şükela:  tümü | bugün
  • 21. yy'da çaresizliğimizin utanç vesikası olarak, tarihin kara sayfalarında her daim hatırlanacak son karesiyle bizi nefessiz bırakan bir melek.
  • liberal bir dava uğruna ölmüştür. ırkçılıktan, ranttan öldürülmemiştir.
  • ölümüyle insanlık turnusoluna dönüşen, rahmetli yavrucak.

fotoğrafı, ölen tüm masum yavrucakların simgesi olmuştur.

oğlum, acın hep sızlayacak bende. kılıç yarası gibi, geçse de izi kalacak, arada sızlayacak hep.
  • ölümüyle insanlık turnusoluna dönüşmemiştir. ölümü, akli dengesi yerinde insanların 99%'unu az ya da çok kötü etkilemiştir.

bir bebek cenazesi ya da tabutu önünde hala gaddar kalabilecek insan sayısı türkiye gibi kenef deliği bir ülkede bile çok azdır, öyle olduğunu umuyorum ve aksi olduğunu da sanmıyorum.

fotoğrafı zihinlerde kalacak olsa bile, pratikte kısa sürede unutulacaktır. bugün aylan'a üzüldüğünü söyleyip insanlara lanet eden insanların çoğunluğu, yarın aylan'ın doğduğu, terk etmek zorunda kaldığı ve defnedileceği kobani'den bahsedildiğinde saçma sapan geri zekalı hezeyanlar yaşayıp, "ayn el ara diyeceksin kobane de neymiş" diye irin kusacaklardır.

hakkında hiçbir şey bilmeden nefret ettikleri kobani'de doğmuş, oralı bir çocuğun ölümüne şahit olmaları, bu ölüme üzülmeleri bile onları içlerindeki irinden kurtaramayacaktır.
  • kırmızı üstü, mavi şortu, o minik ayaklarıyla yüreğime basa basa cennete giden çocuk.

böyle zamanlarda cennetin gerçekten olmasını diliyorum. ama sadece çocuklar için olsun cennet. sadece çocuklar girsin o büyük beyaz kapılardan. bu tarafın tüm kiri, pisliği kalsın bu tarafta. elinde şekerlerle balonlarla başka çocuklarla buluşsunlar. öyle uzun uzun yeşillikler olsun. salıncaklar, parklar, deniz olmasın, belki küçücük bir dere... büyük olan hiç bişey olmasın. herşey küçük olsun. annelerini özler o yaşta çocuklar anneler gelsin görsünler sarılsınlar, koklasınlar... huzurlu huzurlu koyunlarında uyusunlar... anneler gitsin. uyanınca tekrar oynamaya başlasın çocuklar... herşey çocukların istediği gibi olsun. herşey çocuklar gibi olsun...

oğlum benim. içimi yaktın... sıyrılan belinden öperim. çocuklar en çok ordan gıdıklanır.
  • babasının ablası kanada'da yaşamaktaymış. eşini ve iki çocuğunu kaybeden babaya kanada sığınma teklifi vermiş. ailesinin cenazesini kobane'ye geri götürecek olan baba ise bu teklifi kabul etmeyeceğini ve kobane'de yaşamaya devam edeceğini söylemiş.
    acısı çok taze ve ağır, ama umarım bu teklifi kabul edebilir bir gün.

edit: halanın verdiği röportajla birlikte daha önce kanada'ya sığınma için başvuruda bulundukları fakat kanada'nın reddettiği ortaya çıkmış. kanada hükümeti "belgeleri eksikti" diye savunuyor bu durumu. aylan öldükten sonra belgelerin eksikliğinin bir önemi kalmamış sanırım ki babaya sığınma teklifini kendileri vermişler.
    her şeye rağmen bu teklifi kabul etmesini diliyorum babanın. umarım ablası onu ikna eder.
  • yavrucak.
  • maddi manevi menfaatinin yanında ahlaki değerlerin esamesini okumayan kahir ekseriyetin timsah gözyaşlarına sebebiyet vermiştir.
    noldu ki... kardeşinin tırnağı kırılmadı, dayoğlunun saçı dökülmedi, eltinin yeğeninin kolu kırılmadı, toprağının evi yıkılmadı, hemşonun işi bozulmadı. biraz duygusallığa ihtiyacın vardı, üç beş film izleyeceğine birkaç kareye baktın.
  • ölümüne sebep olanlar kahrolsun. bu kadar kötü mü dünya?