şükela:  tümü | bugün
 • fosili bulundugu zaman bilim adamlarini dumura ugratmi$ olan, ku$larin surungenlerden turediginin en guzel kaniti, kayitlara gecen ilk tuy kanatli ucan canli. tahminlere gore arkeopteriks tam anlamiyla bir pterodaktil gibi ucamiyor, sadece guclu arka bacaklari ile zipladiktan sonra tuylu kanatlari ile havada suzuluyordu.
 • yaradılışçılar tarafından foyası meydana çıkarılmış bir tür daha. tüyleri vernikle yapıştırmışlar, elle pastiş etmişler diyerek doğruluğuna gölge düşürmeye çalışılmış bu geçiş türünün hakikiliği ortadan yarılmış kaya örneğinin iki yüzününde milimetrik taranması ile ispatlanmıştır. ve fakat sen bunu kime anlatıyorsun? harun yahya ya anlatıyorsun, oktar babuna ya anlatıyorsun. adam seni dinler mi? o dinozor ayak izlerinin yanına insan ayağı kondurmakla meşgul, polonium 218 isotoplarının yarı ömründen 6000 yıl sonucuna ulaşmak üzere rakamları eğip bükmekten yorgun.
 • evrim sürecinin dinozorlardan kuşlara dönüşüm sürecindeki bir tür. çoğu paleontolog tarafından ilk kuş olarak görülür. telekli tüyleri, uçmaya yetecek güçte kanatları ve furculası vardır. ancak bu ilkel kuşun dinozorlara benzeyen özellikleri ağır basar. ağzında dişlere, uzun bir kuyruğa, kanatlarında pençelere ve göğüs kaslarının yeterince iyi sabitlenemeyeceği kadar yassı bir sternuma sahiptir. bu yassı sternum yüzünden çoğu bilimadamı bu hayvanın pek beceriksiz bir uçucu olduğunu tahmin etmektedir. compsognathus ile yüksek benzerlik göstermesi bu hayvanın adı geçen küçük dinozor türünden türediği yolundaki tahminleri destekler.
 • 160 milyon yıl kadar önce yaşamış ilk kuştur. adının anlamı "eski kanat"tır (archaeo=eski, pteryx=kanat). ilk taşılı 1861 yılında bavyera'nın solnhofen kasabasındaki tortul katmanları arasında bulunmuştur. sonraki on yıl içinde 6 örneği daha çıkarılmıştır. archaeopteryx ilk bulunduğunda tüm bilim dünyasını şaşkına çevirmişti zira eğer fosilinin üzerinde bulunduğu kayanın etrafındaki litografik tüy izleri olmasa rahatlıkla küçük bir coelurosaur sanılabilirdi. archaeopteryx kabaca bir hindi boyundaydı. dişlerle kaplı güçlü bir çenesi, üç pençeli kolları,uzun bir kuyruğu ve güçlü bacakları vardı.göğüs kemiğinin küçüklüğü uçmakta pek mahir olmadığını göstermektedir. archaeopteryx o zamanlar sıcak ve sığ bir denizle çevrelenmiş tropikal adacıklarla kain olan,bugünün orta avrupasını oluşturan bölgede yaşamaktaydı. herhalde güçlü pençelerini ağaçlara tırmanmak için kullanıyor; sıcak rüzgarla ağaçlar arasında süzülerek yakaladığı böcekler ve küçük sürüngenlerle; ve belki de denizin ara sıra kumsallara sürüklediği leşlerle besleniyordu.

  (bkz: evrim)
 • ismini bile söylemekte zorlanan bazı tiplerin "evrimi çürütecem ben" diye malum safsata sitelerinden kesip yapıştırdıkları ve evrim yok diye ahkam kestikleri, çeşitli özellikleri ile kuş çeşitli özellikleri ile de sürüngen olan, bu özellikleri ile evrim teorisine göre yüksek olasılıkla sürüngen- kuş geçiş formu.
 • tam adı archaeopteryx lithographica'dır.
 • modern anlamda bir kuş olduğunu söylemek imkansız:

  kuşlarda olmayan uzun ve kemikli kuyruğu, kanatlarında pençeleri, gaga yerine dişleri vardır. bunlar tipik dinozor özellikleridir. eğer archaeopteryx fosillerinde hiç tüye rastlanmasaydı kendisini hep küçük bir dinozor olarak bilecektik. zaten ilk bulunan beş örneği de öyle sınıflandırılmış, hatta ilk başta compsognathus'la karıştırılmış: o da tavuk büyüklüğünde ve benzer yapıda ama tüyü olmayan (veya tüylü örneğine hiç rastlanmamış) bir dinozor.

  archaeopteryx'i dinozorlardan ayıran ve modern kuşlarla ilişkisini ortaya çıkaran temel özellikler ise (tüylere ek olarak) kuşlarınkine benzer lades kemiği* ve kuşlarınkine benzer yapıda ayaklar.

  lades kemiğinin karşılaştırılması (en sağdaki "columba", güvercin oluyor):
  http://upload.wikimedia.org/…furcula_evolution4.png

  kuş tarzı ayakları hakkında şuradan fikir sahibi olunabilir:
  http://www.abc.net.au/…ab/dinobird/img/archaeop.jpg
  (yuarıdaki resimdeki tüyler sanatçının yakıştırması değil, fosili böyle)

  fosilinin modern bir kuşun iskeletiyle karşılaştırılması:
  http://www.talkorigins.org/…haeopteryx/arc-bird.jpg

  fosilin kendisi:
  http://www.skyhighhobby.com/…rchaeopteryxfossil.jpg
  başka bir örnek:
  http://static.guim.co.uk/…haeopteryx-fossil-004.jpg
 • bu yaratığın modern bir kuş olduğunu ve benzeri şeyleri iddia eden kişinin kariyerini wiki tek cümle ile şöyle özetlemiş:
  hendrik "hank" hanegraaff (born 1950) also known as the bible answer man is an american author, radio talk-show host and advocate of evangelical christianity.

  adam biyolog değil, paleontolog değil bildiğin dinci, böyle şeyler demesi doğal, ancak değersiz.