şükela:  tümü | bugün
  • rezalet olup olmadığını bilmediğim (çok da umrumda değil) lakin ahlaksızlık emin olduğum, yerimde duramayınca dökmek için sizlerle paylaşma yoluna gittiğim olay. başlarda sıradan bir gecikme/oyalama ile başlayan hikaye ilerleyen kısımlarında benim hırsızlık şeklinde tanımladığım bir boyuta dönüşüyor.

şimdi şöyle, 20 eylül tarihinde yeni evimize taşınıp internet başvurumuzu yapıyoruz. 10 gün sonrasında ekipler (bu da verdikleri 48 saati aşan bir süre ama artık işin orasında değilim) geliyor. apartmanda yeteri kadar port olmadığını, türk telekom ekiplerinin gelip işlem yapması gerektiğini ve ellerinden bir şey gelmediğini, 48 saat içinde ekiplerin gelmesi gerektiğini söyleyip ayrılıyorlar. beklemeye koyuluyoruz, 1 hafta geçiyor ne gelen var ne giden, bu sırada biz sıkıştırdıkça bize mesaj atıp elektrikçi çağırmamız gerektiğini söylüyorlar, 2 defa elektrikçi çağırıyoruz. bunun dışında 2 defa da "türk telekom işleminizi gerçekleştirdi, ekiplerimiz en kısa zamanda gelip bağlantıyı sağlayacak" diye mesaj atıyorlar. ekipler 2 defa geliyor ve ikisinde de türk telekom'un aslında hiç gelmediği ortaya çıkıyor. bu sms'leri bize attıkça ve hiç gelmeyen telekom ekiplerini bize gelmiş gibi gösterdikçe çözüm ekibi şikayetimizi kapatıyor tabi ki, çözülmüş sayıyor, her seferinde tekrar açıyoruz böylece onlar kağıt üzerinde 10 günde sorunumuzu çözmüş gibi gözüküyorlar.

her neyse, asıl olay bütün bunlar yaşanırken ekim ayının sonu, kasım ayının başında gerçekleşiyor. yine 3. "türk telekom port bağlantısını sağladı ve ekipler en kısa zamanda gelecek" mesajından sonra ekipler 10 gün sonra yine geliyor. bu kez bağlantıyı sağlıyorlar ve kasım ayının başında internet bağlantımız başvurudan yaklaşık 1,5 ay sonra gerçekleşmiş oluyor. yaklaşık 20 gün sorunsuz kullanıyoruz, derken bir akşam otururken bağlantımız gidiyor, apartmandaki port ile alakalı bir sorun mu var diye girişe çıkıyoruz ve bir superonline personelinin bir şeyler yaptığını görüyoruz, başında da komşularımız var. o an fiziksel olarak (fiziksel olarak diyince itiş kakış düşünmeyin, kısaca "böyle bir şey yapamazsınız" diyoruz ve kablolara müdahale etmesine engel oluyoruz) kendisine engel oluyoruz (bağlantımızı kesip komşuya vermeye çalışıyor, ikimiz de superonline müşterisiyiz) lakin 2 gün sonra eve geldiğimizde internetimizin olmadığını fark ediyoruz, komşumuzla konuştuğumuzda kendisinin internetinin olduğunu anlıyoruz lakin bir şey daha öğreniyoruz, bize 2 yıldır internetlerinin olduğunu ama enteresan şekilde 20 gündür bağlantı hatası aldıklarını söylüyorlar. olaylar oturuyor.

adamlar resmen gelip komşumuzun port bağlantısını, zaman kazanmak için, bizi oyalamak için, zaten kendilerinin söz verdiği süreleri aştıkları için hakkımızı aradığımız için resmen çalıyorlar. komşumuz evli bir çift, kadının işlerini internet üzerinden yaptığını ve 20 gündür zor durumda kaldığını öğreniyoruz. o günden beri yine bağlantısız kalıyoruz. yine önce elektrikçi çağırın diyorlar, "benim bağlantımı kendi personeliniz söktü niye çağırayım?" diyoruz. yine telekom gelecek 48 saat içinde diyorlar, yine bekliyoruz. hala bekliyoruz ama bu "hırsızlık" olayından sonra olay artık benim için bağlantı sağlayıp sağlamama olayından çıkıyor.

