• yıldırım demirören in başkanlığı döneminde başarılı olduğu tek projedir..
  • nedendir bilinmez ama en fazla birinci ve ikinci büyükleri gerer bu durum.. ağızlarından düşmez..
  • "tavuk çiftliği kuralım, ete para vermeyelim; birbirimizi sikelim, göte para vermeyelim" görüşünü benimsemiş renkli takım taraftarının fikir birliğine varabildiği tek nokta. sizin büyük sayıldığınız yerde büyük değiliz zaten biz.
  • genellikle ilkokul dönemlerinde, sıralama yapmak için başvurduğumuz birinç birinç zihniyetinin sözlüğe yansımış halidir.
    aslında bu zihniyettekilere 'beşiktaş şöyledir, beşiktaş böyledir.' diye anlatmanın faydası olmadığının farkındayım. ama yine de kaşınanı kaşımak adettendir ilkesi gereği bir şeyler de söylemek lazım.
    öncelikle belirteyim: ben altı yaşından beri beşiktaşlıyım ulan. benzetme yapmıyorum. gerçekten de takım tutmaya altı yaşında başladım.
    çocukluğumda, üç büyük içerisinde en az seyirci sayısı galatasaray'daydı. uzun süredir şampiyon olamadığı bir seri vardı. şampiyonluk durumları ise ilginçti. hem galatasaray'ın hem beşiktaş'ın uzun yılları kapsayan şampiyon olamama durumları sözkonusuydu. iki takım da, o seriyi 14 yıllık suskunlukla bitirdiler.
    şimdi o döneme dönüyoruz ve bir fenerbahçelinin ağzından şu cümleleri dinliyoruz: 'türkiye'de tek büyük var, o da fenerbahçe. 14 yıl şampiyon olamayan takımdan büyük mü olur amk!'
    bir ara, gordon milne'li dönemde beşiktaş efsanevi bir seri yakaladı. içerde dışarda, fenerbahçe eğer beşiktaş'tan 3 golden aşağı yerse sevinecek durumdaydı.
    bu defa da o döneme dönelim ve beşiktaşlılara kulak verelim: 'fenerden büyük takım olmaz. olsa olsa büyük folluk olur.'
    fatih terim'in ilk döneminde galatasaray'ın dört yıllık şampiyonluk serisi ve uefa şampiyonluğu döneminde ise, bir galatasaraylı şunu diyordu: 'gerçekleri tarih yazar. tarihi de galatasaray.'

aslında yukarda yazdığım bilgileri futbolla ilgilenen sıradan her taraftar net olarak biliyordur. amacım, saha sonuçlarının gelip geçici olduğunu ve kulüplerin tüzel kişiliklerinin bu sonuçlardan bağımsız olduğunu hatırlatmak. bundan yirmi sene sonraki şampiyonluk sayılarının ya da avrupa başarılarının geleceği nokta, büyüklük kriteri olarak bunu ya da senelik taraftar sayılarını baz alanlar için ilginç sürprizler yaratabilir.
    premier lig tarihine baktım. premier lig başladığı sene, liverpool'un toplam şampiyonluk sayısı 18'miş. manchester united'ın ise 6. liverpool, premier lig başladığından beri hiç şampiyon olamamış. ama anfield hala full çekiyor ve seyirciler her maçta you will never walk alone demeye devam ediyorlar.
    demek ki sözlükteki ibibikler ingiltere'de yaşasalar, 'leeds united, liverpooldan daha büyük takım.' diyeceklerdi...
    başta da söylediğim gibi, bir beşiktaşlı olarak, beşiktaş'ın kaçıncı büyük olduğu, benim beşiktaşlılığımda herhangi bir fark yaratmıyor. amatör kümeye de düşse, beşiktaş benim için dünyanın en büyük kulübüdür. ama anlaşılan o ki, kimileri kendi tuttukları takımın büyüklüğünü beşiktaş'ın küçüklüğüyle orantılıyor. yani, 'beşiktaş ne kadar küçükse, demek ki benim takımım da o kadar büyüktür.'
    aslına bakılırsa, bir insanın sadece bu düşünce yapısı bile, zihninde inşa etmek için oluşturduğu mantık ve harcadığı mesai, aslında o zihniyetin bilinç altında, beşiktaş'ın ne kadar büyük bir takım olduğunu ispatlıyor. zira, misal ben şimdiye kadar hiç, 'yuppiiiii, biz keçiörengücünden daha büyük takımız.' diye sevindiğimi hatırlamıyorum.
    o zihniyete, ancak kendi anlayacakları dilden bir cevapla bitirmek istiyorum sözlerimi. çocukluk yıllarımdan gelsin: feeeener feeener düüünyayı yeeeener; beşiktaş'a gelince fıssss diyeee sööööner. galata galata köpeklere salata...
    edit: imla düzeltmesi.
  • zaten bilinen bir gerçektir. en büyük galatasaray'dır, 2. you know who. 3. de beşiktaş. lakin bir galatasaray'lı olarak objektif bakmam gerekirse en yaratıcı taraftar da beşiktaş'tadır bence.

şimdi hem en büyük olamayan hem de yaratıcı taraftarı olmayanlar düşünsün heheehehehe
  • beşiktaş'ın buyuk falan olmadıgı gerceginin yanında hiçbir sey ifade etmeyen onermedir.
  • ahmet kural-murat cemcir-sadi celil cengiz üçlüsündeki sadi olma durumu.
  • ulan yavşak ulan o.ç. sen bunu yazınca beşiktaşlılar kızıyomu sanıyon amk annesi orospu
  • bir beşiktaşlı olarak katıldığım gerçektir. beşiktaş türkiyenin üçüncü büyüğüdür. en medyatik ve en çok para kazanan sanatçıların seda sayan ve ibrahim tatlıses olduğu ülkede cem karaca olmakdır.
hesabın var mı? giriş yap