şükela:  tümü | bugün
 • ikinci dünya savaşı alaman zırhlısı. modern donanımlı, irice bişi. 1940 sonbaharında tamamlanıyor. 1941 ilkbaharında atlantik şilep rotalarına ulaşma amaçlı almanya'dan ayrılıyor. ingilizlerin paçası tutusuyor. fransa açıklarında hood ve prince of wales zırhlıları tarafından kesiliyor yolu. hood'u batırıp, prince of wales'ı epeyce bir benzeterek yoluna devam etse de bulunduğu yer ortaya çıkmış oluyor. hemen akabinde 12 uçaklık bir saldırıyla yaralanıyor. fransaya geri dönmeye çalışırken rodney, king george v ve bir kaç destroyer tarafından yakalanıyor. onlarla uğraşırken ingilizlerin london fire brigade'e ait iki küçük sandalı hariç yüzebilen her şeyi katılıyor savaşa. bunlarla 18 saat savaştıktan sonra batıyor.
 • ii dunya savaşında ortalığın mına koyan savaş gemisi. o zamanlar deniz üzerinde yapılmış en öldürücü silah. rakiplerine nazaran iki kat daha hızlı ve iki kat daha büyük aayrıca bilmem kaç kat daha fazla ateş gücüne sahip. öyleki ingiliz donanmasının efsanevi gemisi "hood"u (ki kendisi en güçlü ve en deneyimli gemi olarak bilinirdi onlarca gemi batırmış) batırması sadece 10 saniye alınca bütün ingiliz fransiz ve abd donanması bu gemiyi batırmak için seferber oldular ve batrıdılar da.
 • denize indirildiginden 9 gun sonra batan , gelmi$ gecmi$ en guclu sava$ gemilerinden birisi.
  kendisine saldiran cok eski model swordfish tipi tek torpil ta$iyan , ve geminin ate$ gucu ve zirhi kar$isinda sivrisinek gibi kalan ucaklardan birinin attigi torpilin dumen ve sag arka pervanesini bulmasi ile hasar gormu$, ve 10 derecelik bir aci ile takili kalan rotasi ve du$en hizi ile kacmaya cali$mi$tir.
  u botlarla temasa gecip gemi defterini teslim etmi$, son sava$i icin hazirlanmi$, kahramanca olmesini bilmi$tir.
  genelde gemilere kadinmi$ gibi hitap edilir, bismarck`in kaptani ise boyle guclu bir gemi bir kadin olamaz, ona oyle hitap etmeyiniz deyi$i ile unludur.
  bu buyuklukte bir geminin kaybi tehdit unsurunun ortadan kalkmasi ile sinirli degildir. yeti$tirilmi$ elemanlarin kaybi ki bu boy bir gemide en az 1500 tayfa ve subay bulunmaktadir, en buyuk kayip sayilmaktadir ve 2 senelik bir egitimin tamamen bo$a gitmesidir.
 • hms hood adli ingilizlerin gururu kruvazoru 3. salvoda bulup iki atista batirarak 8 dakikada ingilizlerin onurlarini suyun dibine gomen muhtesem zirhli. bu olay silahlari ilk kez kullanan bismarck personelini bile sasirtmistir. hms hood bismarck ile karsilastigi andan itibaren 10 dakika icinde tamamen batmistir. 1400 personelden sadece 3 kisi kurtulabilmistir. tabiiki bu olayda en onemli etken hms hood un yapimindaki hatalardir. (bkz: hms hood)
 • bismarck ingiliz donanmasi tarafindan kistirilinca yaklasik 2800 atisa hedef olmus ve yinede batmamistir. kurtulan alman askerlerinin iddiasina gore personel gemiyi kendisi batirmistir. 2200 personelden geriye sadece 800 kisi su yuzunde kalmis ingiliz donanma komutanligindan bu personelin olume terkedilmesi emri gelmistir. ancak bazi ingiliz gemileri bu emre uymayip bu personelin 115 ini kurtarmislardir. geri kalan olume terkedilmistir. kurtarilanlar ise savas sonuna kadar kanadada esir kamplarinda tutulmustur.
 • atlantik seferine acilma tarihi 24 mayis 1941, sulara gomuldugu tarih ise 27 mayis 1941 olan alman zirhlisi.
 • (bkz: tirpitz)
 • bismarck, kardeşi tirpitz ile birlikte alman donanmasının gururu (raeder'in beceriksizlikleri ve ingilizlerin çabası sayesinde bu gurur odağı, karl doenitz'in ve efsanevi denizaltı komutanları, tonaj kralı, sessiz otto denen otto kretschmer ve u-99'u, führer'in en yakışıklı subayı adını alan joachim schepke ve u-100ü, scapa flow fatihi günther prien ve u-47sinin üzerine geçmiştir.)(bu subaylardan sadece otto kretschmer savaştan sonra sağ kalmıştır. otto kretschmer u-100 ve u-99'un batırıldığı ve joachim scepke'nin öldüğü gün ingiliz destroyerlerince esir alınmış, savaşın sonuna kadar kanada'da bir esir kampında kalmış, savaştan sonra yeni alman donanmasında ve nato kuzey atlantik donanmasında görev almış, 1970 yılında emekli olmuş, 1998 yılında tatil için gittiği ispanya'da bir kaza sonucu vefat etmiştir. gunther prien'in u 47si ise ingiltere açıklarında ingiliz destroyeri hms wolverine tarafından mahmuzlanmış ve batırılmış, mürettebattan kurtulan olmamıştır. kretschmer'in anlattıklarına göre schepke gemisi mahmuzlandığında köprüdedir, sıkışan saclar iki bacağını koparır, denize düşen kaptanın tören şapkası hala başındadır, son bir selam verdikten sonra atlantiğin karanlık sularına gömülür.)
 • almanların efsane savaş gemisi..dün akşam, hakkında izlediğim bir belgesel ile, alman milletinin ağzımı açık bırakmasına sebep olmuştur. geminin enkazını bulmak için yapılan çalışma ve masraf akıl almaz boyuttadır. belgeselde anlatıldığına göre tam mürettebat sayısı 1450 kişidir ve denizin 4870 metre dibinde düz ve yekpare biçimde durmaktadır. gemi suyun dibine inerken bir iki kez takla atmış ve bu taklalar sırasında güvertedeki iki büyük döner top yerinden çıkmıştır. aynı zamanda kaptan köşkü de kopmuştur. geminin batış sebebinin aldığı yaralar olduğu kesindir. 700 adet top mermisine maruz kalmış ve sonunda batırılabilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap