• çogu zaman bünyenin kendine yakıştıramadığı cahillik olgusu nedeniyle, hakkında hiç bir bilgiye sahip olunmayan konularda bile atıp tutmak, çok biliyormuşcasına genel ve yüzeysel fakat terminolojik havaya sokulmuş açıklamalarda bulunmak yerine, kısa ve öz bir şekilde, hiç kasmadan doğruyu söyleyip, hayatta kaldığı yerden sorunsuz devam edebilmek.
  • "bilmiyorum demeyi öğren, yoksa dilin yalana alışır."
  • öğretmenseniz asla yaşayamayacağınız hafiflik.
  • bazen bilmiyorum demek karsindakini fena halde soka sokabilir ve hatta sana saygi duymasini saglayabilir. karsidakinin anlattigi herkesin malumu olan bir seydir ve anlatirken sana onaylatmak amaciyla lafin gelisi biliorsun degil mi diye sorar. buna mukabil yoo bilmiyorum gibi cok rahat ezik olmayan bir cevap veririseniz karsinizdaki once bir sasirir fakat daha sonra ulan bunu bilmiyor ama bundan en azindan utanmiyor ya da biliyormus numarasi yapmiyor diye dusunup medeni cesaretinizden oturu sizi kutlayabilir. tabi bir ihtimal daha var ulan ne gerzek adam bunu bilmiyor da diyebilir
  • bilmiyorum ama, 'gayb perdesi açılsa yakinimden birşey değişmeyecek'* dinginliği, durgunluğu, doygunluğu...
    (bkz: bilinmeyeni bilinmeyenle bilmek)
  • özellikde iş yerinde yaşadığınız da daha da keyifli bi durumdur. mobbingyaşanan bir iş yeri ise bazen bildiğiniz şeylere bile bu cevap verilebilir.
  • uzun uzun açıklama yapmaktan insanı kurtaran, nefes aldıran bir hafifliktir. bilmemenin ayıp olmadığı, doğal karşılandığı yerlerde bol bol kullanılabilir.

- pardon x sokağa nasıl gidilir? (kadının durduğu yer nere, x sokak nere...)
    * bilmiyorum.

- hişt şu sorunun cevabı ne? (zaten az bir kısmı anlaşılmış, nasıl aktarılacak o karşı tarafa...)
    * bilmem, neymiş?

- biz yokken aradı mı acaba, sence nerededir şimdi, napıyordur? (kahine benzer bir halim mi var?)
    * bilmiyorum, hiçbir fikrim yok.

belki bencilliktir, ama bencilliğin verdiği hafifliğin de tadı başkadır.
  • "sen ne kadar da çok şey biliyorsun böyle!?"
    (aptal izlenimi veren, ancak erkekte çiftleşmeyi tetikleyen kadının bilgiden prim yapan elemanımıza vestel reklamında sarfettiği cümle, ilgi göstergesi, arzunun çığlığı)

"zihin işi zordur, insanı çok fazla yorar. ancak para burada"
    (bir patron tarafından dile getirilmiştir)

"dışarıda başıboş gezen bir komando var ve bir ineği öldürmenin 20 değişik yolunu biliyor"
    (tırsmış polis memurunun repliği, 80 lerin komando filmi ekolü)

"bilmemeye karar vermek için bilginin getirilerini bilmiyor olmak gerekir"
    (sosyal içerikli mesaj, bir özdeyiş, güfte&beste saldırgan kiraz)
hesabın var mı? giriş yap