• turkiye cumhuriyeti tarihinde yasanmis en buyuk ekonomik krizlerinden biri maalesef start almistir. kayıp yıllar olarak addedilecek 2001-2018 yılların faturasının toptan kesilmesi seklinde meydana gelmistir ve gelecektir. sorumlusu dönemin hükümetidir.

(bkz: 21 şubat krizi).
    (bkz: kara carsamba).

ongorulebilen ya da potansiyel sonuclari ve etkileri:

* tabiki alim gucunun dusmesi, fakirlik.
    * ülke ekonomisinin 2002'deki haline geri donmesi.
    * issizlik, her evde bir kisinin issiz kalmasi,
    * batan, intihar eden esnaflar,
    * yuksek enflasyon, faiz,
    * islamcı burjuvazinin tasfiyesi,
    * petrol fiyatlarınin yukselmesi,
    * odenmeyen ozel sektor borclarinin halka fature edilmesi, halkin iki kez farkirlesmesi,
    * suc oranlarinin artmasi, cinnet, siddet olaylarinda exponential artis.
    * dolarizasyon(doviz talebinde artis)
    * ucuz isgucu arayan batili yatirimlarin ulkeye girisinin kolaylasmasi, ucuz isci, kolelestirme vs.
    * imf ile gorusmelerin baslamasi,
    * 2. kemal dervis vakasinin yasanabilme ihtimali,
    * bankalardan doviz talebinde artis,
    * merkez bankası rezervlerinin hızla erimesi, rezerv artirmak icin merkez bankasinin doviz almasi ve dovizin yine artmasi.(bkz: vicious cycle)
    * hükümetin sabit kur uygulamasına geçmesi,
    * hukumetin para transferlerine ve/veya doviz alimina kisitlama getirmesi,
    *yunanistan krizinde yasandigi gibi bankalardan para transferlerinin, para cekim islemlerinin kisitlanmasi.
    * ya da hukumetin defolup gtimesi.

--- spoiler ---

edit gelecektir.
    --- spoiler ---
  • tayyip kendi kendine anayasa kitapcigi mi firlatti acaba
  • bazilari boyle olacagini nerden bilebilirdik falan diyor.
    ekonomist degilim, yillardir ulkenin ekonomisi ile makaleler okurum. dolarin geldigi nokta henuz birsey degil daha cikacagi cok yer oldugu yillardir yazilir.

- abd'nin 10 senelik ucuz para politikasinin bittigini
    - bankalarin dusuk faizli kredi verme doneminin sona erdigini
    - bankalarin dis borcunun ve ulkenin ic borcunun doviz bazinda katlanarak arttigini
    - turkiye'nin bu surecte betondan baska birseye yatirim yapmadigini
    - yukselen kuru durduracak, faizleri yukseltmek disinda elimizde baska hicbir silah olmadigini
    - bastaki ehonomi uzmani lise mezununun "faiz lobisi" saplantisiyla merkez bankasinin mudahalelerine mudahale ettigini
    - hukuk sisteminin iktidar'in menfaati icin bozulmasinin yabanci yatirimciyi da kaciracagini
    - suriye savasina mudahil olmanin, onemli ticaretimizin oldugu ulkeler'e atarlanip "eyy..." diye baslayan cumleler kurmanin faydasinin olmadigini
    - devlet eliyle madalya takilan rusvetci zarrab, katar gibi sahis ve ulkelerin, ulke ekonomisine degil, sadece bastakilerin servetlerine katkisinin oldugunu

daha dolar 3 tl iken her yerde yazdilar.

acikcasi tayyib'in secimleri kazanmasi cok kotu degil zira kim gelirse gelsin cok ciddi bir enkaz devralacak. bence bu isi bu hale getirenlerin elinde patlasin.
    evet halk cekecek bunun izdirabini yurtdisinda milyarlari olan siyasetciler degil ama halk da bunu haketti be. nesine aciyacaksin artik bu ulkenin. herkes hakettigini aliyor iste.
  • kriz bugün ortaya çıkmamıştır; ancak dolar 4.77tl şu an. genç arkadaşlar bilmez, şu an 2001'de devalüasyonda ne hissediyorsam aynı şeyleri hissediyorum.
  • baskın seçim kararını boşuna almamışlar.
  • döviz için yazıyorum.
    piyasa bir haftadır çok panikledi.böyle devam ederse, bırakın yabancının kaçmasını,
    yerli bile bankada para tutmaz.

yarın(bugün)mb müdahale ederse mayıs ayını kurtarır. yok izlemeye devam ederse, olay konulu filme döner.
    bu arada, fed'in bugün toplantı tutanakları (2018 için kaç adet faiz artacak, gibi ifadeler aranacak) açıklanacak .

buna karşılık biz ne yapıcaz, ya piyasaya uyum sağlayacağız .
    ya da az önce yazdığım, konulu filmde oynayacağız.
    peki ne için , inşaat sektörü için mi ?
    yoksa padişahımız, faiz artmayacak dediği için mi ?

kabul edin padişahım dünya beş'ten küçük...

edit :düzeltme
  • koltuklarına sürdükleri japon yapıştırıcısı yerine keşke japon haysiyetini de karakterlerine azıcık sürselerdi. ülke uçurumda bir kul çıkıp istifa etmiyor. herşey kötüye gidiyor ama suçlu yok. garip değil mi?
  • bazı şahısların 200 bin tl maaş aldığı bir ülkede bunlar olacaktır elbette. neyse millet alışkın o kadar boşuna survıvor izlemiyor. bi de ramazan olması ayrı iyi güzel. millet alışıyor abi. bi iki sene survıvor yaşayıp oruç tutarız.

egonımi çok iyi tabii.
    size çok iyi tabii olan halka oluyor. halka bu reva mı bu da tartışılmaz bence.
  • "kardeşim kur getir, piyasa yandı burada !"
  • kültürleri tanıma amaçlı evimde kalan isviçreli gezginler chateau margaux grand vin 1991 şarap ve calvisius havyar hediye ettiler yarın antalyaya geçiyorlar 3 akşam kıl çadırda yörüklerle kalacaklamış florian da celine de öğrenci kışın part time çalışıyorlarmış haftada 20 saat posta dağıtım servisinde çalışıp aylık 3500 chf gibi bi rakam kazanıyorlarmış bana hediye ettikleri 2 parça ürünün bedeli 500 usd civarı bu arkadaşların ikiside öğretmen olacaklar şimdiye kadar 40 ülke görmüşler 20 yaşlarındalar bizde ekonomik kriz olmasada bi bok olmuyor paçamız bokluydu ayağımızda battı amk ben işten kovuldum patronun istediği siyasi partiye üye olmadığım için bütün ülke açlıktan kırılsa sikimde değil herkez hakettiği gibi yönetilir 10 şişe viskim 1 şişe rakım 1 şişe şarabım 54 adet biram var 2-3 hafta demlenecem ülke depresyona girmiş ben girsem çok mu ben işsiz kaldıysam hepiniz sürünün amk.
hesabın var mı? giriş yap