• bu sene anadolu ayağı rexx yerine kadıköy kadıköy'de yapılacaktır maalesef.
  • tabii ki isabelle huppert fetişim yüzünden white material (süfer: yirim..), jim jarmusch'un son filmi the limits of control, kısmen taptığım bruno dumont'un hadewijch'i, gaspar noe güzellemesi enter the void (ki blogda filmografisini şeyedecektim, ii oldu bu..), zhang yimou'nun tampopo'yla mutlaka kıyaslayacağım filmi san qiang pai an jing qi, bong joon-ho'nun filmi maedo (ki, ölmek istiyorum: gwoemul 2'yi çekecekmiş..), !f'e beklerken iff'de karşıma çıkan kuki ningyo (hatta bkz: lars and the real girl/@ug tek), jess franco'nun yıllardır merak ettiğim filmi vampiros lesbos (baktım şimdi, amazon'da varmış halbuse, o kadar yıl boşuna beklemişim..), françois ozon'un son şeysi la refuge (de, nedense giderek almodovarlaşıyormuş gibi hissediyorum: bakalım..), tsai ming-liang'dan visage, tom ford'un a single man'i, fecii merak ettiğim j'ai tue ma mere, winterbottom'ın belgeseli the shock doctrine, herzog'un nasıl olacağını oyuncuları yüzünden bilemediğim (nicolas cage ve eva mendes bi filmde daha birlikteler zira..) the bad lieutenant, sadece konusu (ve cesareti diyelim..) ilgimi çeken einaym pkuhot, györgy palfi'nin son filmi nem vagyok a baratod seçebildiğim filmler..

en sevdiğim festivalin 29.su.. çocuklar gibi şenim: vaktim olursa yonayona pengin'e bile gidicem..
  • emek sineması olmadan buruktur, yarımdır, eksiktir, hüzünlüdür. yazık, çok hem de.
  • işlerin/çevirilerin yoğunluğu yüzünden programını hızlıca incelemek zorunda kaldığım ve bu yıl festival döneminin en azından bir kısmına bile yıllık izin kullanamayacak olduğum için işyerime lanet okuduğum festivaldir.
    artık haftasonları ve akşamları en uygun programı yapmak gerekecek... ama program yapmak için bile zaman yok, o da ayrı mesele.
  • film seçmeye çalışanlara yardımcı olabilecek şöyle bir liste var. kendim için film seçmeye çalışırken, sözlükçüler de faydalansınlar dedim, yani utanıyorum ama copy-paste değil, alın teri... gene de filmlerin yarısı bile yok, ara ara baktıkça eklerim artık.

açılış filmi:
    - paris'te son konser (bkz: le concert) - yönetmen: radu mihaileanu - imdb: 7.9 - fragman not: mélanie laurent (inglourious basterds) var.

uluslararası yarışma:
    - sevdiğim her şey (bkz: wszystko, co kocham) - yönetmen: jacek borcuch - imdb: 7.5 - fragman
    - matmazel chambon (bkz: mademoiselle chambon) - yönetmen: stéphane brizé - imdb: 6.5 - fragman
    - annemi öldürdüm (bkz: j'ai tué ma mère) - yönetmen: xavier dolan - imdb: 7.4 - fragman
    - akıntıya karşı (bkz: contracorriente) - yönetmen: javier fuentes-león - imdb: 9.6 - fragman kendime not: izle bunu.
    - orijinal altyazılı (bkz: v.o.s.) - yönetmen: cesc gay - imdb: 5.7 - fragman
    - aşkın son mevsimi (bkz: the last station) - yönetmen: michael hoffman - imdb: 7.3 - fragman not: tolstoy'un son yılı.
    - surat (bkz: visage) - yönetmen: tsai ming-liang - imdb: 6.0 - fragman not: louvre müzesi ısmarlamış bu filmi.
    - fobidilya (bkz: phobidilia) - yönetmenler: yoav paz ve doron paz - imdb: 7.2 - fragman (bkz: agorafobi)
    - gainsbourg (bkz: gainsbourg) - yönetmen: joann sfar - imdb: 6.9 - fragman (bkz: serge gainsbourg)
    - nowhere boy (bkz: nowhere boy) - yönetmen: sam taylor wood - imdb: 7.4 - fragman not: john lennon'ın hayatı, son 10 yılın en iyi müzik filmi demişler, şüpheliyim.
    - şeylerin boktanlığı (bkz: de helaasheid der dingen) - yönetmen: felix van groeningen - imdb: 7.7 - fragman not: kötü saç modellerinden kaçmaya çalışan bir çocuğun hikayesi gibi.
    - mao'nun son dansçısı (bkz: mao's last dancer) - yönetmen: bruce beresford (bkz: driving miss daisy) imdb: 7.4 - fragman not: balet li cunxin'in hayatı. bıkmadılar anti-komünizm propagandalarından.
    - bendeniz, don juan (bkz: io, don giovanni) - yönetmen: carlos saura - imdb: 6.8 - fragman

