar ama bu haykırışın en az yarısını da birer vatandaş olarak yapıyorlar. çünkü gasp edilen hepimizin sağlık hakkı.

  devlet tarafından geri ödenen ilaçların gün geçtikçe azalması, hastanelerin özelleştirilme süreci, ilaçta reklamın serbest bırakılması, eczanelerin çok uluslu şirketlerin zincir şubelerine teslim edilme arayışları, muayene katılım ücreti adı altında ücretsiz sağlık hizmeti almanın engellenmesi gibi pek çok gelişmenin beraber seyretmesi bunların bir planın parçası olduğunu ortaya koyuyor.

  tabii bunların her birine kendi bahaneleri var. sahte küpürlü ilaçlar, hastanın haberi olmadan yazılan ilaçlar, raporlar gibi etik dışı uygulamalar ve soygunlar da sırtlarını dayadıkları bahanelerden biri. ancak bütün bunların aslında sağlık sektörünün kendileri tarafından ticarileştirilmesi olduğunu gizliyorlar. çözüm üretiyoruz diyerek bu ahlaksızlıklara daha da çok ön ayak oluyorlar.

  bu pazar eczacılar alanlara çıkıp bağıracak. hem de hiçbir işe yaramayacağını bilerek. çünkü başlarında kendilerini temsil edenlerin de karşı taraftan farklı olmadığını biliyorlar. dün safın en başında duranın bugün ceylan derisi koltukta oturduğunu biliyorlar. ama ufukta görünen kötü günler geldiğinde en azından ben vazifemi yapmıştım demenin huzuru için pazar günü kolej meydanında olacaklar.
 • eczacının yüzünü görmeden, bir vezneden uzattığı reçetesinin beş dakika sonra içi ilaç dolu bir poşetle kendisine başka bir vezneden teslim edildiği günlerin yaşanmaması, hasta ile eczacının diyaloğunun kesilmemesi, büyük sermayelerin himayesi altında, maaşımı gününde versinler de hasta ilacını düzgün kullanmış mı kullanmamış mı, aklındaki soruların yanıtını bulabilmiş mi bulamamış mı beni ilgilendirmez mentalitesine sahip memur bünyelerin varolmaması için, sebep olacak tasarıların önüne geçmeye çalışan bir grup meslek sahibinin çırpınışıdır..

  ne yazık ki paragöz , keyfi tıkırında, şöminesinin başından kalkıp kırmızı şarabını bırakıp meydanlara iniyorsa kesin kürküne alev sıçramıştır diye algılanmaktan başka şansları yoktur..
 • eczacı, eczacı kalfası, eczacılık öğrencisi ve sağlığını düşünenlerden 32.000 kişinin katıldığı eylem olmuştur. havanın beklenenden kötü olması, sabahın erken saatlerinde başlayan sağanak yağmura rağmen kolej meydanda beklenenden büyük bir kalabalık toplanmış ve hükümete sağlık politikası üzerinde bir kere daha düşünmesi için fırsat tanınmıştır. keşke elden daha fazlası gelse ve "bedava kömür" yerine "bedava sağlık" olabilse...
 • çok eskiden, eczacı ilacı hazırlayan kişi idi.
  sonra hazır ilaçlar çıktı.
  eczacı hazır ilaçları sattı tezgahtar gibi.
  hazır ilaç satanlar çıktı orta yere.
  bazı hazır ilaç satanların ciroları ile hedef leride büyüdü.
  eczacıya verdikleri paya göz diktiler.
  zincir eczane yasası için ellerini kollarını sıvadılar. kendilerine destek de buldular sancak da.
  eczacılar meslekleri için yürüdü.
  kimseye duyurulmadı.
 • binlerce kişinin katılmasına rağmen, eczacı mesleğine değer vermeyen medyamız tarafından hiçbir şekilde yer verilmeyerek hayal kırıklığına uğramama neden olmuştur. bu kadar geniş katılımlı olmasına rağmen haberlerde ve gazetelerde yerimizi bulamıyorsak nasıl duyuracağız sesimizi, nasıl ulaşacağız halka? bir hülya avşar, demet akalınkadar da mı değerimiz yok dedirten mitingdir.
 • tam 32000 eczacı-eczacılık öğrencisi ve eczane çalışanı nın katılımıyla, ankara kolej meydanında 4 derece sıcaklıkta ve yağmur altında düzenlenmiş miting. iyi düşünmek lazım bazı detayları. türkiyede 24000 civarı eczane var. öğrencisi çalışanı yaklaşık 100.000 kişilik bir camia nın 3 te 1 i mitingde. bu katılım oranı yaklaşık 100.000 doktor, yaklaşık 300.000 öğretmen, yaklaşık 5.000.000 işçi eder. ve sevgili medyamız böylesine büyük bir haykırışı gözardı edebilecek kadar aptal yada iyi yönetiliyor.
  evet gerçekten bir zamanlar iyi paralar kazanan, doğrusuyla yanlışıyla-ki bu yanlışlıklar ve eksiklikler devletin denetleme mekanizmalarının eksikliğinden kaynaklanıyor- halka sağlık hizmeti vermeye çalışan ve çalıştırdığı personelle 80.000 kişilik bir istihdam sağlayan eczaneler artık kapanma hatta iflas tehtidiyle karşı karşıya. sebebi her zamanki gibi büyük sermayelerin türkiye nin bakir ve kolay yönetilebilir pazarlarına göz dikmesi. 5 yıldır yürütülen politika ve planlanan yasa değişiklikleriyle uluslarası finans şirketlerinin iştahını kabartan, ağızlarından salyalar akıtan bu hizmet sektörü, sahiplerinin elinden alınıp alışılageldiği üzere peşkeş çekilmek isteniyor.
  dün binlerce emekçi bazılarına bu planı gerçekleştirmenin çok da kolay olmadığını gösterdi. gerekirse 50.000 kişiyle birdaha gösterecek. ve üzülerek gerekirse hizmet vermeyi durduracak. umarım bu direniş üstünde her türlü oyunlar oynanmasına rağmen birlik olamayıp tepkisiz kalan tüm meslek örgütlerine örnek olur. umarım bundan sonra türkiye de halk bedava kömüre, iftar çadırına değil ücretsiz sağlık ve eğitim hakkına oy verir.
 • miting coşkusu eskimese de mitingin amaca ulaştırma kabiliyetinin azaldığının kanıtıdır. teknoloji bu kadar gelişmemişken mitingler büyük öneme sahipti efendim. artık miting yerine miting için harcanan para, yol masrafı vs. neyse toplanıp oluşturulan bir fon vasıtasıyla televizyonlara reklam verilse belirlenen amaç doğrultusunda daha iyi sonuçlar alınabilir kanısındayım. heh miting olmamalı mı ? o da olmalı, ama artık eskisi gibi sonuç vereceğini zannetmiyorum. medya büyük kuvvet...
 • en azından ekşi sözlük medyasında üst sıralarda yer alması gereken miting.
 • eczacıların, herhangi bir olay çıkarmadığı için medyanın duyarsız kaldığı mitingdir. yakacaksın ki oranı buranı ali kırca canlı bağlansın. bu eczacılar hakkaten halktan uzak!
  (bkz: vatandaş uyuma eczacına sahip çık)

hesabın var mı? giriş yap