şükela:  tümü | bugün
 • stres giderici, abanilasi, en bas tonlu bateri komponenti.
 • davulun en büyük parçası. sağ ayakla (solak olmayanlardan bahsediyorum), pedalla çalınır. davulun en pes sesli parçasıdır.
  "bass drum" ya da "grosse caisse" (fransızca'dır, "gros kes" okunur) de denir.
 • (bkz: battaniye)
  (bkz: yastık)
 • (bkz: grosse caisse)
 • bir konser esnasında, geçişlerde düzenli aralıklarla çalındığında, seyirciyi gaza getirme özelliğine sahip davul parçalarından bir tanesi.
 • kros olarak da bilinen *, davuldaki en büyük davul. ayrıca ayak-bacak gücüne maruz kalması dolayısıyla, dengesiz davulcuların en çabuk patlattıkları davul aksamı. stüdyo davullarında bu elemandan düzgün bir ses almak mümkün değildir. davulun yapıldığı malzeme, deri tipi gibi olaylar cross'un sesini son derece fazla etkiler. ayrıca içi boş bir kick, ramazan davulu gibi uzun sustainli bir ses vereceğinden, genelde içine köpük, battaniye, yastık, kazak gibi materyallerin sokuşturulması söz konusudur.ayrıca soundcheck esnasında ilk check edilen enstrüman olan davulda ilk sesi ayarlanan elemandır aynı zamanda. kayıtlarda kick'in tonunu tutturmak, ve bas gitara yutturmamak ise apayrı bir karın ağrısıdır.
 • bir veya iki* pedalla calinan, yere dik pozisyonda duran, ayara gore cikiciki, dibidibi, rapadaba sesleri cikarabilen bi nevi davul.
 • kimi zaman adı kros diye söylenir. ama yanlıştır; (bkz: #602436)
 • genelde studyolarda icine yorgan yastik vs. tikilan hededir.
 • orkestralarda fi tarihinden beri timpani çalıcılarının mekanının bir köşesinde duran bu alet, swing era'ya beş kala davulcuların "lan dur şunu bi ayağımın önüne koyayım arada bi tekmelerim* atraksiyon olur." diye düşünmeleriyle bugün herkesin aklındaki "bateri" imajının oluşmasının startını veren alettir. sonradan davul pedalı icat edilmiş, daha sonra kesmeyince twin pedal icat edilmiştir. tabi bu twin pedaldan önce iki bas davulu yan yana koymayı çoğu kişi akletmiştir. "düzenli aralıklarla" sözü eğer her vuruş başında diye çevrilebilirse seyirciyi gaza getirmekten çok "ulan ananızkym yeter kulağımı şeettin" diye ben dahil birçok kişiye söylettiği klinik olarak onaylıdır. tabi bu hareketi dave lombardo veya x grubunun y karizmatik davulcusu yaptığında önünde eğilecek birçok insan da vardır, aynı zamanda mod mekan bok püsür de denklemdeki değişkenlerdir, böyle tuhaf bir yapısı vardır. bas gitaristin tamamen bağımlı olduğu alettir, davulcu-basçı kavgaları da eğer aynı habitatı paylaşmıyorlarsa %80 ihtimalle bundan kaynaklanır. kros denmesi tamamen yanlış değildir (bkz: kros). ancak bildiğin davula "kros", "gros", "groskes" vs. denmesi imho gayet gereksizdir.

  davul setinin trampetten sonra demirbaş listesinde 2. sırada olan bu alet, raymond herrera kişisi doğduktan sonra bir daha eskisi gibi olmamıştır, zira dünya bas davulla riff yazma eylemini görmüştür, sonrası ise muamma..

hesabın var mı? giriş yap