şükela:  tümü | bugün
14 entry daha
 • 4.80 olabilir hazır olun. ancak bir müdahaleyle 4.30 da olabilir. 1 haftadır ses yok tcmb'den. hayra alamet değil bu. bollinger, elliot veya aklınıza ne gelirse grafikler bu noktada susuyor. ytd bile yazmaya gerek yok çünkü ne olacağını kestiremiyoruz.

  üretmeden lüks hayatı yaşama dönemi bitti, vakit üretme vakti beyler. iphone 8 yerine tırpanları ellere alalım. "yabancının parasıyla, üretmeden başkalarının ürettiklerini yeme ekonomisi" bitti. "dışa bağımlı" ekonomi modelinin bu ülkeye bir sik getirmediğini bir kez daha anladık. değişmesi gereken çok şey var.

  kısaca amerika'ya "tavizler" vererek yine aynı döngüye girmek aynı sıkıntıların tekrarlanmasına neden olur. yeni hükümet kim olursa olsun ülke menfaatlerini düşünmesi gerekli. amerika'ya yanaşıp günü kurtarmak çözüm değil.

  edit: gece 1 itibariyle 4.82 oldu. sıradaki nokta 5.04 veya müdahale ile 4.40 tl. 5.04 yarın gece gerçekleşebilir. müdahale beklenmiyor. 2001'den daha kötü bir senaryo olacağa benziyor.
 • tcmb müdahale etsin de size alım fırsatı doğsun değil mi köftehorlar?

  sonra hoop başladığımız yere geri dönelim.

  şurada en ala iktisat gurusuyum diyen adam bile çıkıp doların iki ayda %20 değer kazanacağını tahmin edemezdi. neden mi? çünkü son iki aydan önceki dört ayda dolar bir kuruş bile değer kazanmadı da ondan.

  tcmb müdahale etmiyor çünkü düştüğü an millet dövize abanacak ve piyasa tekrar yükselecek.

  --------

  edit:

  gecenin yarısında şişirilmiş banka kurlarından döviz alanlar görüyorum. umarım ciddi değillerdir. 23 mart gecesi aynı saatlerde yine %2 bir artış gerçekleşmişti ve sabah olmadan eski haline gerilemişti kur. (telefonumda ss var isteyene göndereyim.)

  o günden bu güne benzer bir olay yaşanmadı yani gece gece bir anda %2 artış gerçekleşmedi.

  ezberimizi bozan olaylar yaşıyoruz ve günlerin ve saatin aynı olması manidar.

  kısa vaadede ihtiyacınız olabilecek parayla bulaşmayın.
 • dövizle borçlanma kısıtlanmaz veya yasaklanmazsa yönünü iyice yukarı çevirecektir. doların bu seviyeye gelmesinde en büyük etken ak parti'nin ekonomi politikalarıdır. zamanında ülkeye giren sıcak paranın(döviz) etkisiyle baskılanan kur para girişinin azalmasıyla serbest kaldı. aslında bu kurun bu hale gelmesi zaten olası bir durumdu sadece geciktirdiler. şimdi daha kötü senaryolara hazırlıklı olmalıyız. millet mallarını gümrükte bekletiyor, çekmiyor. dolar kuru düşer diye bekliyorlar. daha çok beklersiniz gardaşlar. bence bir an önce alın yoksa kar marjınız daha da düşecek. hayreti mucip.
 • gün içinde 4,78'i rahat görecek olandır.

  günlük ortalama 10 kuruş arttığını düşünürsek ki öyle, seçimlere kadar 5 tl'nin üzerine kesinlikle çıkacaktır.

  titanik bile daha yavaş batmıştı...

  not: ytd.
 • yarin 4.84 ile kapatacak kurdur.
 • iki gündür olduğu gibi yüzde 2 lik bir artış söz konusu olursa 4.75 i görebilecek kurdur. trade yapanlar için küçük bir hatırlatma, döviz genelde borsanın öğle arasına girdiği 13:00 ile tırmanmaya başlayıp bitiş saati olan 14:00 de zirveyi görüyor. yatırım tavsiyesi değildir kesinlik ifade etmez.
 • (bkz: otur biraz soluklan daha yolun var)

  edit: soluklanmadı.
 • dolar kur yapmayi birakti resmen mokoko ya basladi ;)
 • merkez bankasının nasıl müdahale edeceğini merak ettirendir.
  merkez'in elinde 32 milyar dolar net döviz stoğu var. onun da bir kısmı, emtia, petrol,sağlık gibi alımlarda kullanılmak üzere rezervli. ki spekülatörler avlanmak için pozisyon alan yırtıcılar gibi bekliyorlar. merkez bu stoğu ile müdahale ederse, kısa zamanda döviz filan kalmaz ortada, spekülatörler o parayı sömürürler. mesela kısa süre önce arjantin piyasalarında olanları inceleyebilirsiniz.

  netice de merkez'in müdahalesi için seçenekleri sınırlı. faiz artışı seçeneği var ama, politika faizlerini %20 - 25 bandına çekmezse, artış bile yapsa hiç bir şey değişmez.

  üstelik seçim ekonomisi uygulamalarıbüyük risk yaratan uygulamalar. benzin ötv'si ile oynamaki emekli ikramiye, kadrolar ile oynama ve daha bir çok uygulama.bunların acısı, seçim sonrası çok acı bir şekilde çıkacak.

  diğer bir tehlikede, miktarını tam bilemediğimiz ( en son bir 6 milyar haricinde bilmiyoruz.) şekilde para basımı. bu işin sonu da hiper enflasyondur.

  kur yorumu yapamam, çünkü mutlaka düzeltmeler olur, alım - satım fırsatları doğar ama genel durum tam bir rezalettir.
 • betonlara gömülen sıcak paralar suyunu çektikçe şahlanan kurun gösterisi devam ediyor. durumun ciddiyetini halen fark edemeyen ve seçim sürecinde verilen narkozun etkisiyle ağrısını hissetmeyenler, yıl sonuna doğru narkozdan uyanınca yerlerinden sıçrayarak feryat figan edebilirler.

  çünkü yıllardır milleti kandırdılar, yerli ve milli diyerek, alternatif tıp diyerek, kocakarı ilacını şifa niyetine millete yutturdular. fakat insanlar çok yakında anlayacaklar ki, şırıngada hava boşluğu var
1956 entry daha