• bu açılımdan mustafa elitaş'ın da bir popisi olduğunu anlıyoruz. ne de olsa herkesin bir popisi var...
  • yürüyün bre demokrasi şampiyonları kim tutar sizi!...

tanım: takkenin bir kez daha düştüğü noktadır. liboş tosuncuklar sizde anlayın; akp ile demokrasi sözcüklerini aynı cümle içinde kullanmak dahi kabak tadı veriyor artık...
  • chp'nin belki koalisyon yaparim ümidiyle siyasi çıkarlarından dolayı destek verdiği tasarıya, akparti'nin yine kendi siyasi çıkarlarından dolayı karşı çıkmasıdır. yoksa daha geniş temsilmiş, demokrasiymiş geçiniz bunları.
  • seçim barajının %7'ye düşmesine bile hayır diyen bir partinin demokratlıktan bahsetmeye zerrece hakkı yoktur. hele anayasa referandumunda evet oyu istemek ve hayır oyu vermeye çağıranları antidemokratik olmakla itham etmek akp'nin hiç ama hiç haddi değildir. demokratlığınız buraya kadar değil mi? hadi oradan! pabucumun cübbeli sakallı demokratları!

not: akp'li olmadığım gibi chp ya da mhp'li de değilim. kendimi herhangi bir partiye veya sürüye ait hissetmek gibi bir mallık* yapmam söz konusu olamaz. görüşlerimi akıl ve vicdan süzgecinden geçirerek dile getiririm. son genel seçimde oyumu pkk'nın desteklemediği bağımsız bir adaya verdim. oy verdiğim aday seçilemedi. ama ben o oyu verdiğim günden beri vicdanım rahat uyuyorum.
  • istikrarsızlıktan mı, kürtçülerden mi, kimden veya neden korkuyorlar bilmiyorum. fakat bir şekilde, bazı adamlar yüzünden %10 gibi saçma sapan bir seçim barajı düzenlemesi olan bir siyasi sistemin içerisinde yaşıyoruz.

benim önerim, meclis'te çoğunluk oluşmasını engellemeyecek, buna mukabil her siyasi kesimin temsilini sağlayacak bir düzenleme olarak, seçim barajının kontenjanlara bağlı olarak kademeli şekilde belirlenmesidir. %7-%3-%0 gibi.

fakat chp'nin teklifi de en azından seçim barajının düşürülmesine yönelik. yani ilerleme ise, ilerleme. daha ne istiyorsunuz?

ak parti'nin bu son ve hakiki açılımı, "kaçış" kelimesi ile çok güzel özetlenebilir.

popülistmiş! sanki adalet ve kalkınma partisi değil de, heavy metal partisi.

"chp'nin önerisi piyasa işi hacı yaa, deep purple sker."

bu ne lan?
  • dtp, bdp vs. her seçim döneminde bir şekilde meclise girip grup kurmuyor mu ? kuruyor. ee o zaman derdiniz nedir?
    20 milletvekili çıkaracaklarına, olsa olsa 50-60 milletvekili çıkarırlar. bu mu yani koskoca akp hükümetini korkutan. bu kadar küçük hesapların peşinde olmak %47 oy alan bir hükümete yakışmıyor.

her kamera, mikrofon gördüğünde, demokrasi, millet iradesi laflarını ağızlarından düşürmeyenlerin, aday oldukları illerde, %50, %60 oy alan insanların meclise girmesini engellemek için kırk takla attıkları, riyakarlık nedir, nasıl yapılır? konulu dersler verdikleri, gerçekleşmeyecek açılımdır.
  • birilerinin iktidarları pardon istikrarları sarsılmasın diye siyasi temsil hakkımın gasp edilmeye devam edilmesini içlerine sindirebilmeleri durumu.
  • olası bir seçim barajı düşürümünden sonra, akp'nin en önemli oy depoları olan merkez sağ ve milli görüş kökenlilerin dp ve sp'ye dönmelerinden korkmalarının sonucudur. merak ediyorum, öyle birşey olsa oy oranlarıyla alay ettikleri chp'nin geçen seçimlerdeki yüzdesi kadar oy alabilirler mi?
hesabın var mı? giriş yap