sinemada insan hakları yarışması:
    - babil'in oğlu (bkz: son of babylon) - yönetmen: mohamed al-daradji - imdb: 7.5 - fragman not: oğlunu arayan ıraklı anne.
    - ajami (bkz: ajami) - yönetmenler: scandar copti ve yaron shani - imdb: 7.0 - fragman not: israil
    - denizden gelen (bkz: denizden gelen) - yönetmen: nesli çölgeçen - fragman not: türkiye'deki afrikalı mülteciler
    - özgürlük (bkz: korkoro) - yönetmen: tony gatlif - imdb: 6.7 - fragman not: nazilerden kaçan bir çingene ailesi
    - hücre 211 (bkz: celda 211) - yönetmen: daniel monzón - imdb: 7.9 - fragman not: hapishane ayaklanması, komedi
    - anlat şehrazat (bkz: ehky ya scheherazade) - yönetmen: yousry nasrallah - imdb: 7.8 - fragman not: mısır
    - iki balayi (bkz: medeni mesec) - yönetmen: goran paskaljevic - imdb: 6.9 - fragman
    - tropikal tanrı (bkz: moloch tropical) - yönetmen: raoul peck - imdb: 8.0 not: haiti
    - kuzeysiz (bkz: norteado) - yönetmen: rigoberto perezcano - imdb: 7.8 - fragman not: meksika
    - sıradan insanlar (bkz: ordinary people) - yönetmen: vladimir perisic - imdb: 7.4 - fragman
    - tanrının gittiği gün (bkz: le jour où dieu est parti en voyage) - yönetmen: philippe van leeuw - imdb: 7.1 - fragman not: ruanda

türk sineması 2009-2010
    - ben gördüm (bkz: min dit: the children of diyarbakir) - yönetmen: miraz bezar - imdb: 7.9 - fragman not: izleyiniz, izlettiriniz.
    - kıskanmak (bkz: kıskanmak) - yönetmen: zeki demirkubuz - imdb: 7.5 - fragman
    - büyük oyun (bkz: büyük oyun) - yönetmen: atıl inaç - imdb: 6.5 - fragman
    - bal (bkz: bal) - yönetmen: semih kaplanoğlu - imdb: 8.2 - fragman
    - ses (bkz: ses) - yönetmen: ümit ünal - imdb - fragman
    - kosmos (bkz: kosmos) - yönetmen: reha erdem - imdb: 6.6 - fragman
    - acı (bkz: acı) - yönetmen: cemal şan - imdb - fragman
    - teslimiyet, beton park, taşlaşan vicdanlar ve seyid de ilginç gibi.

