şükela:  tümü | bugün
 • 3 tarafı sularla çevrili olan bir ülke olarak;
  yüzme kursu
 • hangi hakla böyle bir idea atılıyor ortaya anlamıyorum.

  çocuğun kendisinin karar vermesi gereken kurs.
 • ince motor kaslarının gelişmeye başlamasıyla birlikte,
  ilgi alanına göre bir enstruman çocuklarımızın geleceği için çok önemlidir.

  unutmayalım ki enstruman hem bir dildir, hem bir hobidir, hem sanattır, hem de insanın kendini gerçekleştirmesi için en önemli araçtır.

  herkes müzik dinler, ama müzik yapan insan başkadır.

  ek1: bazı arkadaşlar çocuğu kursa ne zaman yönlendirelim diye sormuşlar.

  sağolun ama ben zannettiğiniz kadar bu konuda ilgili olsam da bilgili biri değilim :)
  bu yıl bağlama kursuna başladığım için, çok geç kaldığımı sürekli kendime hatırlattığımdan yazdım bunu ve kulağımda küpe zaten size de öyle olsun.
  neyse gene ince bir dokunuş yapayım konu hakkında. müzik dinlemeye anne karnında başlatılmalı arkadaşlar, çünkü bebeğin alıcıları açık. ve hani müzik kulağı denen olayın gelişmiş olması için bunlara aşinalığı önemlidir. o yüzden yatkınlığını artırmada olabildiğince erken müzikle tanıştıralım. bu çocuğun enstrumanlara olan merakına ve yatkınlığına mutlaka katkı sağlayacaktır.

  piyano için 3 yaş uygundur diye bir genel kanı var, istisnalar dışında bence makuldür.
  mozart' ın 8 yaşında bestesi olduğunu bilmeyen yoktur.
  etrafta bir çok piyano alan çocuk videosu dolaşıyor. örneğin 4 yaşında bu çocuk
 • bir çocuğun gitmesi gereken en ideal kurs oyun parkıdır. gitsin salıncakta sallansın arkadaş. çocuk dediğin üç yaşında zorla türbana sokulamayacağı gibi, zorla baleye de gönderilemez. anlayacak yaşa geldiği zaman kendisi "anne ben kareteye yazılcam!" diye gelir ağlar zaten.
 • programlama kursudur.
 • (bkz: piyano)

  eğer çocuğunuz müzikle ilgilensin istiyorsanız en ideal kurs piyano kursudur. gitar daha sonradan da öğrenilebilen bir enstruman fakat piyano yaş ilerledikçe çok zorlaşıyor. buna ek olarak nota ve müzik teorisi açısından çocuğunuzu en fazla geliştirecek enstruman da piyano. öğrendiğinizde iki farklı anahtarda yazılmış notaları aynı anda okuyabiliyor ve birini sol elle birini sağ elle çalıyorsunuz.

  ergenlik yaşlarında zaten metal müzikle tanışmasını takiben gitara başlayacaktır. aldığı piyano eğitimi ve teorik bilgisi diğer gitaristlerden her zaman bir adım önde olmasını sağlayacaktır.
 • karate kursu degildir. neydi o 90'larda sokaklarda dolaşan beyaz çarşaf giymiş gibi kursa giden bebeler.
 • bir öğretmen olarak yazıyorum.

  önce canlılar anatomisi ve ağaca çıkma kursu verilmelidir.
  canlılar anatnmisi dersi için malum içinde bulunduğumuz bahar sonu ve yaz ayları en ideal dönemdir. kirazın çekrdieğini parmaklarla fışkırtarak çıkarma, çekirge yakalama, kertenkele kuyruğunun nasıl koptuğunu inceleme, kanadı yolunmuş sinek ve örümcek arasındaki ilişki, karınca yuvasına ekmek kırığı atıp toplu beslenmenin önemini görme, (çevresel imkanlar dahilinde) kurbağa yakalayıp dişleri var mı, yok mu bakarak ve hissederek öğrenme yapılabilir.

  yüzme kursu 1) deniz anası pörtletme, deniz yıldızının hareket hızı (marmara bölgesi için), deniz kestanesinin hareket hızı (ege bölgesi), midyenin anatomisi ve lezzeti, kıskaçlı şeytan minaresi ısırır mı? konularının katiyetle dahil edilmesi gerekir.

  yüzme 2) çamaşırcı teyze oyunu (5-16 yaş) başına banda bağlayıp çamaşırcı teyze olan baba, amca, dayı (ağabey 25 yaşın üzerindyese olabilir. yoksa küçükler arasındaki rekabet ve ksıkançlık devreye girebilir) gözetiminde ve liderliğinde oynanır. boğulma sırasında neler yapılır, su nasıl yutulur (marmara denizi ve havuzlarda bu oyun tavsiye edilmez), nefes tutma ciğer geliişmi için son derece idealdir. çamaşırcı teyzenin arada sırada çitileyerek suya dalıp çıakrdığı sveimli küçüklerden en uzun süre dayanan akşam ikinci dondurmayı kapar. 10 yaşın altındakiler için ördek suya daldı zil çaldı tavsiye edilmektedir.

  yüzme 3) denizler altında yirmi bin fersah (7-11 yaş) derince bir yerde sırtımıza, kucağımzıa çıkan afacan suya balıklama, çivileme ve kaseleme dalmayı öğreniyor.

  köy yerleri için asabi horozu kovalayalım, kabaramazın kel fatma (hindi bulunan yyöreler için hayvan sevgisi temalı oyun) tarlada kaybolalım annemiz babamız feryat figan bizi arasın, akşam cırcır olana kadar erik ve kiraz yemece, köyün yalaka köpeği karabaşla beraber dağ bayır dolaşmaca tavsiye ettiğimiz kurslar arasındadır.