• sözlerin tamamı şöyledir ..

benim hala umudum var
    isyan etsem de istediğim kadar
    inad etsem bile bırakmazlar sahibim var
    benim hala umudum var
    seviyorlar bazen soruyorlar
    hayran hayran seyret ister katıl ister vazgeç

güzel günler bizi bekler
    eyvallah dersin olur biter
    boyun büküp önünde
    ağlasam sessizce
    şu garip gönlüm affolur mu?
    bu firtina durulur mu?
    benden adam olur mu?
    korkarım, aşka zararım dokunur mu?

elveda sana yeter tamam
    bitsin artık bu dram bu fotoroman
    ham meyvayız hala koparmışlar dalımızdan

güzel günler bizi bekler eyvallah dersin olur biter
    güzel günler bizi bekler eyvallah dersin geçer gider
    bıraksam kendimi şöyle oh ne rahat
    bu da geçer gülüm yaşamana bak

alınacak dersler var sorulucak sorular bu da geçer gülüm bizden bu kadar

benim hala umudum var
    inat etsem bile bırakmazlar sahibim var
  • bu şarkı umuttan bahsediyor gibi görünüyor, ama aslında o kadar umutsuz ki. ağzından çıkanlar ile ruhunun söylediği bir değil. bir kendini kandırma şarkısı. kendini kandırmak için kullandığı sözleri sıralıyor. kandırmacanın tarifini veriyor. umudum var diyor, eyvallah dersin olur biter diyor, güzel günler bizi bekler diyor, bu da geçer gülüm diyor, ama bu sözlerin işe yarayıp yaramadıkları belli değil. sadece sıralıyor kandırma sözcüklerini. "kırk defa söylersem belki olur" üçkağıdına sığınmaya çalışıyor. boynu bükük, sessizce ağlarken gönlünün affolup olmayacağın, denizlerin durulup durulmayacağını, adam olup olmayacağını merak ediyor* ve aslında bunların hiçbirinin olacağına inanmadığı sesinden belli. "isyan etsem bile" diyerek isyan etmediğini ima etmeye çalışırken bile isyan ediyor aslında. hüzünlü gülümseme gibi, iyi gibi görünmeye çalışıp içten içe ne kadar paramparça olduğunu gizlemeye çalışıyor. kelimelere dökülmemiş bir itiraf. sözlerine değil de, sözlerin nasıl söylendiğine dikkat edildiğinde şarkının bütün samimiyeti ortaya çıkıyor. umutsuzluk daha güzel hissettirilemezdi.

-benim hala umudum var.
    +yalancının?
  • eyvallah dersin olur biter..
  • gün geçmiyor ki bir dizimiz daha yaratıcılıktan ölmesin..

başroldeki kızımızın adı umut
    dizinin adı ise malum..

ama bu sonsuz yaratıcılığın en şahane örneği şüphesiz, 2010 yapımı olan gönül ferman dinlemiyor dizisine aittir..melek baykal'ın rol aldığı bu dizide tahmin edildiği üzere başrol kadınımızın ismi "gönül" anlaşamadığı erkek karakterin adı ise "ferman"dır..

(bkz: allahını seven üstüme toprak atsın)
  • esas oğlanın 89'lu olduğunu öğrenince oturup ağladığım dizi.

(bkz: nasıl geçti habersiz o güzelim yıllarım)
  • insanın içinde naneli şeker yiyip de derin bir nefes almış tadı yaratan parça...
  • birçok kere yazılmıştır sözleri, yine de hatırlayalım:

benim hâlâ umudum var
    inat etsem bile bırakmazlar
    sahibim var

bir daha okuyalım. bir daha, bir daha.

seviyorlar, bazen soruyorlar
    hayran hayran seyret
    ister katıl ister vazgeç

güzel günler bizi bekler
    eyvallah dersin olur biter
    boyun büküp önünde
    ağlasam sessizce
    şu garip gönlüm
    affolur mu?

bir diyalog gibi değil mi?

elveda sana yeter tamam
    bitsin artık bu dram bu fotoroman...

kâh kişinin kendisiyle diyaloğu, kâh âşığın sevdiceğiyle, kâh abidin mabuduyla, kâh çırağın ustasıyla, kâh öğretmenin öğrencisiyle diyaloğu. en çok da çırağın ustasıyla. benim hâlâ, hep, daima, sonsuz umudum var. ölümsüz bir şarkı.
  • inatla ve inatla bir züğürt tesellisinden daha öte bir şeyi ifade etmesini dilediğim cümle.

ülkemde her allahın günü yaşanan , anlam veremediğim ama kabullenmek durumunda olduğum olayları okudukça, gördükçe, yaşadıkça, gönlüm kırık olarak bunu tekrarlıyorum her gün; bir dua misali.

benim hâlâ umudum var ; 9 ay taşıdığım bebeğimi klimaların arıza yapmasından dolayı kaybedebilirim. ama zaten bebeğim prematüre ve yaşama ihtimali düşük, ben yenisini yaparım.

benim hâlâ umudum var ; 20 kişi bana tecavüz etse ve lanet olası kızlık zarım bir zarar görmese, hayatıma kaldığım yerden hiçbir şey olmamışçasına devam edebilirim.

benim hâlâ umudum var; annemle beni bir gece vakti kaçırsalar, beni öldürüp annemi sağ koysalar, faillerim birkaç yıl içinde salıverilse, geride kalanların can güvenliğinden kimse endişe etmez.

benim hâlâ umudum var ; çocuk yaşımda arkadaşlarımla beraber baklava çalsam, yıllarca içerde kalsam, hortumcuların ülkeyi boşaltıp kaçmalarına seyirci kalan hukuka saygımı bir an olsun dahi yitirmem.

benim hâlâ umudum var ; her allahın günü birileri beni ve hemcinslerimi “ senin ..mına korum” diye kendi cinsel organıyla taciz de etse, beni yıldırmaya da çalışsa ben bilirim ki bu sözden öteye geçmez.

benim hâlâ umudum var ; hayalimdeki bölümü bin bir güçlükle kazanıp okuldan mezun olunca , ilgisiz bir işte çalışmak zorunda kalsam da bir iş bulmuş olmak beni mutlu etmeye yetmelidir.

benim hâlâ umudum var ; inandığım şeyler uğrunda bazıları beni aşağılasa da, bu benden , insanlığımdan bir şey eksiltmez.

benim hâlâ umudum var; ülkem bir deprem ülkesi de olsa, deprem öldürmez, bina öldürür, ölen ölür kalan sağlar bizim olur.

benim hâlâ umudum var...
  • mazharın söyleyiş tarzı ve sesinden dolayı bende ters etki yapan ve hemen her seferinde ağlatan şarkı..
  • her sey cok guzel olacak soundtrackindeki sozlu 3 sarkidan biri. her eve lazimdir.
hesabın var mı? giriş yap