akbank galaları:
    - ayrılık (bkz: die fremde) - yönetmen: feo aladag - imdb: 8.1 - fragman not: sibel kekilli var.
    - greenberg (bkz: greenberg) - yönetmen: noah baumbach - imdb: 6.8 - fragman
    - bay hiçkimse (bkz: mr. nobody) - yönetmen: jaco van dormael - imdb: 7.8 - fragman not: sliding doors gibi bir şey mi ne?
    - büyük hata (bkz: chloe) - yönetmen: atom egoyan - imdb: 7.7 - fragman not: üçlü aşk
    - tek başına bir adam (bkz: a single man) - yönetmen: tom ford - imdb: 8.0 - fragman not: beklediğimden iyiydi bu film.
    - kontrol limitleri (bkz: the limits of control) - yönetmen: jim jarmusch - imdb: 6.2 - fragman
    - ben ve orson welles (bkz: me and orson welles) - yönetmen: richard linklater - imdb: 7.4 - fragman not: plastik çocuk alarmı
    - savaş sırasında yaşam (bkz: life during wartime) - yönetmen: todd solondz - imdb: 7.5

dünya festivallerinden:
    - akvaryum (bkz: fish tank) - yönetmen: andrea arnold - imdb: 7.6 - fragman not: hip hop
    - rehine (bkz: rapt) - yönetmen: lucas belvaux - imdb: 6.9 - fragman
    - plato (bkz: altiplano) - yönetmenler: peter brosens ve jessica woodworth - imdb: 7.3 - fragman
    - ufaklık (bkz: la pivellina) - yönetmenler: tizza covi ve rainer frimmel - imdb: 7.5 - fragman
    - beyaz insan (bkz: white material) - yönetmen: claire denis - imdb: 7.5 - fragman not: isabelle huppert var.
    - şişme bebek (bkz: kuki ningyo) - yönetmen: hirokazu kore-eda - imdb: 7.6 - fragman not: canlanan şişme bebek.
    - etek günü (bkz: la journee de la jupe) - yönetmen: jean-paul lilienfeld - imdb: 6.7 - fragman not: isabelle adjani delirip öğrencilerini rehin alıyor.
    - lübnan (bkz: levanon) - yönetmen: samuel maoz - imdb: 7.8 - fragman
    - yuva (bkz: le refuge) - yönetmen: françois ozon - imdb: 6.7 - fragman

yıllara meydan okuyanlar:
    - zulüm (bkz: persecution) - yönetmen: patrice chéreau - imdb: 5.8 - fragman not: manyak eski sevgili filmi, charlotte gainsbourg var.
    - yabani otlar (bkz: les herbes folles) - yönetmen: alain resnais - imbd: 6.8 - fragman
    - 36 dağ manzarası (bkz: 36 vues du pic saint loup) - yönetmen: jacques rivette - imdb: 7.4 - fragman not: sirk filmi. jane birkin var.
    - kötü polis (bkz: the bad lieutenant: port of call - new orleans) - yönetmen: werner herzog - imdb: 7.1 - fragman

genç ustalar:
    - doronship 77 (bkz: 77 doronship) - yönetmen: pablo agüero - imdb: 7.8 - fragman
    - balığa çıkmak için kötü bir gün (bkz: mal dia para pescar) - yönetmen: alvaro brechner - imdb: 6.9 - fragman
    - üstüne alınma (bkz: rien de personel) - yönetmen: mathias gokalp - imdb: 6.2 - fragman
    - tehrun (bkz: tehroun) - yönetmen: nader t. homayoun - imdb: 8.9
    - yepyeni bir hayat (bkz: yeo-haeng-ja) - yönetmen: ounie lecomte - imdb: 8.3 - fragman
    - paris'e beş saat (bkz: hamesh shaot me'pariz) - yönetmen: leonid prudovsky - imdb: 7.0 - fragman not: güzelce bir aşk hikayesi gibi.
    - ıslık çalmak istersem, çalarım (bkz: eu cand vreau sa fluier, fluier) - yönetmen: florin serban - imdb: 7.7 - fragman
    - köprünün öte yanındaki adam (bkz: paltadacho munis) - yönetmen: laxmikant shetgaonkar - imdb: 8.3 - fragman
    - gözleri tamamen açık (bkz: einam pkuhot) - yönetmen: haim tabakman - imdb: 7.2 - fragman not: birbirine aşık iki aşırı dindar yahudi erkek.
    - yolda (bkz: na putu) - yönetmen: jasmila zbanic - imdb: 7.6 - fragman
  • festivalin bölümleri şu şekilde:

