• ekzotermik bir reaksiyon sonucu oluşan ateş parçası.

ayrıca seksi bir kadın ismi, orası kesin. hem ismi alev, hem akrep burcu olursa o zaman zaten kavurur geçer, oyoy.
  • ben bu isimde bir kıza 5 senedir aşığım.. (bkz: mihriban) (bkz: gemiler). tanrıdan bi onu istedim oda bana vermedi ki çok acıdır...

(götümle gülmekteyim şu yazdıklarıma)
  • çocukluğunu mahallede geçiren son şanslı nesildik belki.

o kadar çok anı geliyor ki aklıma, palmiye gövdesine ip dolayıp ip atlama oynayışımız, çamurdan yaptığımız pastalar, birinci kattan inşaat kumuna atlayışımız, tüf tüf savaşları, deli ayhan, sütçünün at arabası, akşam ebesi...

izmir'in bir göçmen mahallesinde geçen dünya güzeli bir çocukluk.

ve sahip olduğum ilk arkadaşım,mahalle arkadaşım, alev...

ben ne kadar korunaklı büyütüldüysem, alev de bir o kadar sahipsizdi sanki. anne babanın hayli yaşlı bir neneye emanet ettiği alev. bitlendikçe saçları kısacık kesilen, zayıf küçük bir kızcağız. bana sırf iki lokma fazla yiyim diye oyunlarla yedirilen yemeklerin yanında salça ekmekle paparayla öğün geçiren alev. benim el üstünde çocukluğumun yanı başında;parasızlık,perişanlık içinde unutulmuş bir çocukluk.

tüm bu zıtlıklardı belki alev'i eşsiz kılan, üzerime titrenen bir evin yanı başında,macerayla dolu başıboş bir dünyaydı gördüğüm. ve muhtemelen alev için de yanı başındaki sıcacık yuvaydı beni bu denli vazgeçilmez kılan.

güzel çocukluğumun her gününde yanımda olan, ilk arkadaşım, en saf,en çok sevdiğim arkadaşım.

(ben abimin gözlüğünü keserle parçalamışım, pencereden aşağı atıyorum. alev camın altında, koşarak attığım parçaları topluyor.deli gibi gülüyoruz...)

alev'i bugün toprağa verdik.34 yaşında gencecik bir kadın bugün öldü. küçüklükten beri onu fazlasıyla zorlayan hayat görüşmediğimiz yıllar içinde onu çok hasta etmiş,üzüntüden ve sıkıntıdan envai çeşit hastalık sahibi olmuş,34 yaşında bir kadın bugün " kurtuldu zavallı" cümleleriyle toprağa verildi.

(annem ikimizi banyoya sokmuş yıkıyor, annem başından tasla suyu döktükten sonra alev sessizce kulağıma eğiliyor "ben banyoda yıkanırken ağlıyorum, o zaman kimse anlamıyor ağladığımı". )

annesi bugün cenazede boynuma sarıldı "az salça ekmek yemediğiniz beraber alev'imle" diye ağlayarak.

(nene'nin sürdüğü salça ekmekleri yerken oturuyoruz şimdi merdivende, birazdan çatıya ali abi'nin güvencinlerine bakmaya gideceğiz)

hoşça kal güzel kardeşim,mahalle arkadaşım.
  • türk filmlerinde şımarık zengin kızlara verilen isimdir, genelde tarık akanın aşık olduğu kız formatındadır..
  • yanici bir madde ve onu yakan (oksitleyen) maddenin fazlaca eksotermik (disariya isi veren) bir sekilde birlesmeleri ve bu radyo aktif isi verme isleminin dalga araliginin insanin gozlerinin algilayabildigi isima bandiyla cakismasi sonucu bu reaksyonu gorsel olarak algilayabilmemizi saglayan renk cumbusu... reaksyona giren karisim icindeki oksitleyici madde miktarina gore rengi cok koyu mordan (fakir karisim) acik mavi ve turkuaza doner (zengin karisim), oksijenin cok az oldugu ortamda da kurum olusturarak, isimanin sari renkte olmasina sebebiyet verir.
  • dunyanin en super, en harika, zeki, cevik, ahlakli, bir icim su, en bi sahane, en en en... insanlarina verilen isim formatinda gizli kod...
  • yanan ve ışıma yaparak görünür hale gelen gaz.
  • doğru insana verildiğinde en güzel isim falan olma potansiyeline sahip isimdir. cidden ha şöyle kızıl saçlı güzel bir kıza ne biçim de gider alev uuv.
  • kampçılıkta ateş olmazsa olmaz bir şeydir. kamp ateşi olsun veya şenlik ateşi gibi tipik bir kontrollü ateşi düşündüğümüzde, ilk akla gelen şey ısı ve sıcaklıkla ilgilidir. bu ısı ve sıcaklık şöleni içerisinde ''nasıl ısıttı be!'' sözleri geçerken bir yandan da gözlerimiz dans eden büyüleyici alevler ile hipnotize olur.

