• şan şöhret arzusundan uzak, tasasız bir türk halk müziği sanatçısıdır.
    yanlış bilmiyorsam albümü bile yok.
    kendisine allah uzun ömür versin.
    sadece trt'de bir de ara sıra erzurum erzincan gibi doğu illerinde düzenlenen organizasyonlarda söylediği için kendisini canlı olarak seyretmek kısmet olmadı.
    zaten konser vs o sularda hiç gözü olan birisi de değil...

https://www.youtube.com/watch?v=y-v8h7ukd2w&t=145s

bu videoda aysun ablamız erzincan kemaliye'de halka açık konserde yeşil kurbağalar isimli türküyü yorumluyor.
    gece gece denk geldim. uykularımı kaçırdı, keşke orada ben de olsaydım dedirtti.

edit:imla
  • trt istanbul radyosu sanatçısı olan aysun gültekin, türküleri doğru yorumlayan, kendine özgü edası, sesinin derinliği ile kendine hayran bırakan, türkiye'nin en iyi kadın türk halk müziği icracılarındandır.
  • yaşayan en büyük halk müziği icracılarındandır. kendine özgü yorumu ve insanı alıp götüren, türküye girdiği anda nefesleri kesen güçlü ve (başka bir kelimeyle anlatılamaz) yanık bir sesi vardır. bu nazik ve mütevazi anadolu kadınını dinlerken ben gözlerimin dolmasına engel olamıyorum. böyle büyük bir sanatçının halk tarafından hemen hiç tanınmaması ise kahredici bir durum tam anlamıyla. bir yandan da ortalıkta "ben gençlere türküleri sevdiriyorum" diye dolaşan dallamalar yok mu delirmek işten değil yani.
  • "en büyük hayalim bir adet solo albüme sahip olmak" diyen, türkiye'nin en büyük kadın seslerinden birisi.

böyle bir insanın bir tane solo albümünün olmamasının, kültürel yozlaşmamızı fevkalade bir şekilde anlattığını düşünüyorum.
  • hem böyle bir sanatçı olacaksınız, hem de bu kadar mütevazi olacaksınız. ne paraya, ne şöhrete temayül etmeyen nadide insan. kendine has sesi ile yeri dolmaz şeker insan.
  • haddim midir bilemem ama her dinleyişimde ablacım iyi ki varsın diye içimden geçirdiğim muhteşem bir sese ve harika bir kişiliğe sahip hanımefendi. dönemine yetişemediğim seslere üzüldüğüm kadar döneminde dinlediğime seviniyorum.
  • ben bu kadını yıllardır televizyonda görürdüm de, "belkıs akkale amma zayıflamış" diye düşünürdüm. tarzı, tavrı ve sesi ile gönlüme taht kurmuş halk müziği sanatçısı.

http://www.youtube.com/watch?v=u7njqhvsufg
  • ne kadar kibar, naif, iyi yürekli olduğu dışarıdan anlaşılamayabiliyormuş demek ki dedirten sanatçı.
    ve de hûma kuşu gibi yükseklerden seslenir, yâr koynunda bir çift suna beslenir...
  • yorumuyla ve duygusuyla, türkiye'nin dişi neşet ertaş'ı.
  • emel taşçıoğlu ile birlikte, sesinin tınısı varlığını eşsiz kılan en iyi sanatçılardandır.
    yorgunluğa yüreği olmayan dinlemesin. yürek yorar çünkü sürekli sırıtan bir dünya algısına sahipseniz.
    yabancısı olmadığınız bir şeyse duyumsamak; o vakit dinlemekten kendinizi alamayacağınız tartışmasızdır.
    emel taşçıoğlu kadar rahat ve gülümseyen bir ifadesi yoktur. daha çok türküyü yerine göre yücelten bir sertliği vardır sesindeki acının.
hesabın var mı? giriş yap