-uluslararası yarışma
    *uluslararası yarışma : 11 film altın lale için yarışıyor. john lennon'un çocukluğunu anlatan nowhere boy bu bölümde. akıntıya karşı, annemi öldürdüm ve orijinal altyazılı bence yarışmada iddialı.
    *yarışma dışı : 2 film var; mao'nun son dansçısı ve io, don giovanni
    -sinemada insan hakları yarışması: yine 11 film avrupa konseyi sinema ödülü (bkz: face) için yarışıyor. nesli çölgeçen'in denizden gelen filmi bu bölümde yarışıyor.

-türk sineması
    *ulusal yarışma: denizden gelen burda da var. onun dışında min dıt, kıskanmak, acı aşk, neşeli hayat, karanlıktakiler, büyük oyun, bal, vavien, ses, beş şehir yarışıyor. bal'ı göreceğimiz için mutluyuz.
    *yarışma dışı: gezici festival'deki senaryo yarışmasından çıkan 5 kısa filmden oluşan kars öyküleri, kosmos, yüreğine sor, acı, 7 avlu, bornova bornova ve pus
    *özel gösterim: tek film, o da selma güneri ve ediz hun'un oynadığı çığlık çığlığa aşk
    *yeni türk sineması: 7 tane yeni türk filmi var, bunların içinden incir çekirdeği ve benim ve roz'un sonbaharı nı merak etmekteyim.
    *belgeseller: 22 tane yerli belgesel var; buçuk, beton park, iki tutam saç ve camera obscura'yı bekliyorum.

-sinema onur ödülleri: kuyucaklı yusuf ve selvi boylum al yazmalım yarışıyor. yarışmak bu iki film için çok sakil bir kelime tabi. kuyucaklı yusuf zaten açılış filmi.

-özel gösterim: türk klasikleri yeniden: selvi boylum al yazmalım bi takım sponsorların desteğiyle restore edilmiş.

-akbank galaları: bu bölümde 10 filmin ilk gösterimi var. tek başına bir adam ve ayrılık en iddialı filmler bildiğim kadarıyla. kontrol limitleri de jim jarmush'un son filmi.

-dünya festivallerinden: 23 tane film var. festivallerden en çok ödülle dönenler akvaryum ve ufaklık. venedik'te altın aslan alan levanon ve francis ozon'un son filmi le refuge'ü zaten dört gözle beklemekteydik.

-yıllara meydan okuyanlar: yıllardır yönetmenlik yapan ustaların 2009 yapımı filmleri. alain resnais'in son filmi yabani otlar ilgi çekiyor.

-genç ustalar: yönetmenlerinin ilk veya ikinic filmi olan, diğer festivallerde fikkat çeken filmler burada. ben kendi adıma gözleri tamamen açık ve yepyeni bir hayat'ı merak ettim.

-antidepresan: anlaşılacağı üzere komedi filmleri. genelde gişede en iyi iş yapanlar komediler olsa da festivallerde çok tercih edilmezler bildiğim kadarıyla. seçecek olsam troçki ve kısır döngüyü görmek isterdim.

-ntv belgesel kuşağı: 18 tane belgesel var. devrim şarkıları çok güzel gözüküyor. eminim güzel de duyulur. burada belgesel izleyeceklere ücretsiz belgesel festivalleri olan 1001 belgesel ve documantarist'te nerelerdeydiniz diye sormak istiyorum.