genelde alevler bu hipnotize etkiyi bize sarı ve turuncu renk ile yaşatırlar. fakat nasıl renkleri çeşitli tonlarda, yoğunluklarda resim ve giysi gibi fiziksel bir yapının üzerinde ortaya çıkarabiliyorsak; ateş veya alev olarak bildiğiniz bu gazsı yapıyı da aynı görünür görsel aralığını da sunabiliriz.

nasıl mı derseniz , bu iş için biraz kimya bilmek yeterlidir.
    birçok kimyasal madde, yangında çeşitli renkler üretir, ancak bunların tümü kolayca bulunabilen veya kullanımı güvenli maddeler değildir. fakat ben buraya kolayca bulabileceklerinizi de ekleyerek bir kampta ya da bir eğlencede arkadaşlarınızı etkileyeceğiniz ve ''elllleeee ne adamsın/kadınsın, senin de bilmediğin şey yok'' laflarını işitmenizi sağlayacağım.

aşağıdaki maddeleri çeşitli yollarla ateşe eklediğimizde aşağıdaki gibi bir alev huzmeleri oluşacaktır.görsel-1görsel-2

renk/kimyasal
    karmin-koyu kırmızı/lityum klorür
    kırmızı /stronsiyum klorür veya stronsiyum nitrat
    pembe/stronsiyum klorür + potasyum nitrat
    turuncu/kalsiyum klorür
    sarı/sodyum klorür (sofra tuzu) veya sodyum karbonat
    sarımtırak yeşil/boraks
    yeşil/bakır sülfat veya borik asit
    mavi/bakır klorür
    menekşe-mor/3 kısım potasyum sülfat+1 kısım potasyum nitrat
    mor/potasyum klorür
    beyaz/magnezyum sülfat

şimdide evde ateşi nasıl renklendirirsiniz ona gelelim.
    bunun için dört farlı yöntem bulunmaktadır.
    *alevlerin üzerine kuru renklendiriciler serpin.
    *renklendiricileri alkolde çözün(tabi ki alkolde çözünebilenleri) ve ardından kütükleri sıvıya batırın.
    *renklendiricileri suda çözün(tabi ki su da çözünebilenleri). çam kozalakları, rulo gazeteler, talaş veya mantarı sıvıya batırın. yakıtın kurumasını bekleyin ve ardından bir renk patlaması için ateşe ekleyin.
    *balmumu alın ve eritin daha sonra kimyasalı içinde homojen olana kadar karıştırın, en sonunda eriyen mumu tekrardan katılaştırın.

suya veya alkole ne kadar renklendirici ekleneceğine dair bir tarif yoktur. bundan dolayı bu durum biraz göz kararı ve çözünen miktar, sıvının sıcaklığına ve kimyasalın çözünürlüğüne bağlıdır. temel olarak, sıvı içinde çözülecek kadar katı ekleyin. az miktar çözdürürseniz, ateşinizin rengi istediğiniz gibi olmayabilir. bazı bileşikler ise suda daha iyi çözünürken, bazıları da alkolde daha iyi çözünür. top yekûn bu işlemi yapmadan önce küçük bir miktarı kendinizce test edin ki istediğiniz renk skalası oluşuyor mu. hem bu sayede en uygun yöntemin hangisi olduğuna daha kolay karar verirsiniz.

tüm renklendiricileri birlikte karıştırmanızı tavsiye etmem. çünkü gökkuşağı gibi bir renk cümbüşüyle karşılaşmayacaksınız.! büyük olasılıkla, sarı normal bir alev göreceksiniz. bunun nedeni, sodyumun (sofra tuzunda içinde bulundu ve doğal olarak da ahşapta bulunan) diğer renkleri bastırmasıdır. çok renkli bir ateş için, her biri bir renklendirici ile renk dirilmiş odun veya kurutulmuş talaş karışımı ile işlenmiş birkaç çam kozalağını bir arada kullanmak daha iyi bir sonuç verecektir.

şimdi evde bulabileceğiniz kimyasallara bir bakalım.
    kimyasal/kaynak
    boraks/bazı çamaşır yumuşatıcılarda, hamamböceği ilaçlarında
    borik asit/bazı eczane dezenfektanı
    kalsiyum klorür/yola serpilen tuzlarda, rutubet önleyiciler(ayakkabıların içinden çıkanlardan)
    bakır klorür/satın alabilirsiniz
    bakır sülfat /göztaşı
    lityum klorür/ lityum pillerden (önerilmez)
    magnezyum sülfat /bazı bitki gübrelerinde
    potasyum klorür/tuz ikamesi
    potasyum nitrat /bazı gübrelerde
    potasyum sülfat/bazı gübrelerde
    sodyum karbonat/ çamaşır sodası
    sodyum klorür /sofra tuzu-yemek tuzu (deniz tuzu da işe yarar)

video
    kaynak:12ğ
  • toplum tarafından hep önyargıyla yaklaşılan bi bayan ismi. aynı şey sevtap, serap ve okşan için de geçerli. bu gariplerim çekinirler adlarını söylemeye. toplum direk onları belli bi kefeye soktuğu için isimlerinden nefret bile edebilirler.
hesabın var mı? giriş yap