internet gelmiş gelmemiş, bağlanmış bağlanmamış hepsini bir kenara bırakıyorum. kendimi psikolojik olarak o kadar aşağılık ve çaresiz hissediyorum ki. herhalde buradaki en "personel dostu" insanlardan biriyimdir lakin neden diye düşünmeden edemiyor insan. bana çok yoğun olduklarını, işlemi 30 gün içinde halledebileceklerini söyleyebilirlerdi, özür dileyebilirlerdi. bunun yerine sürekli oyalamayı, yalan söylemeyi, göz ardı etmeyi ve bu sürecin sonunda kendi müşterilerinin bağlantısını hiç umursamadan ve çok rahat bir şekilde çalmayı seçtiler.

genel olarak bazı ek bilgilerle şu şekilde toplarlamak istiyorum :

1) bütün bu işlemleri hangi bayinin yaptığı belli, burada bayi ismi vermedim çünkü olayın sıradan ve yetkisiz bir personelin üstüne atılmasını istemiyorum. turkcell'in kurumsal olarak sahip çıkmasını, çözüm bulmasını istiyorum.

2) bütün bunları kendilerine anlatmadığımı sanmayın, en az 10 defa aradım, kaç farklı call center personeline durumu anlattım hatırlamıyorum, en az 7 defa twitter'dan mention ve dm yoluyla alenen hırsızlıkla suçlamama rağmen ne geri dönen oldu ne de ilginenen. talep ettiğim şey de sadece bir açıklama ve olayın aslıyla ilgili bir savunma ve olayın doğru olduğunu kabul etmeleriydi bu arada, kimsenin kellesini istediğim falan yok.

3) cidden bu kadar sözünde durmayan bir kurum görmedim, bütün bu olaylardan bağımsız olarak en küçük bir işlem için bile sözlerinde durmuyorlar. ekipler en küçük işlem için bile en az 3 defa söyledikleri saatte gelmiyorlar ve bu saatlerde bizi eve mahkum ediyorlar.

4) olay nerden baksan saçma, bayi gelip hangi hakla komşumun bağlantısını çalıyor? diyelim yaptı bir hata, başka bir görevli hangi hakla bana hiçbir açıklama yapmadan üstelik fiziksel olarak kendisine 3 gün önce engel olmamıza rağmen gelip birden internetimi kesiyor?

yorduysam affola, elimden geldiğince abartmamaya çalıştım. sadece içimi dökmek istedim, bizim gibi "işini hallettirebilecek bağlantıları" olmayanların isyan çığlığını atabilecekleri yer de burası sanırım. yukarıda da yazdığım gibi kimsenin kellesini istediğim ya da "o personel hesap verecek ulan!!" şeklinde bir talebim yok. sadece kurumsal olarak bir açıklama, savunma ve özür bekledim ve hala da beklemeye devam ediyorum.

edit : son paragraf, imla ve cümle düzeltmeleri, madde 4 eklenmesi
  • (bkz: bir ülkenin geri kalmışlığını anlamanın yolları)

uzun oldu, özet geç diyenler için, süperonline apartmanda port yok diye yeni müşteriyi 1 ay oyalıyor, en sonunda apartmandaki mevcut kullanıcılardan birinin portunu yeni müşteriye verip eski müşteriyi internetsiz bırakıyor.
  • geçmiş olsun. klasik süperonline ahlaksızlığıdır.

benzer bir durum da ben yaşamıştım. internet bağlantısı için gelen eleman "sinyal sorunu" yaşandığını ve bunu kendisinin değil telekomun çözebileceğini belirtmişti. tamam dedik, çekti gitti adam. bir aydan fazla süre boyunca onlarca arıza kaydı oluşturdular. en sonunda bir ekip geldi ve size "internet bağlantısı yapılmamış ki zaten" dedi. hani sinyal sourunu vardı telekomdan kaynaklıydı vs dedik. cevap ? "bağzı arkadaşlarımız iş yapamak için böyle yapıyolar. büyük ihtimalle uğraşmamak için arza var diyip gitmiştir". haydaa..!