-mayınlı bölge: deneysel ya da teknik anlamda sıradışı olarak tanımlanan 10 tane film bu bölümde toplaşmış.

-lg ile geceyarısı çılgınlığı: 24:00 seansında gösterilecek olan 3 film. çok da çılgın gözükmediler açıkçası ama lg'nin gerek strawars, gerek cnbc-e'de sinema kulübü, gerek festivalde bölüm sponsorluğu şeklinde kendini sinemayla ilişkilendirme çabaları gözümüzden kaçmıyor.

-canlandırma sineması: estonya: iki bölüm şeklinde estonya animasyonlarının gelmiş geçmiş en iyi örnekleri gösterilecekmiş.

-çocuk mönüsü: biribirinden süper 3 tane çizgi film var burda. eleanore'un sirri en gidilesi olarak gözüktü.

-iyi bir başlangıç: 30 yılın en iyi ilk filmleri:bomba gibi bir seçki ama zaten iff kitlesi bu filmleri 5 kere izlemiştir hatta bunların içinden iki tanesini iff'nde izlemiştir gibi hissediyorum.

-istanbul: içerden ve dışardan: 2010 kültür başkentliğinin yüzü suyu hürmetine 7'si yerli yapım olmak üzere 16 istanbul filmi var burada. sevmek zamanı, kaç para kaç, uzak, tabutta rövaşata ve körebe bu bölümdeki yerli nostaljiler.

-büyüleyici isyancılar: ortadoğu ve kuzey afrika'dan bağımsız sinemacılar seçkisi; çok güzel filmler var gibi gözüküyor. amrika ve gabblagörülmesi gereken filmlerden ancak vakti zamanında tunus filmleri, iran filmleri, lübnan filmleri diye bölümleri olan festivalin şimdi bunları birarada toplaması tuhaf. kiarostami'nin tahran'ın heykelleri filmi de bu bölümde.

-şair, vakanüvis ve isyancı: elia suleiman; filistinli yönetmen elia suleiman'ın kendi yönetip kendi oynadığı 3 filmi bu seçkide. bir kayboluşun güncesi 'ni çok merak etmekteyim.

-joseph losey: sınıf ve güç; joseph losey'in 7 güzel filmi. izlemeyenler için kaza gecesi ve genç hizmetçiler

-anılarına: bu kısımda da artık yaşamayan yönetmenlerin filmlerine bir nevi saygı duruşu yapılıyor. karpuz kabuğundan gemiler yapmak, gurbet kuşları, pehlivan ve maud'la bir gece

buraya kadar güzel güzel yazdık çizdik seçtik, bakalım vakit ve para kısmını nasıl halledeceğiz.
  • çok güzel bir afişe sahip olan festivaldir.
  • yıllar sonra hiç bir filmi kaçırmadan takip edeceğim festivaldir ki filmler gerçekten iyi...
  • bu sene tuhaf bir uygulamaya imza atılmış. siteye yanlış yazmadılarsa festival kitapçıkları da biletlerin satışa çıkacağı 20 mart cumartesi satışa çıkarılacakmış. sitede hata vermekte an itibariyle.

edit: hata düzeltildi bu cumartesi çıkıyormuş kitapçıklar.
  • bu sefer kendimi köpek gibi şanslı hissettiren festivaldir. şöyle ki sınavıların bitmiş olduğu ve 1 haftalık okul tatilinin üzerine gelen bir dönemde yapılacaktır ve hiçbir film kaçırılmayacaktır! yarın ilk işim kitapçık almak olacak ve bir bir kadıköydeki bütün izlemek istediğim filmleri seçeceğim!!! sonra iksv binasından pasofilm kartımı alıp erkenden istediğim bütün biletlere sahip olacağım. evet hepsi benim olacak hepsi!

gainsbourg u acaip bir şekilde merak ediyorum sanırım gözüme çarpan filmler arasında beni en çok heyecanlandıran oydu şimdiye kadar
hesabın var mı? giriş yap