• bugün kızımın doğumgünü ve an itibariyle artık bu yaşla tanımlanacak. 23 yaşımda evlenmiştim ben, ne küçükmüşüm. şimdi anlıyorum bunu. o zamanlar geç bile kaldım gibi gelmişti.

gece yarısı olsun da sarılayım diye beklerken, az evvel içeriden koştu geldi benim maymun. "oha, oha 23 oldum" diye diye koştu. çocuk hâlâ. şimdi de gitmiş içeride erkek arkadaşıyla telefonda konuşuyor. o kadar hızlı konuşuyor ki, sesi adeta teyatral bir gösteri sunuyor bana; lakin bu minik kahkahalı cümleleri hep erkek arkadaşına. ben yokum artık, sarıldık bitti giti sanki. çocuk diyorum, maymun diyorum, sıpa diyorum ama, büyüdü galiba ya. bana daha az ihtiyacı var artık. ayakları daha sağlam basıyor yere, daha geniş nefesler alıyor payına düşen oksijenden.

büyüdü artık. büyüdü.
  • yıkıcı bir mor ve otesi sarkısı

yüzünden başlasam gitmeye uzaklara
    duymasam kimseyi
    sonu olmasa ummadık rüyalarda
    eksilse, yok olsa bile (değer)

bir gün kendimi bırakıp
    sana anlatsam ne olduğunu
    neden sözleri unuttuğumu (yuttuğumu)
    gerisi zaten gözlerinde

lütfen beni hemen uyandır
    ya da hep böyle bak yüzüme
    ne kork benden, ne uzaktan dinle
    lütfen beni uyandırma

sesim kısılsa, korkmasam karanlıktan en
    baştan başlasam
    anlamsız sözlere artık hiç bulaşmadan
    tertemiz beklesem başında

lütfen beni hemen uyandır
    ya da hep böyle bak yüzüme
    ne kork benden, ne anlatmamı iste
    lütfen beni uyandırma
  • başına 19 koyarsanız cumhuriyetin ilan edildiği yıl,sonuna nisan koyarsanız çocuk bayramı oluyor.
  • bu şarkı 16 yaşımdayken ilk dinlediğimde hissettirdiklerini 23. yaşıma girerken dinlediğimde de hissetiriyorsa bunun iki açıklaması olabilir:

- mor ve ötesi'nin ve belki de tüm zamanların en güzel, en derin şarkılarından biridir
    - 7 yılda bi arpa boyu yol kat edememişim

bonus (bkz: 23 yaş bunalımı)
  • bir ortamdaki insan sayısı 23'e ulaşınca, oradaki insanlardan en azından ikisinin doğum gününün aynı gün olma ihtimali %50'ye çıkıyor.

yani 23 kişilik bir sınıfta iki kişinin doğum günü aynı çıkınca "aaa aaaaa, tesadüfe bak!" demek, havaya madeni para atıp "tura" geldiğine şaşırmaktan farksız.
  • majesteleri (bkz: michael jordan)'ın forma numarası..
    (bkz: 23 no hikayesi)
  • mor ve ötesinin bi şarkısının adı alır götürür dinlerken
  • genellikle insanlarda gençlik bunalimlari, aile sorunlari, hayat felsefesi, gelecek kaygisi, insan ili$kileri, para vs.. gibi sorunlarin 20. ya$larla ba$layip 23.te zirveye ulaşan, tekrar bir daha yaşanmasi ölüm gibi gelen 23. yaş dönümü.. (bkz: geçsede gitsek)
  • bunalımın maksimum olduğu bir anda dibine dek acıyı hissettiren, iç acıtıan, göz önüne birçok yüzün gelmesine neden olan ve o haldeyken "nasılsın" sorusunun cevabı niteliğindeki şarkıdır.
hesabın var mı? giriş yap