hesabın var mı? giriş yap

 • türkçeye çevirenin iq'sunun tek haneli olduğu kesin olan test.

  "yarasa ile top" derken ne alaka diye düşündüm sonra bat'in hem yarasa hem topa vurulan sopa olduğu aklıma geldi

  trajikomik

  edit : haha ntv sakinleri ekşiyi takip ediyorlar herhalde. ilk soru başlık açıldığında "bir yarasa ile topun toplam fiyatı" şeklindeydi. şimdi baktım bir sopa ve top olarak düzeltmişler

 • yanlış oldugunu ben de kabul ediyorum.

  padisah kovulmamış, aksine ardına bakmadan kaçmıştır.

 • acikliyorum:

  1. ordu icerisindeki anti-tayyip subaylar, gizlice tayyip'in tarafinda olan subaylar tarafindan gaza getirilmistir. bu subaylara, 15 temmuz 2016 darbesi haberi verilmis, ve bu darbe sirasinda onlara dusen gorevler anlatilmistir (kopruyu kapatmak, trt'yi basmak).

  2. ordunun tamamina yakini darbenin arkasindaymis gibi gosterilmis, her ust rutbeli subayin bir gorevi varmis gibi yapilmistir. meclisi ele gecirecek, tayyip'i tutuklayacak olanlarin baska subaylar oldugu soylenmistir.

  3. yeri ve zamani gelince, bu anti-tayyipci subaylar 'uzerlerine duseni' yapmislar, fakat diger subaylar (planlandigi gibi) yapmamislardir. dolayisiyla darbeciler got gibi kalmislardir.

  4. ellerinde darbeyi gerceklestirebilecek kadar guc olmayan darbeciler, durumun vahametini anlamis ve (normal bir darbede olmasi gereken) meclisi ele gecirme / tayyip'i tutuklama ya da oldurme islerini de yapmaya girismislerdir.

  5. bu sebeple, ellerindeki sinirli gucle meclis binasina ve tayyip'in (coktan terkettigi) marmaris'te kaldigi otele umitsizce saldirilar duzenlemislerdir.

  6. bir darbede "ilk yapilmasi gereken" seyler olan meclisi ve sivil lideri ele gecirme operasyonlarinin hem saatler sonra, hem de son derece zayif bir sekilde yapilmaya calisilmis olmasinin sebebi budur.

  ================

  sonuc:

  plan son derece basarili bir sekilde islemis, ordudaki anti-tayyipciler alenen ortaya cikarilmis, ve tayyip'in eline "artik istedigini yapabilirsin, istedigini as istedigini kes" seklinde bir koz verilmistir.

  plan tiyatro mudur? halk, polis, ve darbeyi yapanlar seviyesinde degildir. son derece gercektir. catismalar, olumler gercektir.

  fakat daha yukari gidildiginde, tayyip seviyesinde planlidir, tiyatrodur.

 • yıllıktan anlaşılıyor ki o dönemlerde çağdaş üniversite öğrencileri siyasi baskılara sadece sözlü olarak ve başlangıç seviyesinde maruz kalıyorlar ve bu baskıları sadece tiye alıyorlarmış.

  o insanları değil, tüm insanları kastederek söylüyorum ki; bu tiye alma tavrının bedelini çok ağır ödüyoruz ve ödemeye devam edeceğiz.

  yapamazlar denilen her şeyi yaptılar ve yapılamaz denilen diğer tüm şeyleri de yapmaya devam edecekler.

  yobazlar yıkmadan, yok etmeden pes etmezler. binlerce yıl kin güder ama yine de yakıp yıkmak için örgütlenir, geri gelir, kaldıkları yerden devam ederler.

  tiye alıp eğlenirken unutulan şey de bu olsa gerek...