• t24'ün işçilerle konuşarak yaptığı haber. ancak kendilerine konuşan işçiyi ifşa etmekten başka bir iş yapmamışlar.

güya kendilerine konuşan işçinin adını gizlemişler. ama haber içeriğinde ne iş yaptığı, yaşı, kaç çocuğu olduğu ve adının baş harfi yazıyor. bulmak isteseler 1 dk sürer.
  • içeriden aldığım bilgiye göre alan çok büyük. bak aşırı büyük diyorum. şantiyede yatıp kalkan bir işçi çalıştığı yere gitmek için yaklaşık 20 dk'lık otobüs yolculuğu sonrası çalıştığı alana ulaşmakta. hesabı sen yap artık.

gene içeriden aldığım bilgiye göre sadece 'toprak altında kalan' tekrar ediyorum sadece 'toprak altında kalan' işçi sayısı 600'ü geçmiştir. iktidar bunu çok iyi bir şekilde şirketleri ve işçileri tehdit ve şantaj yolu ile sindirerek olayın basına sızması bir şekilde engelliyor.
  • var olup olmadığını merak ettim kazalardır. yakın çevremdeki mesleği isg uzmanlığı olan arkadaşlarımdan duyumlarım oldu. o günden beri merak etmekteyim.

türkiye'de işçi ölümleri malum. basına yansıyan iş kazaları haberleri bu kadar yüksekken yansımayanların daha fazla olduğunu düşünüyorum. zaten istatistikler de bunu doğruluyor.

yapımı 7 haziran 2014 yılında başlayan böylesine büyük bir iş kazası yaşanmaması beni oldukça şaşırtıyor. belki de işler gerçekten yolunda gidiyordur da hiç ölüm yaşanmamıştır ama böyle bir şey olsaydı eminim medyada gözümüze hükümetin başarısı olarak bir şekilde sokulurdu.

umarım kaygım boşunadır ve hiçbir kaza yaşanmamıştır.
  • ana akım medyada duyamadığımız ve duyamayacağımız iş kazaları. t24'te 400 işçinin öldüğünden bahsediliyor:

"3. havalimanı inşaatında 400 işçinin ölümü gizlendi" iddiası: sus payı 400 bin lira

kamyonların kolin-kalyon-cengiz'e ait olduğu anlaşılınca kimsenin işlem yapmadığı, ölüm haberlerinin hiçbirinin medyada yer bulamadığı anlatılmış. ne kadarı doğrudur bilemiyorum ama buranın türkiye olduğunu hatırlayınca doğru olması çok muhtemel geliyor.
  • iktidar tarafından şubat ayında 27 kişi öldüğüne dair bilgi verildiği iş kazalarıdır.

kaza değil fıtrattır. almanya’nın bizi kıskandığı bu büyük projede tabiki ölümler olacaktır.

önemli olan bunu kamuoyuna 400 değil de 27 olarak söyleyip, tepki çekmeme meselesidir. ve hükümetimizin bu konularda başarılı olduğu hepimizin malumu biliyorsunuz .
  • şu habere göre konu meclise taşınmış: cumhuriyet

--- spoiler ---

chp işçi sendikaları, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarından sorumlu genel başkan yardımcısı veli ağbaba, çalışma ve sosyal güvenlik bakanı jülide sarıeroğlu'nun cevaplaması talebiyle meclis'e soru önergesi verdi.
    --- spoiler ---

cevap verilene kadar tüm inşaatın bitmesi beklenmesin bari.

ek: @moon shaped pool'in bahsettiğine göre cevap gelme ihtimali pek yokmuş: araştıma - 140journos
  • bundan iki hafta kadar önce isg yüksek lisans dersinde aynı sınıfta olduğumuz 3. havalimanında c sınıfı uzman olarak çalışan arkadaşa soruldu bu soru!
    malesef cevap olarak şu cümleler döküldü ağzından "3. havalimanı yap-işlet-devret modeliyle yapılıyor ve yapım süreci de sözleşmedeki toplam işletme süresine dahil -yanisi ne kadar erken biterse o kadar uzun süre işletmiş olacak büyük müteahhitler- bu yüzden 3 vardiya sistemli 24 saat boyunca bir çok ekibin çalıştığı bir şantiye ve haliyle süre öncelikli bu şantiyede bir çok iş kazası oluyor. basında verilen sayılar abartı olsada toplamda 100 küsür işçi hayatını kaybetti"
    evet maalesef durum bu. bugün tvde erdoğanın uçakla 3. havalimanına inişini izledim. daha önce belediye başkanlarının açılışlarına iş yetiştirmeye çabalamış bir şantiyeci olarak, orada o pisti seçim öncesine yetiştirmek için nasıl bir hengame döndüğünü az çok tahmin edebiliyorum ve korkunç olan bunun kaç bedene, kaç uzva mâl olduğunu tahmin etmeye çalışmak.
  • fıtrat yükleniyor...
  • 29 eylül 2018 itibariyle yaşanan kazalardan biri;

twitter.com
  • ulan su white walker lara kalsa ulkede hic bir is cinayetini soyleyemecegiz. cunku zamanlamasi manida. aklimin siyasete erdigini yaklasik 30 yil sayarsak ulkede zamanlamasi manidar olmayan bir olay hatirlamiorum.. yolsuzluk haberi cikar zamanlamasi manidar, is cinayeti haberi cikar zamanlamasi manidar..
    bi bitmediniz..
hesabın var mı? giriş yap