şükela:  tümü | bugün
 • akp'nin gerici, piyasacı, ayrımcı 4+4+4 eğitim modeline, bingöl milletvekili idris baluken ve muş milletvekili sırrı sakık "tabanlarını gözeterek" lehte oy kullanmışlardır. şimdilik bunlar.

  https://twitter.com/…rkcu/status/185801294450139136

  bu beylere göre, kürt halkı dindar, eyvallah, kürt halkı çocuk işçi istiyor, kürt halkı çocuk gelin istiyor, kürt halkı islamcılığa sıcak bakıyor...dokunmayın he mi, sizi gibi popülist, ilkesiz, tutarsız adamlar sizi...
 • kritik bir dönemeçte "taban gözeterek" siyaset dışı kalmışlardır, niyet okuması yapmaksızın diyebiliriz ki akp'nin ekmeğine yağı boca etmişlerdir. kesk eyleminde gaz ve su yiyen sebahat tuncel'den utansınlar.
 • bdp'nin 12 eylül 2010 anayasa değişikliği referandumundaki boykot tutumuna benzer. bdp içerisinde boykot ya da hayır demek konusunda da burda olduğu gibi bir bölünme yaşanmıştı.
 • kürtler ve türklerin ortak hassasiyet noktasının din olduğu konusunda akp ile buluşmuşlar. kürt sorunun cemaatlere havale edilerek dini tahakkümle hallini, kürt açılımı (milli birlik projesi) diye pazarlayan akp iktidarına itiraz yöneltmeye devam etmemeleri gerekir bu durumda. itiraz edeceklerse bu yasaya evet dememeleri gerekirdi.

  "halkın hassasiyetini gözetmek" dedikleri şeyin liberal/muhafazakar ideolojik hegemonyaya uyum biçiminde gerçekleşmesi de enteresen. benim bildiğim solculuk iddiası olan bir parti hakim sınıfın ideolojik hegomonyasına teslim olmayı değil, bu hegemonyayı kırmayı amaçlar.

  yasanın kürtleri ilgilendirmediği iddiası da fantastikmiş. sanki yasa manisa veya hakkari'de aynı anda uygulanmayacakmış gibi kafayı kuma gömerek yapılan siyaset tüm toplumsal sorunların "ulusal" haklara indirgenmesinin yansıması.
 • bazılarının "kürtleri ilgilendirmeyen bir yasa olduğu için çok da önemli olmayan bir oylama" olduğunu belirtmek yoluyla çapsızlıklarını ortaya koydukları olayın mimarı milletvekilleri. bu çapsızlığı eleştirmek için ulusalcı falan olmak gerekmiyor. sosyalist de eleştirir bunu, anarşist de. kendini solda tanımlayan herkes eleştirir. sen bunu diyorsan, sonra kalkıp "bdp türkiye solunun temsilcisidir, soldaki en büyük kitle partisidir, hatta çatı partisi olma yolunda ilerleyen bir ittifaktır vs." demeyeceksin. eğitim sisteminin nasıl olacağı seni ilgilendirmiyorsa, o zaman o mecliste siyaset yapma zaten sen, ne işin var orada. bak bunu da meclise çok anlam yüklediğimden falan söylemiyorum, direkt senin oradaki mevcudiyetinin mantığını sorguluyorum, orada bulunup, "eğitim sistemini belirleyen yasa bizi ilgilendiren bir şey değil" deme abukluğunu.
 • bdp ve pkk oluşumlarının da cehaletten nemalanan bir sistem kurdukları için çokta şaşırtmayan hatta beklenen hadisedir.
 • insanlıktan, soldan, sosyalizmden, hani şu biz de biliyoruz "yaşasın halkların kardeşliği" sikininden nasibini almayanların, eylemde, polisle çatışırken, kürtleri savunurken, nevruzu kutlarken, propaganda yaparken bunları yapanın etnik kimliğine bakmazken şimdi kürtleri doğrudan ilgilendirmediği için çok da önemli olmayan oylama konumunda verdikleri oylar tartışılmayan milletvekilleridir.

  hani lafa gelince; "kurtuluş yok tek başına, ye hep beraber ya hiçbirimiz."

  hani lafa gelince faşist tc sosyalist kürdistan. özgür kürdistan. özerk kürdistan.

  hani lafa gelince etnik milliyetçi değiliz biz, faşist tc'ye karşı savaşan onurlu halkız. bizim sorunumuz halk ile değil devlet ile.

