• bülent ersoy'a diva denilen bir piyasanın içinde kalmayı reddettiğini düşünüyorum. birazcık tsm zevki olanlara hararetle tavsiye ettiğim özellikle "bir nigah et kahrile" yorumu mutlaka dinlenilmesi gereken bir ses. ancak safiye ayla ile filan kıyaslanabilir
  • 1990 yılında türk sanat müziği dalında yeni besteler çıkmıyor diye trt yarışma açmış, yarışmada aday olan bütün şarkılar trt sanatçıları tarafından seslendirilmişti. bestesi osman babuşçu, güftesi güzide taranoglu'na ait kanımda kıvılcım adlı şarkı birinci seçilmişti. şarkıyı okuyan ise, o zamana kadar adı duyulmamış olan ayşegül durukan idi. tabii, trt o zamanlar tek televizyon yayıncısı durumunda (magic box, star 1 televizyonu gibi şeyler yeni yeni konuşuluyordu). dolayısıyla o tarihte ülke nüfusu kaç milyonsa hepsinin gönlüne girmişti o yarışmayla ayşegül durukan.
    vakur duruşuyla, sesinin ve yorumunun güzelliğiyle hepimizi etkilemişti.

sonra eşinin işleri dolayısıyla abd'ye gitti. gitti de, meydanı sanatçılığı ayağa düşüren garip yaratıklara bıraktı.
  • kanimda kivilcim sarkisini ilk soyleyen tsm sanatcisi. bu sarkiyla bir yarismaya katilip birinci olmustu. en son bir nostalji albumu cikartmisti*. su anda esiyle beraber amerika'da yasamakta.
  • turk sanat muziginin en iyi seslerinden ve yorumcularından biri olabilecek yetenege sahipken herşeyi bırakıp amerika'ya yerleşmiş tsm sanatcısı
  • az önce radyo 4'te bir şarkısını anons ederlerken tayfun yönlü'nün "merhumeden dinliyoruz." dediği sanatçı.

umarım deneyimli ve sempatik sunucumuzun dili sürçmüştür yanlışlıkla. yoksa çok üzüleceğim.

eklemenin eklemesi: çok şükür, tayfun bey de yanlış bilgilendirilmiş. ayşegül durukan amerika'da yaşamaya devam ediyormuş. eşi emekli olunca umarım dönerler de yeni albümlerini dinleyebiliriz.
  • "aşkınla sürünsem yine aşkınla delirsem" diye kapısında şarkılar söylemek istediğim,

pek çok bayan solistin kafalarını geriye atarak, tıpkı kendisi gibi gırtlak titretmeye çalıştığı,

ne yazık ki ayağındaki bri aksama yüzünden vitrin meraklısı yapımcıların kendisine pek yüz vermediğini düşündüğüm ve sırf bu nedenle ekranlarda fazlaca yer verilmediğini düşündüğüm ilahe!..

dön de bir albüm daha armağan et bizlere ey muhteşem sesli kadın!..
  • çok da hoş, zeki bi ifadesi olan, sarışın mavi gözlü, güzel bi kadındır.
  • amerika'ya yerleşen ve belki de kendince en iyisini yapan ama biz türk müziği dinleyicilerini kolu kanadı kırık koyan solist. meydan muazzez ersoylara, sibel canlara, sonrasında da şevval samlara, zaralara kaldı...

dün akşam buldum nihayet, rahmetli selahattin pınar ve rahmetli mustafa nafiz ırmak'ın "aşkınla sürünsem yine aşkınla delirsem" şarkısını başa alıp alıp dinliyorum o'nun sesinden. bir görsem; "bu şarkıları okumaya cesaret edemeyecek 'azsolist' 'bağyanlarımız' ya da yora yora bir haller olacak divalarımıza bizi terkettin ya; ne diyeyim size sayın durukan?!?" diye sitem edeceğim. varsa, benden yana hakkım helal olsun. allah razı olsun, sırf bu şarkıyı bile böyle okuduğunuz için!..

umarım sizi gene dinleriz yeni çalışmalarınızda.
  • afyon'lu bir mermer zenginiyle evli olup, çocuklarından biri engelli imiş. türkiye'ye geri dönüp sanatına devam etmeyi çok istemiş lakin geri kafalı bir eşe ve arkasında bırakamayacağı bir çocuğa sahip olduğu için dönememiştir.

* ile tanıdıktan sonra hikayesini sağlam bir kaynaktan dinlediğimde gözlerimden birkaç damla yaşın dökülüverdiğini bilirim. üstadların dediğine göre * o'nun gidişiyle bir güneşi kaybetti. ben ise hiçbir şey söyleyemeden iç çekip ağlıyorum. bir insan bu kadar sevilir mi yahu...
  • benim gözümde gelmiş geçmiş en iyi bayan tsm sanatçısıdır. bu kadar iddialı konuşuyorum çünkü ne müzeyyen senar ne muazzez abacı ne de bir başkası, başka hiçbir ses ruhuma bu kadının yaptığı gibi etki edemiyor. onun o eşsiz sesindeki o daim hüzün, seslendirdiği o muhteşem tsm eserlerine muazzam yakışıyor.

ne olurdu sanki gurbet ellere varmasaydı, sevenlerini o güzel sesinden mahrum bırakmasaydı.
    aradan uzun yıllar geçti, belki daha nice uzun yıllar geçecek ama ben onun memlekete dönüp sevenlerine son bir armağan vereceği günü bekliyor olacağım.
hesabın var mı? giriş yap