• bu grubu dinleyen insanın müzik zevki leştir. sahnede 7 adam müziğin kalitesizliğini kapatmak için değişik şovlar hazırlıyorlar. birde bu grubun devrim falan yaptığını savunuyorlar . bildiğim kadarıyla enstrümanlari da onlar çalmıyor konserlerde ne anladım bu işten.
    (#89324459)
  • son dönemlerde bu grubun sıkı sık debe'ye girmesine şaşıranlar var ise garipsemelerine gerek yok. bu grubun fanlarının bütün sosyal medya mecralarında yaptıkları gibi organize bir şekilde sözlüğe gelip entry oyladığına adınız kadar emin olabilirsiniz. çünkü dünya denen gezegendeki en kanser grup kesinlikle bu k-pop fanlarıdır. enes batur fanları, bunların yanında akil adam, düşünür falan kalır. öyle rezil bir seviye... twitter'da ne zaman random gülüş gibi bir hashtag'i trendlerde görsem %110 sikik sokuk bir k-pop grubu/şarkıcısı çıkıyor. yazılanlar ise " biz yarrayeringhu'yu hak edecek ne yaptıq", "hayatımın en zor günlerinde yanımda bir tek job7cuu vardı. şarkılarıyla bana destek oldu :q" gibi şeyler.

yalnız bu bts denen grubun menajerleri ve beyin takımını gerçekten tebrik etmek gerek. kapitalizm ve eğlence sektörünün merkezi abd olarak görülür ama adamlar abd'li meslektaşlarına ders verecek seviyeye gelmişler. resmen keriz sikme konusunda çığır açtılar. sosyal medyanın da bütün avantajlarını kullanarak youtuberların da başvurduğu "biz bir aileyiz" goygoyu ile dibine kadar sömürmeyi başarıyorlar.

mesela bts denen zımbırtının fotoğraflarını ilk gördüğünüzde renkli saçlar, ağır makyaj vs. derken elemanların eşcinsel olduğunu düşünürsünüz. ama daha sonra diğer k-pop şarkıcılarına baktığınızda olayın cinsel tercihler ile alakasının olmadığını anlıyorsunuz. olay tamamen bir pr çalışması.

bu k-pop denen sektöre giren bir erkek şarkıcı genellikle görünebileceği en feminen şekilde bir imaj yaratıyor. yine twitter'da bu hashtag'lerdeki videolara baktığınızda eşek kadar adamlar 0-4 yaş arası bebek mimikleri ile şirin olmaya çalışıyorlar. genel hareket ve tavırları ise erkeksi her şeyden uzak, kadınsı ve çocuksu tavırlar. burada mesele elbette cinsel yönelim falan değil. kişinin cinsel yönelimi dolayısıyla kendini daha rahat hissettiği için böyle bir tarza sahip olması farklı bir şey, bu sektöre giren heteroseksüel bir erkeğin sektörün dayatması veya popülerlik için bilinçli bir pr çalışması olarak bunu kullanması bambaşka bir şey. bunu da muhtemelen hedef kitleleri ergen ve ergenlikten çıkamamış genç kızlar olduğu için yapıyorlar.

yaptıkları beyin yakan sikko müziğe ise hiç girmiyorum. olayın müzik olmadığını, müziğin boktanlığını sadece şuradan anlayabilirsiniz: bunların bir tane avrupa konseri vlog'unu gördüm, konser öncesi alandakilerin %150'si kızlardı. arada 2-3 erkek kameraya girdi ve onların da manitalarının zoru ile konsere geldikleri belliydi. müzik denilen şey cinsiyet ayırmaksızın herkese hitap edebilir ama bu betese nasıl müthiş bir müzik yapıyor ise bunu erkek kulağı algılayamıyor. sadece ergen ve ergenlikten çıkamayan kızlar algılayabiliyormuş.
  • muzikleri, görünüşleriyle farklı gelebilirler. fakat kabul etmeli ki böyle bir grup, hayran kitlesi yok! black lives matter hareketine 1 milyon dolar bağışlamışlar. arkasından fanları yani army kendi arasinda 1 milyon dolar toplamıs, bağışlamış. arkasından bts, dünyada konser çalısanları işsiz kaldıkları için yardım amacıyla yine 1 milyon dolar bağışlamışlar.

dediler ki; bts üyeleri bireysel olarak da bağışlar yapıyormuş. tebrik ederim valla.

bu arada, youtube da sık sık rastlıyorum, hep yeni şarkıları oluyor. en son still with you diye bir şarkı dinledim. tek bir uye söylemiş. muazzamdı. kpopla hic ilgisi yok. hafif jazz esintileri vardı. kontrbas kullanılmıs ki bayılırım. soyleyen jungkook muş. nasıl güzel sesi. beni çok şaşırtıyor bts. takdir ediyorum.
  • kore medyasından gelen haberlere göre jungkook hariç hepsi cyber bir üniversitede eğlence ve medya sektöründe işletme yönetimi bölümü üzerine yüksek lisans eğitimine başlamış/başlayacak. daha öncesinde yine sanal (ya da açık öğretim mi denir) eğitim veren başka bir kurumda eğlence ve yayıncılık üzerine lisans eğitimi görmüştü jin hariç hepsi. jin abimiz örgün eğitim ile bir okulun tiyatro bölümünden mezun olmuştu zaten 2017'de. jk bey lisansı bitirsin o da başlayacak herhalde. velhasıl, akademik alanda da başarılı olacağız diyor bangtan beyleri ve bize de tebrik etmek düşüyor. we purple you guys
  • backstreet boys ve blue gibi grupların 2020'ler ve koreli versiyonu olan grup. o zaman da ergenler, ortaokullular, liseliler bunları dinlerdi. yaşları daha büyük olanlar "bunlar ne aq" diye taşak geçerdi şimdi de bts var işte. ha bana kalırsa da gayet leş şarkıları var ama her devir kendi şartlarında böyle popüler boy band'imsi gruplar çıkarıyor. şimdikiler de fazlaca estetikli çekik gözlü kardeşlerimiz olmuş.
  • geçtiğimiz ay 7. senelerini kutlamalarıyla sürü içerik, etkinlik ve söyleşi yayınladılar. bütün ipuçları birleştiğinde ise kim taehyung ve jimin'in arasındaki özel ilişki çok daha anlam kazanıyor. ikilinin arkadaşlıkları üzerine friends ve 4 o'clcok şarkılarının nasıl yazıldığına ait detayları kendi ağızlarından buradan öğrenebilirsiniz.
  • japonlara albüm çıkarmışlar yine...kookie benim bebeğim ama ‘your eyes tell’ olmamış, 2. defa açıp dinlemem. çok monoton. sesler kadife gibi orası ayrı. tabi hayranlar dinlemeden bayıldılar şarkıya...
    japon albümleri genelde ‘daha çok para’ diye bağırıyor zaten. bir ‘crystal snow’ vardı o iyiydi...
  • 7 yıl önce kliplerini izlediğimde bu çocuklar number one olur demiştim ve öyle de oldular. bazı fanları mal olsa da bu grubun da mal olduğu anlamına gelmiyor. özellikle dans konusunda çok başarılı buluyorum.
  • köpek gibi çalışan ve karşılığını alan kpop grubudur.bu yüzden de ulusun temsilciliğini yapıyorlar.
    bir diğer - hatta bana göre daha iyi bir - örneği için (bkz: exo)

kpop benim de yeni yeni ön yargımın kırıldığı bir alan ama dinlesek de dinlemesek de bu çocukların emeklerini bilmeden küçümsememek gerekiyor.
  • behind the scenes kısaltma.
hesabın var mı? giriş yap