şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sosyoloji)
 • (bkz: pozitivizm)
 • aslında bir matematikçidir. onu pozitivist yapan en önemli özelliği de budur. genç yaşta okulunu gereksiz gördüğü için bırakmıştır. saint simonla beraber çalışmış aslında onun sekreterliğini yapmış ve daha sonra araları bozulmuş (bkz: saint simon) ve sonra tek başına çalışarak sosyoloji bilimini kurmuştur.
  ilk önce sosyolojiye "sociophysics" adını vermeyi kararlaştırmış, bu isim alman bir bilimadamı tarafından çalınınca "sociology" ismini vermiştir. sosyal dinamiklerin ve sosyal statiklerin ne olduğunu kavramaya çalışmıştır ve spekülatif felsefeden ayrılmıştır. at gözlüğü takan birisi diye çağırılmayı hakketmeyen bir sosyologtur. bugünkü sosyal bilimlerin metodolojisini "gözlem, deney, karşılaşırma ve örnek çalışma" kuran bilim adamı kendisidir. endüstrileşen toplumu hem bir gelişme hem de bir tehlike olarak görse de saint simon gibi toplumu sosyologlarla sanayicilerin beraber yönetebileceğini düşünmütür.
  toplumların teolojik basamaktan, metafizik basamaga, son kertede de pozitif basamaga gececegini düsünerek sosyal evrimciligin de öncüsü olmustur. bilimler hiyerarsijisini aciklayan (bkz: saint simon) kisidir. toplumu bir arada tutan öncüllerin dil, din ve işbölümü olduğunu söylemiş ve emile durkheim (bkz: emile durkheim)'a ilham vermiştir.
  hayatının son döneminde, ruh sagligi kısmen bozulmuş, kendisini bir tür din adamı olarak görmeye başlamıştır. aslında bu comte'un bilimin, günümüzün dinlerinin yerini alacağı anlayışıyla uyuşan bir görüş olsa da son derece ilginç ve hatta radikaldir. ruh sağlığının bozulmasında karısının kendisini terk etmesinin de önemli bir etkisi bulunduğu söylenir.
 • sosyoloji'yi bir dine cevirmek istemistir. onem verdigi sosyologlarin heykellerini yaptirmis, onlarin basina da kendi heykelini koymus, kendini bir cesit sosyoloji tanrisi ilan etmis ve delirmistur. bu davranisiyla sadece kendisinin degil, sosyololojinin de sayginligini altust etmistir. bu dine de `socialatry` ismini vermistir.

  yanlis anlasildigini iddia edenler de vardir.
 • sosyolojiye bakis sistemi surekli emile durkheim'le karsilastirilan, kanimca durkheim tarafindan dumur edilen, ismini sosyolojinin babasi olarak tarihe kazimayi basarmis sahis
 • " bir $eyin niçinine değil nasılına bakarız "sözünün sahibi..
 • insanın çocukluğunda ilahiyatçı,gençliğinde metafizikçi,yetişkinliğinde bilim adamı gibi düşündüğünü söyleyen filozof
 • sanayi toplumu hakkındaki fikirleri pek ciddiye alınmamış olan fransız düşünür.sermayenin belli bir kesimin elinde toplanmasının doğru olduğunu savunan comte,düşük bir sosyal sınıfa mensup işçinin ahlaklı davrandığı takdirde bu alternatif düzende* üst sıralarda olabileceğini belirtir.bir tür “gönüllerin şampiyonu” önermesi ile kapitalist düzeni köşeleri yuvarlatılmış dikdörtgen misali yutturma amacı taşıdığını düşündüğüm bu görüş sanayi toplumuna iyimser bir bakış açısı olsa gerek...ama hakkını yememek lazım sanayi toplumu konusu dışında özellikle din ve sosyoloji üzerine önemli kuramlar geliştirmiştir kendisi...
 • mezar tasinin uzerinde su yazi vardir: ilke olarak ask,temel olarak duzen,amac olarak da ilerleme.
 • hababam sınıfı romanındaki felsefe hocası, ondan esinlenilerek öküz kont lakabıyla onurlandırılmıştır.
hesabın var mı? giriş yap