• bu arkadaşın yerinde olsaydım, istatistiklerimi bozuyor, milli takıma gitmemi zorlaştırıyor, emeğimi çalıyor diye önce, basın önünde güiza denen "gol makinası"na çıkışırdım. baktım hala düzelme yok, ağzını burnunu kırardım maç içinde. sırf bu sebepten ne kadar sakin bir insan olduğu anlaşılabiliyor.
  • çok klasik bir espri vardır;
    horoza sormuşlar tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan diye. horoz "ben sikerim gerisine karışmam" demiş.

alex'in de durumu aynen budur. sürekli birileriyle karşılaştırılır, sürekli kötülenmeye çalışılır, ama alex'in sahada cevabı hep aynıdır. aynı beyefendilik ve mütevazılıkla sahaya çıkar, golünü atar, asistini verir, göze hoş gelen hareketler yapar, futbolu sevdirir. fenerbahçe tarihinin efsanevi futbolcularından biridir. ileride çocuklarıma "ben alex'i canlı izledim" diye anlatacağım kişidir.
  • türkiye'ye gelen her yabancı oyun kurucu ile kıyaslanan; "1 rico paşa 20 alex", "1 lincoln 10 alex" eder gibi söylemlerle yıpratılmaya çalışılan; ancak yıllardır hem kıyaslandığı futbolcuların, hem de bu karşılaştırmaları yapanların eline veren*, kadıköy boğası'nın yanına veya üzerine heykeli dikilmesi gereken futbolcudur.

oynadığı maçlar, attığı goller, yaptığı asistler, orta saha oynayıp gol kralı olması ve tüm bunların yanında kıyaslandığı bazı eski futbolcular gibi çirkef olmamasıyla türkiye'ye daha önce eşi benzeri gelmemiştir.

kendisiyle aynı dönemde oynayan ve kıyaslaması yapılan futbolcularla ilişkisi için:

alex de souza > elano + ricardinho + lincoln + delgado
    (bkz: kandırmayın fenerbahçelileri)
  • kara kara, bu adamın fenerbahçe'den ayrılacağı günü düşünüyorum. takımın sonraki halini bırak, o gün alex'e veda ederken yaşayacağım üzüntüyü düşünüyorum. varsın her sene lorant - aragones çalıştırsın. her sene 5. olalım. yeter ki alex sahada olsun. top ayağına gelince yüzümüzde hafif bir tebessüm belirsin.

büyüksün be alex. hayatım boyunca fenerbahçe forması altında senden daha iyisini izleyebileceğimi sanmıyorum.

gittiğinde de aklımda ne o efsanevi roveşatan, ne cska kalesine gönderdiğin füze, ne de deivid'e yaptığın orta kalacak. aklımda sadece ilk geldiğinde istanbulspor'a attığın golden sonraki mütevazi hareketlerin, ve kadıköy'de oyundan çıktığın her maçta istisnasız bütün stadın ayağa kalkıp bütün gücüyle seni alkışlaması kalacak. o taraftar ki pek çoğuna haksızlık etmiş, sabırsızlıktan pek çoğunu harcamıştır. ama işte sana duyulan o saygı... o saygı ve o mütevazilik aklımdan çıkmayacak.
  • inanilmaz bir yetenek, liderlik, zeka, ozguven, hirs, disiplin, para, san, sohret ve saymakla bitiremeyecegim daha bircok ozelligi olsa hala bu kadar mutevazi olabilir mi bir insan sorusunun yaniti evet alex'dir.

hazir hala futbol oynuyorken 10 numarali cubuklu alex formasini alip en ozel kosede pamuklar icerisinde saklamak lazimdir. keza kendisi kadar ozel ve buyuk bir futbolcuyu 10 numarali cubuklu fenerbahce formasi icerisinde gormek kolay kolay herkese nasip olmayacaktir ne yazik ki.

bu kadar cok degeri bir arada bulunduran ozel bir insani, baska futbolcularla karsilastirmak mumkun degildir. cunku alex sadece bir futbolcu degil bir futbolcudan cok cok daha fazlasidir...
  • o'ndan sonra, o'ndan daha şaşaalı bir isim gelse bile o'ndan alınan verimi alamayacak olmak, 10'un özverisini ve soğukkanlılığını hiçbir futbolcuda göremeyecek olmak şimdiden strese sokuyor beni. bu bir yönden sevindiriyor aslında; alex her zaman akılların ve gönüllerin zirvesinde olacak bu sayede. ama bir yandan da alex gibisi asla gelmeyecek diye düşününce beynim uyuşuyor, şimdiki güzelliklerine bile odaklanamıyor ve kara kara eyvah diyorum, iç çekiyorum.
  • 5 kasım 2009 fenerbahçe steaua bükreş maçının ilerlerleyen dakikalarında, ilerdeki arkadaşlarına pas çıkarmak için fırsat kollayıp rakibin ceza sahasına doğru yavaş yavaş ilerlerken sağdan soldan gelip onu rahatsız eden oyunculara sinirlenmiş, eeeh eytere bea diyerek topa vurmuş ve mükemmel bir gol atmıştır. çat diye topu köşeye yerleştirmesiyle, pozisyon gelişirken "aha sinirlendi, vuracak galiba" diye düşünen biz izleyenlerin kelime dağarcığı vay, oy, uf gibi ünlemlerle kısıtlanmış, suratımıza da salak bir sırıtma yerleşmiştir.
  • unutulmaz maçlarından biri: http://www.youtube.com/watch?v=nioye1hcp54
  • introduction to the football'dan advanced playmaker'a kadar her derste gösterilecek bir videosu için..

http://www.youtube.com/watch?v=ly-jkmf7lke
  • ntv spor'a göre golleriyle zirvededir. fenerbahçe'nin turkcell süper lig , uefa avrupa ligi ve tff süper kupa'da çıktığı 20 maçın 14'ünde forma giyen alex'im* , takımı adına 10 gol atarak sarı-lacivertlilerin en golcü ismidir.

(bkz: http://www.ntvmsnbc.com/id/25018378)

**
hesabın var mı? giriş yap