• 4 aralık’ta 4 olmayacaksa neyin peşindedir, neyi amaçlamaktadır, ne yapmaya çalışmaktadır?
  • sözlük spekülatörlerine fazla mesai yaptıran kur. dolar alın da dolar alın. tamam canım alıyorum hemen.
  • patron longcuları traşladı sanırım. tezgah çok iyi.
  • enflasyon rakamlarını beklemekte olan kur.

az önce rakamlar geldi ve beklenen en yüksek rakamlar bunlar. en düşük beklenen rakam %11, beklenen en yüksek rakam ise %13 idi. enflasyon %12,98 geldi..

birazdan halay çekecek olan kurdur.

edit: sorular geliyor, enflasyon yükselirken nasıl dolar kuru düşer? hemen açıklayayım;

enflasyon çıktığı zaman tl varlıklarda baskı oluşur, yani diyelim ki enflasyon %13 çıktı, benim bankada 100 tl param var. bu 100 tl paraya eğer 13 tl aylık faiz alamazsam paramın değeri bir dahaki ay %13 oranında düşmüş olur, çünkü 100 tl olan alım gücüm %13 oranında azalmıştır, bu durumda merkez bankasına gözlerimi dikerim. eğer merkez bankası derse ki "enflasyon yüksek çıktı, ben yatırımcıya %14 faiz vermezsem, bu adam elinde tl tutmak istemez, o halde tl satmasın, dolar veya altına parasını çevirmesin diye ben faiz yükselteyim ki, tl yatırımcısı tl'de kalsın, istikrar sürsün.

lakin şu anki durumda faiz arttırımı yok, "yani tl faizleri mevcut enflasyondan aşağıda olduğu için banka faiz verse bile aradaki enflasyon-faiz farkından benim elimdeki tl değer kaybediyor. o halde ben tl yatırımımı başka bir para birimine kaydırmalıyım, yoksa param eriyecek" şeklinde düşünen yatırımcılar paralarını başka varlıklara kaydırırlar ve tl'den çıkarlar."

şu anki durumda doların yükselmemesi, yatırımcıların başka para birimlerine kaymadığını bana düşündürmez, çünkü iktisat bilimi duygusal değildir. para, ülke vb. değerleri kıstas almaz, kim yüksek faiz verirse, kim yatırımcıya ilgili ülke enflasyon rakamları üzerinde getiri sağlarsa para o ülkenin "para birimine" akar, bu yüzden doların düşmesi bana göre suni bir durum. ha tabii, tl varlıklardaki yatırımlarını satıp, başka ülke para birimi ve emtia'lara yönelen yatırımcılar da olabilir, o başka bir entry konusudur.

yazdıklarım yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. sadece bilimsel anlamda bilgi verme amaçlı yazılmıştır.
  • abd’nin eski ulusal güvenlik danışmanı mike flynn'in trump hakkındaki iddiaları yüzünden düştü bugün, şimdilik 3,87 civarında. alınır mı bilmiyorum.
  • simdiden yigmaya basladim.
    bu saatte bu kadar ucuza bulacagimi dusunmuyordum, 3, 90'dan gomuyorum...
  • (bkz: rabia)
    (bkz: 4 aralık)
    (bkz: 4)
  • neler döndüğünü anlamadığım kurdur. siyasi olarak normal olmayan günlerde aşağıya doğru hareket ediyorken. sakin geçen günlerde de azmış teke gibi takılan bir dolar var karşımızda.

sağı solu çok belli olmadığından yatırım için almam şahsen.
  • ne olacağını bugünden merak ettiğim kur. az cesaretim olsa kredi çekip dolar almak istiyorum ama bilemiyorum tabi ne olur diye.
  • işbu entry saati itibariyle 3,9087'ye kadar gerilemiş olan kur.
hesabın var mı? giriş yap