• doğru yanıtı veren ilk sözlük üyesine öpücük konduracağım soru.

elimizde 25 tane at var. koşu pistimiz tek seferde yalnızca 5 atı yarıştıracak genişlikte. bu 25 attan en hızlı 3 tanesini belirlemek zorundayız. bunun için minimum kaç yarış yapmamız gereklidir?

not: kronometremiz yok.
  • beynim yandığı için cevaplayamadığım soru.
  • 6 diyerek sabah sabah hesap yapmaya üşendiğim yarış hedesi.

(bkz: düz adam)

ama 2'de olabilir. şıklardan birinden öpücüğü aldığım vakit cevabı paylaşırım.
  • bora ve gorkem nickli birisinden sabah sabah öpücük istemediğim için uğraşmayacağım soru.
  • her atı yarıştırmak gerekeceği için önce bir güzel hepsi yarıştırılır (5x5) sonra bu 5 yarıştan biribci gelenler tekrar bir yarıştırılır (5x1) 6 yarışta en hızlısı bulunabilir
  • atlar siksin seni dediğim soru.

başlıyorum..5'erli 5'erli yarıştırdın ilk 3 e girenleri aldın.etti beş yarış,diğerleri elendi.kaldımı 15 at! 15 atı 5'erli yarıştırdın.3 yarış daha yaptın,toplam 8 yarış oldu.ilk üçe girenleri aldın.kaldımı sana 9 beygir? sonra birini 5'li diğerini 4'lü yarıştırdın.2 yarışta burdan..etti mi sana 10 yarış.9 atın üçü gitti kaldı sana 6..herhangi 5'ini yarıştırdın ilk 3 girenleri aldın.etti 11 yarış..son olarakta 3'üncü olan atla yarıştırmadığın atı yarıştırırsın.12 yarışta milliyetçi hareket partisinin ve hodor seçmenlerinin, devlet bahçeli eşliğinde 2015 seçimlerinde sülalemizi sikmesi kutlu olsun!!?)=&.auuuuuğğhh

edit:devlet bahçelinin atından öpücük istemediğim için yanlış yazdım. yoksa cevap 7 de değil 6'dır.

hemen açıklayayım.ilk 5 yarışı yaparsın.5 birincin var.sonra bu yarışlarda ki ikinci olanları yarıştırırsın.ilk 3'e giren ikicinlerin, kendi grubunda ki birincileri en iyi 3'lü (threesome) atçıklardır. haydi uzayın lannn en zeki benim

büdüt:zeki falan değilim atlar siksin beni.6 değil 7 cevap.at kafası iyiymiş ama sevdim.
  • (bkz: 21)
  • atalarimizin zamaninda boyle bir problem icin yaptigi tespit kullanilabilir.
    kronometre yoksa bok var ulan.
    (bkz: hizli giden atin boku seyrek duser)
  • (bkz: 11)

edit: cevap 7'imiş ya la.. buraya da güya karizmatik karizmatik yazmıştım oysa.. smrf..
hesabın var mı? giriş yap