  ufacık çocukların beyni yıkanacak, ortak bir halkın kaderi oylanacak, din sömürüsü, gericilik ilk okula kadar inecek, çocuk işçilere ve çocuk gelinlere zemin sağlanacak ama kürt halkını doğrudan ilgilendirmediği için önemli bir durum sayılmayacak.

  sizin o zihniyetinizi sikeyim, her şeye rağmen, hani halka rağmen halk için lafi varya onun gibi, bu hastalıklı zihniyete rağmen bu hastalıklı zihniyet için diyerek her alanda mücadele veren kendi zihnimizi sikeyim.
 • 2 tanedirler. o iki kişinin evet oyunun savunulacak bir tarafı da yoktur nezdimde. bizim dileğimiz bundan sonra böyle ikilerle karşılaşmamak tabii. lakin ertuğrul kürkçü'nün de dediği gibi ortada bir grup tavrı yoktur. bunu tamamen partiye, bloğa itham edip, bok atacakları bir şey bulmalarının akabindeki sevinçleriyle buraya üşüşen ırkçı kafalar var.
 • bu meselede sitemimiz elbette ki blok'un tutumunda verdiği açığadır ve verilen cevap "kürtleri ilgilendirmez" tarzı kaçak dövüş olamaz.

  fakaaat; bu örgütlü halk hareketine bakıp da feyz alacakları, şapkayı öne koyacakları yerde bu konu vesilesiyle hareketin geneline bok atmaya çalışan örtülü veya açık kürt düşmanları unutmasın ki; geçen gün kılıçdaroğlu "imam hatipleri biz kurduk" diye meydanlarda bar bar bağırıyordu.

  "sizin o zihniyetinizi sikeyim, her şeye rağmen, hani halka rağmen halk için lafi varya onun gibi, bu hastalıklı zihniyete rağmen bu hastalıklı zihniyet için diyerek her alanda mücadele veren kendi zihnimizi sikeyim."

  bence de önce kendi zihninizi sikmekle işe başlayın.

  edit: bir de kürt hareketine "feodalist" diyen cahiller varmış, onlar da yukarıdaki işlemi doktora danışmaksızın uygulayabilirler.
 • bdp'nin tarihindeki bu kara lekeyi, savunmaya çalışanlar "bize ne biz iki eğitim sisteminde de asimile oluyoruz" gibi nereden bakılsa elde kalacak bir argüman öne sürüyorlar.

  bu mantığa hakaret... hani, başlık "bdp'nin 4+4+4'e çekimser kalması" olsa anlayacağız, ama tekrar altını çizelim belki anlama kıtlığı var "beş milletvekili 'evet' oyu vermiş". o zaman bu süper zekamızın mantığına göre, yeni yasada kürtlerin asimile olmasını engelleyen, satır arası maddeler var... nitekim tekrar vurgulayalım "çekimser kalınmamış, evet oyu verilmiş..." yani yasa onaylanmış, o halde bu daha neyin goygoyu.

  bence bu yasaya çekimser kalmak bile bir ihanettir, halkın değerleri diye goygoy yapmasın kimse, yarın bir gün "biz alevi aday istemiyoruz" dese taban -ki bu noktaya doğru hızla gidiliyor- "tamam o zaman" da denilecek mi, ya da tabanın her hassasiyetini onaylayacaksan, kabul edeceksen, buna karşı mücadele etmeyeceksen "o halde niye parti kurdun?" sorusunu yöneltmek gerekmez mi?

  günlerdir şu saçmalığı bir şekilde makulleştirmeye çalışan zavallılara acıyorum, tek fonksiyonu bdp destekçiliği olan "solculara" "bazıları da böyle yaptı işte" diye geçiştiren ertuğrul kürkçü'ye, çıtın çıkaramayan sırrı süreya önder'e, sessiz kalarak gün kotarmaya çalışan bdp'nin kadın vekillerine.

  burada at şeyindeki kelebek gibi kalan "zaten kürtler her ikisinde de asimile oluyor ki" mantığı zaten saçma ötesi... sen bu eğitimin cenderesinden çıkmış tek bir genci bile hareket ettiremezsin... hatta bu gençler aleyhine çalışmazsa mutlu ol...

  hükümet "işçiler bundan sonra günde 15 saat çalışacak ve cumartesi pazar tatili kalkacak" dese, sendikaların da "zaten ikisinde de kapitalizm var, sömürü var ne farkeder ki?" cevabını verse, ancak bu kadar abuk olur.

  ama bakın, asıl önemli nokta, boykot kararından sonra böyle garabet çıkar, beni zerre şaşırtmadılar...