şükela:  tümü | bugün
 • motivasyonu düşük bir arkadaş grubu ile bir hafta boyunca 36 saatte 2-3 saat uyku sürekli ayakta çalışmaktan ayaklar nasır bağlar, tüm eklemler ağırır, üzerine çıktığın juride kendinden bir parçayı bırakarak verdiklerini konu ile ilgisiz, veya yetersiz bulunması ile biten moralin verdiği 0 noktasına varmak.
 • hayatta uğramaktan en çok korkulan yer. başarının insanı yükselttiği özgüven düzeyini yerle bir eden * bir sarsıntı.
 • korkusuyla beraber insanda performans kaygısı oluşturan, seri halinde başa geldiğinde insanda panik atak ve ileri seviye psikolojik rahatsızlıklara sebebiyet olabilen durum.
  başarısızlık bireye göre değişebilir. benim öyle bir kaygım yok, rahat adamım ben diyenin bile korktuğu bir çöküş senaryosu bir rezil oluş hikayesi vardır. bu durumun etki şiddeti aileye ve yetişme tarzına göre değişebilir.
 • herkese göre değişen;
  referans noktası olmayan;
  olumlu bakıldığında mutlak başarıya götürecek;
  nedenleri incelendiğinde ve fark edildiğinde insanı büyüten;
  hayatın olmazsa olmazlarından olan kavram.

  ve çok ilginç bir şekilde; başarısızlık hissedilenin hedefi değiştirildiğinde;
  her an başarı olma olasılığı vardır.
  örnek:
  yolculuk takvimi: 2 günde c noktasına varılacak.
  ama 2 gün sonra ancak b noktasına varıldı. sonuç: başarısızlık.
  bir dakika; bir bakalım b de neler varmış? evet b de olmak çok zevkli. o zaman bu başarıdır; başarısızlık değil...
  (bkz: her işte bir hayır vardır)
 • "hayatin her doneminde her insanin magruz kaldigi durum" kalibiyla sıkca duyulan/sahit olunan kanimca sabirdan baska ilaci olmayan bir kavram.
 • her gerçek başarının temelinde yatar. hiç başarısızlığa uğramadan yükselmek, tecrübesizlik yüzünden ilk başarısızlıkta daha yüksekten düşmek anlamına gelecektir. her başarısızlık edison'un bakış açısıyla ele alınmalı, yapılabilecek yanlış sayısını azalttığı düşünülmelidir.
  (bkz: polyanna mode on)
 • gerçekte olmayan kavram. başarısız olmak da bir başarıdır aslında. başarısızlık başarısız olmayı başarmaktır.
 • başarısızlık neler başardığınızla çok da alakası olmayan bir histir. sizi seven arkadaşlarınız, doğru düzgün bir işiniz, mutlu bir ilişkiniz olabilir, kısacası bir hayatı "iyi" yaptığına inandığımız şeylere sahip olabilirsiniz. istediğiniz yerde istediğiniz gibi eğlenecek kadar paranız vardır. evinizde ve işinizde huzurunuz vardır. herşeyiniz tamdır dışardan bakılınca. ama siz eksik olanı bilirsiniz. "bir gün mutlaka yapacağım" dediğiniz şeyi yapamamışsınızdır. kendinize belki de fazla safça çizdiğiniz yolun dışında kalmışsınızdır. o bir gün gelmeyecek artık bilirsiniz. o yola girmek için gerekenleri yapamamış, gereken olamamış olmak peşinizi bırakmaz. hep geriye dönüp keşke diyeceğinizi bilirsiniz. keşkeler başarısızlığın kardeşidir. keşkeler yüzünden, elinizdekiyle mutlu olmayı beceremezsiniz.
 • yaşadığımız günlerde sonuca göre verilen bir hüküm olduğundan sürekli istatistiki verilerle ölçülmeye çalışılan mefhum. bana göre mevhum. aslolan ne yaptığın değil nasıl yaptığındır bağlamında baktığımızda başka insanlara kasti zarar vermeksizin doğru bildiğiniz yöntemlerle bir gaye güdüyorsanız hiçbir anlamı olmayan kavramdır. böyle bir durumda başarısızlık söz konusu olamaz. başarmışsınızdır.
 • gurur incitebilen kötü durum.işe çok heves ile başlayıp hemen ardından affedilemeyecek bir başarısızlık sadece gurur incitir.bu durumda kaybedilenlere üzünülmez.sadece gurur incinir.

hesabın var mı? giriş yap