• bu metro açılır en azından bostancı sahilde yer alan devasa şantiyeden kurtuluruz da o şantiye yüzünden daralan yollar açılır bağdat caddesine giriş rahatlar diyordum. güya metro açıldı ama metronun şantiyesi hiç metro açılmamış gibi yerli yerinde beton santraliyle birlikte duruyor. yolların daralması yüzünden günün büyük bölümü bağdat caddesinin girişinden küçükyalı’ya kadar adım adım yürüyen bir trafik var. bu nasıl bir metro açılışı ben anlamadım. açılışla birlikte çevre düzenlemesi yapılacak şu şantiye sahilden kalkacak da sonunda eziyetten kurtulacağız diye seviniyordum gene kurtulamadık. umarım hattı bir şekilde açtık geri kalan işleri ağırdan alsak kimse laf etmez sahil öyle şantiye halinde kalsa da olur diye bir düşünceye girmezler.
  • bende geçtim oradan h.sonu. evet açılmış metro gayette güzel olmuş. kalan kısmı kısa sürede kaldırırlar bence. o yol rahatlar diye düşünüyorum
  • ilk defa geçen pazar kullandım. bi arkadaşla buluşmaya bostancı'ya gelmiştim, dedim gelmişken bi deneyek.

bostancı durağından bindim, dudullu durağında indim. giderken küçükbakkalköy durağında 3 dakika kadar bekleme yaptı, dönerken hiç beklemeden döndü. gişelerden girişi-çıkışı rahat, yolculuk inanılmaz rahat. saat 16:00 gibi bostancı'dan bindim, ilk duraktan son durağa hep dolu gittik. dudullu'dan dönüşte bildiğin metrobüs sırası gibi kalabalıktı, yer kalmadı oturmaya. daha ilk aydan böyleyse 1 yıla kalmaz millet iyice arabayı otobüsü terkeder.

dudullu durağından çıkarken asansörü kullandım, ışıkları yanmıyordu. bostancı'da ise henüz oturmayan düzen dışında beni rahatsız eden bir şey olmadı, girişteki tavan aydınlatması çok şık olmuş.

allah başlatandan da bitirenden de razı olsun ama bu iş akp'ye kalsa bi 5 sene daha bitiremezdi. maalesef metro işinde eli çok ağırdı bir önceki yönetimin.
  • gencecik çocukların her önüne gelene yol paramız eksik diye dinlendiği metro hattı. bu ne lan sürekli baba mı denk geliyorlar!
  • tüm metrolar gereklidir de, anadolu yakasının şu anki koşullar altında en gerekli metrolarından birisiydi.

öncelikle, bir metronun açılması için üstyapı dediğimiz çevre düzenlemesinin yapılması şart değildir.
    önemli olan yolcusuz test sürüşlerinin tamamlanması, altyapı çalışmalarının tamamlanması, turnike, biletmatik gibi ulaşım fonksiyonlarının yer aldığı katların tamamlanması. yani aşağıda yapılması gereken her şey yapıldıysa bir metro açılır. açılmalıdır da. burada insanları bir noktadan bir noktaya en hızlı ulaştırabilen ulaşım sisteminden bahsediyoruz.
    yürüyen merdivenlerin yanında çiçek yok harç karıyorlar diyen gerizekalılar binmesin lütfen.
  • süper hizmet.

istanbul gibi çok hızlı gelişmiş ve metroya çok acil ihtiyacı olan bir şehre neden bir lütufmuş gibi on yılda bir metro açılır anlamadım. eyvallah metrolar güzelinden tamamlanmıştı falan da, pek çok bölge çok ağır trafikle karşılaşmışken metro bir lütuf değil, gerekliliktir. isterse tabelaları keçeli kalemle yazılmış olsun, bu şehrin çeşitli bölgelerine farklı farklı metrolara ihtiyacı var. akp zamanında bir metro açılana kadar ortalık birbirine girerdi, üstüne de duvar süslemeleri bitene kadar da açılmazdı. esas ihtiyacımız olan şey bu.
  • gayet başarılı bir hizmet. ekrem başkanın emeklerine sağlık. durak içleri tam bitmemiş ama bitecektir yakın zamanda.

10 numara gibi bir rezaletten insanları kurtarmış olması bile ayakta alkışlamaya yeter.
  • gayet başarılı bulduğum bir hizmet. açılması gecikse de, bazı eksiklikleri olsa da ( hangi durakta olduğunuzu/olacağınızı gösteren anlık tabela, istasyon gösterici işaretleri yok sadece sesli uyarı mevcut ) büyük kolaylık. ayrıca çalışma saatlerinin ( 06.30-21.30 ) en azından cuma, cumartesi günleri için düzenlenmesi gereken metro.

çalışma saatleri için
  • aslında açılış zamanı yazmıştım, fakat hala şikayet edenler olduğu için belki tekrarlamakta yarar var. bostancı sahil'deki şantiyenin sebebi yeraltı otoparkı yapılıyor olması.

görsel

gördüğünüz gibi yeni brandalar da asılmış. aslında yalnızca buraya yazmak yerine belediye çözüm merkezi'ne yazılsa daha hızlı sonuç alınabilir.

otopark inşaatının mayıs ayında bitirilmesi planlanıyormuş. bu inşaat bittikten sonra 2 yeni metro çıkışı daha verilecek, biri altıntepe tren yolu alt geçidine yakın bir konumdaymış. diğeri tahminimce marmaray - sahil tarafına doğru olur.

aynı durum kozyatağı için de geçerli, oraya da bir otopark yapılıyormuş.

bu metronun beni en çok ilgilendiren kısımları bostancı şantiyesinin kalkması ve minibüs yolu trafiğinin açılması aslında. minibüs yolu kısmında yol rahatladı denilebilir. şantiye de kalktığında yanılmıyorsam orası meydan olacak.

bir de kozyatağı'nda yeraltı bağlantısı sağlanırsa bunu ben kadıköy'e giderken kullanırım sık sık tahminimce. şu anda da ümraniye sahnesi'ne bostancı'dan ulaşımı kolaylaştırdığı için şehir tiyatroları programında ümraniye'ye de bakıyorum artık.

beni en çok rahatsız eden nokta ise e9'un kaldırılmasıydı, metro bağlantısıyla otobüslerin kaldırılması desteklediğim bir uygulama olsa da bu metro e9'a alternatif değil. sırf bostancı düşünülse bile 21.30'da biten bir metro havalimanı ulaşımına alternatif kabul edilemez.

neyse ki çok hızlı bir şekilde yanlıştan dönüldü ve e9 yeniden seferlerine başladı. eski yönetim olsa aldığı karardan asla dönmez, hatasını kabul etmez, biz de akşam havalimanına gideceğiz diye zihni sinir projeleri üretip dururduk.
  • yıllardır beklediğim ve her gün kullandığım beni otobüs trafiğinden kurtaran metro hattı. eğer açılmasaydı hali ve gümrüğü ben yıkacaktım yıllardır onların trafiğinden bıktım. çok mutluyum sözlük. bir de cuma cumartesi günleri 21:30 yerine biraz daha geç bitse seferler tam süper olacak.

edit büdüt: alttaki arkadaşa yanık kremi verelim. bir fikir yazıp düzeltilmesi gereken yeri belirttik diye belediye başkanı övmüşüm meğer farkında değilim hay allah.
hesabın var mı? giriş yap