e şimdi düşünüyor insan, bu kadar ahlaksız elemanı barındıran şirketten beklenmez mi ? beklenir. komşunun internetini de bağlarlar her haltı da yerler. tekrar geçmiş olsun.
  • rezalet gibi rezalettir.

ben genelde bu tip durumlarda başlığı açanın yaptığı bir mallık var mı diye bakıyorum ama burada kesinlikle müşterinin en ufak bir hatası yok.

ve maalesef bu superonline sağlayıcılar içinde en iyisi benim tecrübelerime göre. bunlar bile böyle reziller işte.

geçmiş olsun.
  • kimi kime şikayet edeceksin, yazarın çaresizliğini o kadar iyi anlıyorum ki, benzer süreci vodafonenet yaşattı bana, aylarca sinir harbi, yüzlerce lira zarar hem de.

bu firmaların hiç suçu yok. firma hayali bir varlık. onları insanlar yönetiyor.

ve bu firmaları, ne kadar şeref yoksunu, ahlaksız, umursamaz, paranın kölesi olmuş, bunları okudukça da bırak utanmayı, pişmiş kelle gibi oturup "mal bunlar yeaaa" gibi yorumlar yapan insanlar yönetiyor.

okuyorsanız bilin ki size aldığınız parayı helal etmeyen, evinde, işyerinde yaşamlarını zehir ettiğiniz o kadar çok insan var ki, uykunuz kaçar inşallah.
  • şaşırtmayan ahlaksızdır. iki yıl önce ttneti değiştirmek istediğimde başıma benzer seyler gelmişti. olmayan internet için üç gün içerisinde defalarca kayıt oluşturdum ve defalarca kendiliğinden kapandı. öğrenci halimle 200-250 lira cayma bedeli ödeyip üçüncü gün ttnete dönmüştüm. koskoca ankarada modem teslim edecek yer bulamayınca nasıl bi bok yediğimi anlamıştım.
    (bkz: aynı tas aynı hamam)
  • ahlaksızlık gibi ahlaksızlık, rezalet gibi rezalettir.

bu olayın çok benzeri evimi taşırken benim de başıma gelmişti. yaşanan çaresizliği çok iyi anlıyorum, umarım yakın zamanda sorun çözülür.
  • yeni eve taşındığımda önce superonline'a başvurdum ve "görevliler gelip site girişinde bağlantıları yapacaklar sonra da randevu alınıp eve gelip modemi getirecekler" demişlerdi. 2 gün sonra telefonum çaldı, siteye gelen görevli "bize yanlış adres vermişler, arayın düzeltin" dedi . aradım, adreste sorun olmadığını söylediler ve tekrar yönlendireceklerini belirttiler. ertesi gün gene telefon, "yanlış adres verdiler, yapamadık". gene müşteri hizmetlerini aradım. ertesi gün gene telefon gelince lanet olsun dedim başvurumu geri çektim.
    türk telekoma başvurdum bu sefer, tamam dediler maksimum 1 ay içinde gelecekler dediler ama merak etmeyin bu kadar sürmez felan dediler. 25.günde merak ettim müşteri hizmetlerini aradım. "adres eksik diye hata kodu varmış, tekrar kayıt oluşturduk, maksimum 1 aya gelirler" deyince kan beynime sıçradı. yine başvurumu çektim geri.
    taşınları 1,5 ay olmuştu ve internetim yoktu. mecburen gene superonline a başvurdum. sitede fiber altyapı yok, mecburen adsl olacak dediler, dedim olsun da ne olursa olsun. bu sefer 2 günde geldiler bağladılar ve hizmet almaya başladım. hatta 15 gün sonra "size yanlış bilgi vermişler, fiber altyapınız var, isterseniz ücretsiz değiştirelim" dediler ve 2 gün içinde bunu da yaptılar.
    sonuç olarak demek istediğim, gene kötünün iyisi superonline bence. ama hangi servise hangi müşteri hizmetleri yetkilisine bile denk geldiğiniz çok fark ediyor.
  • olayın telekom ayağının bir benzerini ben yaşadım. taşındığımız eve internet başvurusunu yaptıktan 1 hafta içinde ekiplerin gelip interneti bağlayacağını söylediler başladık beklemeye. 7 gün geçince başvurduğumuz bayiye gittik dedi ki sizin binada port yok bağlanamamış. arıza kaydı oluşturduk falan filan tam 1.5 ay o port açılmadı. bu süreç içerisinde direk bu işleri yapan çalışan ile yüz yüze konuşma fırsatım bile oldu ama sonuç değişmedi. en sonunda başka bir yöntem deneyelim dedik ben başvuruyu iptal edip ev arkadaşımın adına başvurdum ve ne oldu tahmin edin internet 1 gün sonra bağlandı. yani sistemlerinde 1.5 aydır olmayan port biz yeni başvuru yapınca mucizevi bir şekilde açıldı.

bu ülkede internet zaten gereksiz derecede pahalı ve yetersiz üstüne bütün bu şirketlere sömürülmeyi kabul etmiş olmanıza rağmen gelip size hizmet vermeyi reddediyorlar.bugün türk.net başvurmama sebebim şu port rezaletlerini bir daha yaşamamak sadece.
  • şimdi bu dibine kadar rezalet. puanım 10/10. diyecek hiç bir şey yok. bu adamlarla iş yapılmaz. ben de şöyle açıklayayım.

temmuz ayında 4 yıldır kullandığım superonline internetimi yeni evime taşımak istiyorum. amacım taahhüt bozup ceza yememek. bir kaç ay sonra taahhüt bitince zaten kapatacağım çünkü yeni taşındığım binada uydunet var. gidip taşıma için başvuru yapıyorum bayiden. o sırada taşınma işleriyle uğraşıyorum tabi ben. 1 haftaya taşınır diyor bayi. bakıyorum 10 gün geçmiş başvurumdan sonra, müşteri hizmetlerini arıyorum. 1. şok: adıma bir taşınma başvurusu yok. nasıl yani diyorum yahu? ben bayiden başvuru yaptım ellerimle. nasıl yok? yok işte diyor adam. yeniden başvuru alıyor benden. ben de bayiyi şikayet ediyorum.

1 hafta geçiyor yine gelen giden yok. müşteri hizmetleri türk telekom'un konu ile ilgilendiğini söylüyor ve beni oyalıyor. 10 gün kadar sonra altyapı yok binanızda diye beni arıyorlar. evet izmir'in göbeğinde adsl altyapısı olmadığını iddia ediyor türk telekom superonline'a. yahu diyorum benim binamda adsl için gereken donanım var. binada adsl kullananlar da var. nasıl altyapı yok? olay basit. türk telekom hiç gelmedi binaya. alenen yalan söylüyorlar. ha benim canıma minnet. bu karşılıklı fesih sebebi. altyapı yoksa karşılıklı feshediyorsunuz sözleşmeyi ceza ödemeden. modemi istiyorlar superonline'dan. abonelik iptalinde faks çekilmesini isteyen şirket oluyor bi anda superonline. konuyla ilgili dilekçe istiyorlar faks ile. tüm gerekenleri yapıyorum. şimdi 2. şok: 45 gün boyunca hizmet alamadığım superonline tüm bu olanlardan sonra bana kol gibi bir fatura yolluyor. modem parası+ kullanmadığım ayın faturası+ sözleşme feshi cezası. ahahahahah gel de delirme. defalarca görüşüyorum kendileriyle. kargo beyefendilere ulaşmış ama haberleri yok. modemi gönderdiğimi ispatlıyorum. ceza yememek için karşılıklı fesih gerçekleştirdiğimizi ispatlıyorum sonra. içim şişti yine bak.

tüm bunlar bitince fatura düşüyor. iyi de ben 45 gün internet hizmeti alamadım ki? niye fatura ödüyorum? arayıp onu da iptal için başvuru yapıyorum. en sonunda bana 8 liralık fatura yolluyorlar. sebebi belli değil. lanet olsun deyip ödüyorum. eylüle kadar sürdü bu süreç. hala arada bakıyorum üstüme fatura gönderebilirler diye.

çok uzattım başkasının rezalet başlığında üzgünüm. rezalet sahibine geçmiş olsun. ben de anlatayım ki başvuru yapmak isteyen arkadaşlar tekrar düşünsünler.